'Hete' euthanasiewet kan nog alles verpesten effeweg.nl D/Varse, tobézHemttu'nfiesn. Rusland 'bevestigt' meevechten in Oekraïne Vertrekgarantie! FffpuïPn nl nfhnl flRR - 10 Rfifi 2 Geen verplichte aanbetaling! 7 de formatie 'Prettig gesprek', maar zorg blijft juli Dag 1101 De huidige euthanasiewet gaat uit van uitzichtloos en ondragelijk medisch lijden. D66-Kamerlid Pia Dijkstra werkt aan een apart wets voorstel dat mensen van 75 jaar en ouder die niet ziek zijn maar die vinden dat 'het wel klaar is', hulp kunnen krijgen om op een hu mane manier uit het leven te stap pen. Vastgesteld moet worden dat hun verzoek tot euthanasie vrij willig, zonder enige druk van bui tenaf, weloverwogen en duur zaam is. Dat past in de ogen van D66 bij onze moderne beschaving. Overigens biedt het plan geen mogelijkheden om te sterven aan jonge mensen, daar is de maat schappij zelfs volgens D66 nog niet aan toe. D66-leider Alexander Pechtold riep de tegenstanders van het voorstel tijdens de verkie zingscampagne op om er geen verbod op te leggen in een regeer akkoord. Voor de verkiezingen noemde ChristenUnie-leider Gert-Jan Se- gers het D66-voorstel een breek punt. De partij is bang dat oude ren hun gevoel van veiligheid ver liezen en zich sneller overbodig voelen als de overheid hulp bij zelfdoding mogelijk maakt. Ook is lastig objectief vast te stellen of ie mand die het leven nu niet meer ziet zitten, dat over een tijdje nog steeds vindt. Het is beter als wan hopige mensen hulp krijgen waar door ze weer licht zien aan het eind van de tunnel, vindt de partij. D66 heeft de Tweede Kamer nog niet overtuigd. In de huidige Euthanasiewet oprekken? □1 25 CHRISTENUNIE BIJ COC Tweede Kamer lijkt er helemaal geen meerderheid voor het voor stel. 41 Kamerleden zijn tegen, waaronder ook het CDA waarmee Pechtold aan de formatietafel zit. 37 Kamerleden zijn hoe dan ook voor. Cruciaal is hoe PvdA'ers en VVD'ers zouden stemmen, voor hen is het onderwerp een 'vrije kwestie' waarbij ze de partijlijn niet hoeven te volgen. De PW moet haar standpunt nog bepalen, maar eerder was de partij kritisch. Van alle Nederlanders zou 71 pro cent voor zijn, aldus opiniepeiler Maurice de Hond. Daar staat te genover dat artsen van de federa tie KNMG tégen zijn. Christenunie en CDA willen on der geen enkel beding de handte kening moeten zetten onder een 'voltooid leven'-wet. Niet in het regeerakkoord, maar ook niet als het een 'vrije kwestie' binnen de coalitie wordt en er straks via de Tweede Kamer een krabbel na mens het hele kabinet onder een wet moet. Aan de andere kant is een ruimere euthanasiewet juist een kroonjuweel van D66. Dat geeft de partij niet zomaar op. Dat wordt puzzelen voor informa teur Zalm. Er gaan stemmen op om gewoon door te zetten met de initiatiefwet en als die dan wordt aangenomen vervolgens het plan op de plank te leggen, zodat een volgend kabinet er een krabbel onder moet zetten. Dan moet na tuurlijk de Christenunie niet wéér in het kabinet zitten. Binnen de CU lijkt men daar weinig voor te voelen; de partij heeft dan im mers de geboorte van de wet ge doogd. Het ligt meer voor de hand dat er een typisch Haagse oplos sing komt. Het instellen van een commissie die verder gaat denken over de ruimte die er nog in de huidige euthanasiewet zit, zoals de adviescommissie voltooid le ven onder leiding van D66'er Paul Schnabel al constateerde. Pechtold lijkt daar ook op voor te sorteren. Hij benadrukt sinds kort dat hij vooral wil dat 'het nadenken' over voltooid leven 'doorgaat'. Rusland zou hebben bevestigd wat de rest van de wereld allang ver moedde: Het Russische leger heeft meegevochten in het oosten van Oekraïne. Dit zei Sergej Lavrov, de minister van Buitenlandse za ken. Lavrov beantwoordde tijdens een internationaal forum in Moskou een vraag van een journalist. „Ik heb veel kritiek gehoord en gelezen op ons besluit om mee te strijden in Syrië en de Donbass", zei Lavrov. Maar dat was hoe het in het En gels werd vertaald. In het Russisch zou Lavrov het zo hebben geformu leerd: „Ik las en hoor nog steeds de kritiek dat we ons voor niets in het conflict in Donbass en in het Syri sche conflict hebben gemengd." t Moeders van dode soldaten vormen altijd de achilleshiel van geheime oorlog 'Dat we ons hebben gemengd' ver wijst naar de kritiek van de interna tionale gemeenschap. Lavrov geeft er helemaal niks mee toe. Het blijft dus onduidelijk in hoeverre Rus land echt toegeeft militair betrok ken te zijn bij conflict in Donbass, een regio in het oosten van Oe kraïne, waar drie jaar geleden een burgeroorlog losbrak. In de chaos werd vlucht MH17 neergeschoten. Het CDA-Kamerlid Pieter Omt- zigt noemt Lavrovs uitspraak 'in MHi7-context heel belangrijk'. Omtzigt benadrukt dat er al het no dige bewijsmateriaal voor Russi sche betrokkenheid bij de strijd in Oost-Oekraïne lag. „Er zijn verkla ringen van moeders van omgeko men Russische soldaten. Dat is al tijd de achilleshiel in een geheime oorlog." Het strafrechtelijk onderzoek naar de daders van het neerschieten van vlucht MH17 is nog niet afge rond. Er zijn nog geen verdachten aangehouden en er is nog geen zicht op een rechtszaak. va. €499,- Zwitserse Alpen met bus en trein Highlights van Zuid-Engeland Karinthië Wenen, Boedapest en Praag Moezel All-inclusive va. €119,- Stedentrip Berlijn maandag 3 juli 2017 GO De formerende partijen blaken van het optimisme, maar één onderwerp kan het deze week al compleet verzieken tussen D66 en Christenunie. De ruimere eu thanasiewet is de breuklijn aan de onderhandelingstafel. Edwin van der Aa Tobias den Hartog Den Haag Waarom wil D66 de euthanasie wet oprekken? Waarom is de Christenunie zo tegen? Wat vinden de andere partijen (en Nederland)? Gert-Jan Segers (links) en Alexander Pechtold. fotosanp 41 Kamerleden zijn tegen, 37 voor. Cruciaal is hoe PvdA'ers en VVD'ers stemmen; meerderheid is tegen. PVV moet haar standpunt nog bepalen. Tegen Onbekend Verdeeld Van alle Nederlanders is ruim tweederde voor. ©0307171 BRON: PEIL.NL 41 zetels PI 37 Het formatieteam van de Christenunie is zaterdag op ge sprek geweest bij het COC in Amster dam om te praten over de positie van homo's. De homo belangenorganisatie had zorgen geuit over de deelname van de Christenunie aan een kabinet. Volgens COC-voor- zitter Tanja Ineke was het een 'prettig gesprek', maar zijn de zorgen niet weg genomen. Voor de verkiezingen zetten acht politieke par tijen hun handteke ning onder een 'roze stembusakkoord' met afspraken over de verbetering van de positie van homo's. CDA en Christenunie teken den niet. Waarom kan dit de formatie doen mislukken? Welk compromis is mogelijk? Gerben van 't Hof Moskou 8 DAAGSE BUSREIS Vertrek: 14 juL, 8, 29 sep 8 DAAGSE BUSREIS Vertrek: 4, 11 aug Vertrek o.a.: 18 aug, 8, 15 sep, 13, 20, 27 okt, 3, 10, 17, 24 nov, 1 dec 10 DAAGSE BUSREIS Vertrek: 10, 31 jut, 28 aug, 1125 sep 10 DAAGSE BUSREIS Vertrek: 14, 28 aug, 14 okt 5 DAAGSE BUSREIS Vertrek: 28 aug, 25 sep, 23 okt, 20 nov,18 dec 4 DAAGSE BUSREIS Korting tot wel 50,- p.p. U I I W( Irl/ WM KI I JL Fouten voorbehouden. Exclusief reserveringskosten en Calamiteitenfonds. Korting geldig op nieuwe boekingen gemaakt van 03-07-17 t/m 10-07-17. Niet geldig i.e.m. andere acties.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7