Nooit zoveel schol in zee gemeten, toch lagere vangstquota geadviseerd Kees van Rijswijk schrijft literaire fietsgids Uit de Noordzee mag volgend jaar 35 procent minder schol en 7 procent minder tong worden aangevoerd, adviseren internationale wetenschappers. Visserijorganisatie VisNed is verbijsterd. O DRIEWEGEN Als je met 130 kilometer per uur je gazonnetje zou kunnen maaien, zou het lekker opschieten. Gemaaid werd er dit weekeinde niet tijdens de Driewegen Cross, maar twintig deelnemers aan de Gazon- maaierrace probeerden wel op hun opge voerde maaier als eerste over de finish te komen. Gisteren stond autocross en de pik- dorsrace op het programma. De bestanden van schol en tong in de Noordzee zitten boven het vei lige niveau, stellen visserijbiologen zelf vast in vorige week aan de Eu ropese Unie verstrekte adviezen. De hoeveelheid schol is zelfs het grootst sinds 1957, het jaar waarin het bestand voor het eerst is geme ten. Dat is onder meer te danken aan een forse, noodgedwongen in krimping van de vissersvloot en een sterk verminderde visserijdruk. Toch geven de internationale we tenschappers aan dat de maximale vangsthoeveelheden van schol en tong, de belangrijkste vissoorten voor Nederlandse kottervissers, omlaag moeten. Het scholquotum zou van 147.556 ton naar 94.866 ton (min 35 procent) moeten en het tongquotum van 16.123 ton naar 14.017 ton (min 7 procent). Voor schol geven ze als redenen dat de Europese ministers het scholquotum voor 2017 hoger heb ben vastgesteld dan geadviseerd. De aanwas van jonge schol is de laatste jaren ook verminderd. Het advies voor tong is gebaseerd op een meerjarig beheerplan voor die soort. Een belangrijke, onderliggende reden is dat de lat voor het langeter- mijnbeheer van visbestanden in de Noordzee hoger is gelegd, zoals op de duurzaamheidsconferentie in Johannesburg in 2002 internatio naal is afgesproken. Het effect voor schol is het grootst. Was een vol wassen bestand van 230.000 ton eerst voldoende, nu is dat 564.600 ton. „Volstrekt onrealistisch", volgens VisNed-voorzitter Pim Visser. „Ook visserijbiologen erkennen dat gedrag van vissers wordt bestraft." het scholbestand in de Noordzee De Europese ministers van Visse- nooit zo hoog is geweest. De eisen rij stellen altijd tegen de jaarwisse- worden vervolgens stevig naar bo- ling de definitieve visquota voor ven bijgesteld, met als resultaat het volgend jaar vast. VisNed-voor- deze adviezen voor lagere vangst- zitter Visser richt daar zijn hoop quota. Onbegrijpelijk. Het goede op. We hebben de naam altijd te klagen, maar deze adviezen zijn onbegrijpelijk ■3ÉS'Tx It maandag 3 juli 2017 pzc.nl e-mail: redactie.terneuzen@pzc.nl ZEELAND 23 'Goed gedrag wordt bestraft' Harmen van der Werf Vlissingen t -v Pim Visser, directeur VisNed Volgens visserijbiologen tiert de schol welig in de Noordzee.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 59