'Je moet nepnieuws over kinderlokker direct kop indrukken' iff 9 Amerikaanse president Trump slaat CNN virtueel in elkaar Hoogoverijssel, ziet het met lede ogen aan. „Met de nieuwe routes zijn we erin geslaagd ook de laatste stiltegebieden om te toveren in plekken waarover vliegtuigen komen", zegt de in Dalfsen woonach tige Rooijakkers, die al ruim 15.000 handtekenin gen onder zijn petitie kreeg. „Neem de Weerrib- ben. Daar mag je nu alleen met een fluisterboot varen; buitenboordmotoren zijn verboden. En daar gaan we overheen vliegen?" Overloopgebied Lelystad gaat dienen als overloopgebied voor Schiphol, de nationale luchthaven die met het jaar verder uit zijn voegen barst. Op termijn moet het vliegveld in Flevoland ruimte bieden aan 45.000 vliegbewegingen per jaar, bijna 10 procent van het huidige Schiphol-totaal. Aanvankelijk werd er nog wat lacherig over gedaan. „Luchtvaartmaatschap pijen vonden het een ridicuul idee", zegt Schip- hol-directeur Jos Nijhuis. „Maar nu ze merken dat er schaarste is op Schiphol, komen ze praten. Co- rendon zei eerst: dat doen we niet. Nu bouwen ze er een hotel. Dus dat gaat, denk ik, wel gebeuren. Het zou me ook verbazen als Transavia niet naar Lelystad wil. En zo zijn er nog een paar." Die vliegtuigen komen uiteindelijk allemaal over Overijssel en vaak ook over Gelderland heen. Daarvan lijken de mensen daar nu pas echt door drongen. Een beetj e laat: al in het voor jaar van 2015 besloot de politiek tot de uitbreiding van Lelystad. Aan de zogeheten Alderstafel Lelystad, onder lei ding van Hans Alders dus, is gesproken over de verdere invulling van de routes. Gelderland en Overijssel hadden een plek aan die tafel, maar leken zich niet helemaal bewust van de potentiële impact van hetgeen daar besproken werd. Sterker nog: Overijssel liet zich tot maart jongstleden door Gelderland vertegenwoordigen, en nam niet zelf plaats. „Overijssel heeft gewoon zitten slapen", zegt bewonersvoorman Rooijak kers. „Wij kwamen er eind vorig jaar achter wat er allemaal speelde. Daarna hebben we ons verenigd en zijn we ook gaan inspreken bij hoorzittingen van de provincie. We hebben ze echt moeten hel pen." De vraag is of er nog veel aan te doen is. Het luchtruim boven Nederland is vol, en duizenden nieuwe vluchten, die pas je niet zomaar in. „Vlieg tuigen van en naar de Lelystad mogen die rond Schiphol niet in de weg zitten," zegt Maj-Britt van Raalte van de Luchtverkeersleiding Nederland (LVNL). „Verder mogen ze militaire vliegtuigen en -oefeningen niet hinderen, moeten de toestellen woonkernen zoveel mogelijk mijden en precies aansluiten op de hoger gelegen routes waarvandaan luchtverkeer Nederland in en uit vliegt." Kortom: dat er nu een plan is, is al een soort van wonder. Veel speelruimte is er niet. „Onze lucht verkeersleiders hebben de routes uitvoerig met si mulaties getest", zegt Van Raalte. „Daarbij vielen een paar opties af. De routes die nu overblijven, voldoen aan de eisen die het ministerie van Infra structuur en Milieu heeft gesteld." Rooijakkers van Hoogoverijssel ziet desondanks nog genoeg ruimte om iets te doen. „We zijn niet zozeer tegen Lelystad, maar het gaat ons om de hoogte waarop de vliegtuigen overkomen. In onze opinie zijn er genoeg argumenten om daar nog iets aan te veranderen." Negatief effect Een woordvoerder van staatssecretaris Dijksma zegt dat de hoogte waarop gevlogen wordt uitge breid is bediscussieerd aan de Alders-tafel, en dat de relevante partijen daar vertegenwoordigd wa ren. Een verrassing kan de uitkomst dus niet zijn. Rooijakkers is het daar niet mee eens. „Het is er gewoon doorheen gejaagd. Die Alders-tafel is er puur gekomen om de boel te regelen. Zo'n man in teresseert zich geen moer in de precieze uitkomst. Hij is een Macher, moet het gewoon voor elkaar krijgen." Voor de parachutespringers op Teuge lijkt de hoop nog niet helemaal verkeken. De woordvoer der van Dijksma zegt dat er nog een gesprek komt met de mensen van het vliegveld en het paracen trum daar. „Dat de nieuwe route een negatief ef fect heeft op Teuge, is wel duidelijk. We moeten kijken of er alternatieven zijn." „Er zijn echt andere oplossingen mogelijk," zegt directeur Woerlee. „Wat wij nodig hebben is een gebied met een diameter van een paar kilometer, waar geen andere vliegtuigen doorheen komen. Zie het als een hele dikke kerktoren. Daar kunnen we dan opstijgen en onze sprongen maken." Met enige regelmaat voelen poli tiekorpsen zich geroepen om een bericht op social media te ont krachten. Deze week ging het tot tweemaal toe om berichten over kinderlokkers. Zo liet de politie Rotterdam weten dat er niks waar was van het verhaal dat mensen met busjes kinderen van straat trokken. En noemde de politie Apeldoorn de vermelding op Fa- cebook van een kin derlokker 'totale onzin' De geruchten over witte busjes met buitenlan ders die kinderen kidnappen, gaan al jaren rond. Steeds duikt een nieuwe versie op. En de ver halen, waarvoor nooit bewijs is gevonden, worden massaal ge deeld. Volgens Ruurd Ooster woud van 'DROG. Platform voor kritische nieuwsconsumenten' is de snelle verspreiding 'logisch'. „Er zit emotie in zo'n verhaal. Men sen zijn bang dat er iets met hun kinderen gebeurt en willen waarschuwen." Fake Volgens Ooster woud, die zelf on derzoek naar fake news deed, moet de politie zo snel mogelijk ingrijpen. „Alleen dan kun je massaal delen voorkomen." Mocht het verhaal toch al tien duizenden keren doorgegeven zijn, dan helpt humor. „Als de politie heel serieus zo'n verhaal gaat ontkrachten, dan zijn er weer een hoop mensen die den ken dat er iets verdoezeld wordt. Blijft de politie stil, dan roepen ze weer dat er iets in de doofpot wordt gestopt. Humor werkt be ter. Bijvoorbeeld: op de koffie bij de 'zogenaamde dader' gaan en daar de beelden weer van delen." Mensen die nepnieuws ver spreiden, hebben volgens Oos terwoud verschillende redenen. Degene die het bericht van een kinderlokker in Apeldoorn plaatste en er een herkenbare foto bij zette, dacht echt dat er iets mis was. „Maar er zijn ook mensen die enkel en alleen voor aandacht en 'clicks' nepnieuws delen. Het is heel eenvoudig nep nieuws te maken. Plak een schimmige foto van een busje bij je verhaal over kinderlokkers en een deel van de lezers gelooft het." In Apeldoorn liep de goedbe doelde waarschuwingsactie to taal uit de hand. De buurt bewoner die kinderen zou hebben aange sproken, werd na de 5j M 'onthulling' op Face- H book bedreigd en uit- gescholden. Ook wer- M' den spullen van hem vernield. De politie sprak Er zijn ook mensen die enkel en alleen voor aandacht en 'clicks' nepnieuws delen van een heksenjacht en plaatste een Facebook-bericht dat de man nog nooit veroordeeld was, of in beeld was geweest voor een ze dendelict. Er waren 'geen enkele aanwijzingen' voor verkeerde in tenties. Het bericht over de man werd verwijderd. Esther Naber van de plaatse lijke politie zegt blij te zijn dat er meteen is ingegrepen. „Het delen van zo'n bericht gaat in een enorm tempo, dus hoe eerder je in kunt grijpen, hoe beter. Het is verbijsterend hoe snel mensen elkaar gek maken." Ze benadrukt wel dat mensen verdachte zaken altijd moeten blijven melden bij de politie. „Want we onderzoe ken elke melding serieus." WASHINGTON President Do nald Trump heeft weer eens op een bijzondere manier van zich laten horen. Trump zette vandaag een kort filmpje op zijn Twitter waarin hij al wor stelend korte metten maakt met zender CNN. De presi dent ligt al geruime tijd over hoop met de Amerikaanse zender. Het filmpje komt uit 2007, toen Donald Trump tij dens een evenement van World Wrestling Entertain ment de schijnstrijd aanging met Vince McMahon, een pro motor van Amerikaans wor stelen. Voor zijn nieuwste twitterbericht plakte Trump het logo van CNN op het hoofd van zijn 'tegenstander'. „Het is een trieste dag wan neer de president van de VS geweld tegen verslaggevers aanmoedigt", zei CNN in een verklaring. Overigens zag de zender in de eerste vijf maan den van 2016 de kijkcijfers met 130 procent groeien ten op zichte van 2015. maandag 3 juli 2017 GO Nepverhalen over kinderlok kers worden massaal gedeeld. In Apeldoorn leidde dat deze week bijna tot een volksge richt. Volgens 'fake nieuws-ex- pert' Ruurd Oosterwoud doet de politie er goed aan dit soort berichten zo snel mogelijk te ontzenuwen. Liefst met een beetje humor. Arjen ten Cate Apeldoorn —Ruurd Oosterwoud Vliegtuigjes kijken, een geliefde bezigheid voor opa's en klein kinderen. FOTO KEVIN HAGENS

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9