Zee vol schol, lager quotum Kees van Rijswijk schrijft literaire fietsgids Uit de Noordzee mag volgend jaar 35 procent minder schol en 7 procent minder tong worden aangevoerd, adviseren internationale wetenschappers. Visserijorganisatie VisNed is verbijsterd. De bestanden van schol en tong in de Noordzee zitten boven het veilige niveau, stellen visserijbio logen zelf vast in vorige week aan de Europese Unie verstrekte ad viezen. De hoeveelheid schol is zelfs het grootst sinds 1957, het jaar waarin het bestand voor het eerst is gemeten. Dat is onder meer te danken aan een forse, noodgedwongen inkrimping van de vissersvloot en een sterk ver minderde visserijdruk. Toch geven de internationale wetenschappers aan dat de maxi male vangsthoeveelheden van schol en tong, de belangrijkste vissoorten voor Nederlandse kot- tervissers, omlaag moeten. Het scholquotum zou van 147.556 ton naar 94.866 ton (min 35 procent) moeten en het tongquotum van 16.123 ton naar 14.017 ton (min 7 procent). Voor schol geven ze als redenen dat de Europese ministers het scholquotum voor 2017 hoger hebben vastgesteld dan geadvi seerd. De aanwas van jonge schol is de laatste jaren ook verminderd. Het advies voor tong is gebaseerd op een meerjarig beheerplan voor die soort. Een belangrijke, onderliggende reden is dat de lat voor het lange termijnbeheer van visbestanden in de Noordzee hoger is gelegd, zoals op de duurzaamheidsconfe rentie in Johannesburg in 2002 in ternationaal is afgesproken. Het effect voor schol is het grootst. Was een volwassen bestand van 230.000 ton eerst voldoende, nu is dat 564.600 ton. „Volstrekt onrea listisch", volgens VisNed-voorzit- ter Pim Visser. „Ook visserijbio logen erkennen dat het scholbe stand in de Noordzee nooit zo hoog is geweest. De eisen worden vervolgens stevig naar boven bij gesteld, met als resultaat deze ad viezen voor lagere vangstquota. Onbegrijpelijk. Het goede gedrag We hebben de naam altijd te klagen, maar deze adviezen zijn onbegrijpelijk van vissers wordt bestraft." De Europese ministers van Vis serij stellen altijd tegen de jaar wisseling de definitieve visquota voor het volgend jaar vast. Vis- Ned-voorzitter Visser richt daar zijn hoop op. It maandag 3 juli 2017 pzc.nl e-mail: schouwen-duiveland@pzc.nl ZEELAND 23 Visquota wekken ongeloof Harmen van der Werf Vlissingen -Pim Visser, directeur VisNed Volgens visserijbiologen tiert de schol welig in de Noordzee. MIDDELBURG Grachten, gondels, pizza. Voor één keer hoefde je er niet voor naar Venetië. Mid delburg was zaterdag in Italiaanse sferen tijdens Voga Veneta, een roei-evenement voor allerlei ty pen gondels. Kijken naar wedstrijden, vanaf de kade in de haven, met een kleine pizza al tonno. Meevaren kon ook. Wie de volledige ervaring zocht, kon zelfs een gestreept shirt en een roe ten hoedje kopen om als een echte Venetiaan het water op te gaan. foto lex de meester

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 48