5 CRÈCHES VOLLER DOOR AANTREKKENDE ECONOMIE Ouders die een plek zoeken in de kinderopvang, krijgen voor het eerst sinds jaren weer te maken met wachtlijsten. Zowel in steden in de Randstad als daarbuiten. 'Als het met lukt, stel ik mijn plan om meer te werken uit' Ouders in die steden moeten vol gens de Branchevereniging Maat schappelijke Kinderopvang (BMK) en ouderorganisatie BOINK vaker dan voorheen wachten op een plekje voor de populaire maandag, dinsdag en donderdag. Monique Wittebol (bestuurslid BMK): „Op woensdag en vrijdag is in de steden meestal nog wél plaats. Daar is minder vraag naar, omdat veel ou ders dan zelf vaak vrij zijn." De drukte heeft volgens Gjalt Jel- lesma (voorzitter BOINK) allereerst te maken met het economisch her stel. „In de crisisjaren zagen steeds meer ouders zich gedwongen ge bruik te maken van 'informele op vang': opa's en oma's, buurvrou wen en andere ouders. Nu durven vooral de ouders met een iets hoger inkomen wel weer een contract met de kinderopvang aan." Dat de overheid weer meer bij legt, maakt ook veel verschil. Jel- lesma: „Laagopgeleide ouders zijn in de periode 2010-2014 massaal af gehaakt omdat ze steeds minder toeslag kregen. Ook veel midden- en hogere inkomens zagen het niet meer zitten, toen de werkgeversbij drage werd afgeschaft, Toen werd het voor bijna iedereen stukken duurder." 2Samen is zo'n organisatie die de belangstelling heeft zien toene men. De kinderopvangorganisatie in Den Haag en Westland had in juni 2016 nog 5800 kinderen, nu zijn het er 6100. Dat betekent vol gens woordvoerster Nicole van Bo- hemen op sommige locaties inder daad een reservelijst. „Waar nodig breiden we uit met een extra groep. Maar dat moet, qua huisvesting, wel mogelijk zijn." In een provincie als Gelderland is het beeld 'nogal wisselend', vertelt directeur/bestuurder Helma Ver beet (kinderopvangorganisaties KION en SPOM). „Sommige lande lijke gemeenten hebben te maken met bevolkingskrimp, dus daar daalt de vraag naar kinderopvang. Maar in sommige wijken van een stad als Nijmegen is er extra vraag. Daar moeten we ouders incidenteel Jojobeleid van de overheid heeft er ingehakt. Ouders hebben geen vertrouwen in bijdrage van het rijk wel eens teleurstellen." In Brabant wordt de kinderop vang volgens Geert de Wit, be stuurder bij Kinderstad, vooral weer populairder in de iets welge steldere wijken. Van wachtlijsten is nog geen sprake. „Wij hebben hier de afgelopen jaren te maken gehad met veel ondercapaciteit: onze be zettingsgraad was van 95 procent in topjaar 2011 gedaald naar zo'n 45 procent in 2015. We hebben dus ge noeg ruimte om weer te kunnen groeien." BMK en BOINK hopen dat het nieuwe kabinet voor meer vastig heid zorgt. Wittebol: „Ouders wil len, nu het beter gaat met de econo mie, graag weer gebruik van de kin deropvang maken maar blijven hui verig over de rijksbijdrage. Ze vra gen zich af of de kosten volgend jaar wel hetzelfde zullen zijn." Volgens Jellesma heeft het 'jojo beleid' van de overheid er het afge lopen decennium flink ingehakt. „Ouders durven er vaak niet meer op te vertrouwen dat ze een deel te rugkrijgen. Dat vertrouwen zou er wel moeten zijn." maandag 3 juli 2017 GO Wachtlijst in kinderopvang na jaren van crisis weer terug Eefje Oomen Utrecht —Gjalt Jellesma, voorzitter BOINK Marloes Ten- sen met Bram en haar man Tjem. Mits er opvang is voor Bram, wil ze een dag extra werken, foto KOENVERHEIJDEN Het leek op voorhand helemaal niet zo inge wikkeld. Moeder Marloes Tensen (31 jaar) zou de eerste tijd na de ge boorte van haar zoontje Bram weer twee dagen als tandartsassistente gaan werken en dat later naar drie dagen op schroeven. Maar toen ze dit jaar informeerde naar één extra opvangdag bij haar kinderopvang in 's- Gravenzande bleek er al leen plek van september tót januari. Vanaf januari 2018 is de groep van 2 tot 4 jaar helemaal vol. Marloes kreeg nog wel het aanbod voor een an dere locatie in dezelfde gemeente, maar wees dat af. „Dat is heel on rustig voor Bram. Dan zit hij het ene moment hier en het andere moment daar, terwijl hij net aan één plek en bepaalde kinderen gewend is." Bram staat nu als tweede op de wachtlijst: ze hoopt dat hij er nog tussen komt. „Als het niet lukt, stel ik mijn plan om meer te gaan werken maar even uit."

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5