II 4 WIELRENNEN TOUR DE FRANCE Voor het eerst sinds 2006 keerde de Tour weer terug op Duitse bodem, het land dat de wielersport weer voorzichtig heeft omarmd. Toch werd de Tourstart in Düsseldorf geen Grand Départ om nog lang te heugen. Het regende, was vrij rustig, en de gedroomde winnaar won niet. Op het grasveld in de Hofgarten zijn tientallen stalen rekken neer gezet. In het centrale park van Düs seldorf kunnen de wielerliefheb- bers hun fietsen stallen, is de ge dachte. Stalen rekken genoeg. Een heel grasveld vol zelfs. Fietsen? Am per. Rond de openingstijdrit op za terdag niet, en op zondag voor de start van de tweede etappe ook al niet. Vele Duitsers staan enthousiast langs de kant, maar een massale Tourkoorts zoals twee jaar geleden in Utrecht en drie jaar geleden in Yorkshire ontbreekt. De stad is ka rig aangekleed, draagt absoluut geen Tourjasje, naar de kleur geel moet je goed zoeken. Toch zegt top- sprinter André Greipel voor de start van de tweede etappe nog altijd on der de indruk te zijn van de eerste kilometers van het wielercircus door zijn eigen land. „Dit was een superervaring. De sfeer was fantas tisch." Erkenning Logisch ook. De terugkeer van de Tour op Duitse bodem is voor hem, Marcel Kittel, Tony Martin en John Degenkolb veel meer dan een thuiswedstrijd. Het is voor hen óók een vorm van erkenning. Met hun strijd tegen doping én hun succes sen in de Tour en klassiekers heb ben ze langzaam (een deel) van het vertrouwen van de Duitsers terug gewonnen. Lang werden ze haast genegeerd. In 2007 staakten de Duitse televi siezenders de live-uitzendingen van de Tour na een positieve test van Patrik Sinkewitz (T-Mobile). In 2011 werden Tour-uitzendingen van de ZDF en ARD zelfs volledig geschrapt na dopingbekentenissen van wielericonen als Erik Zabel. Pas in 2015 waren hun prestaties weer live op tv te zien voor landgenoten. Ook daarom stapt Marcus Burg- hardt, de nationaal kampioen van het land, met een grote grijns op zijn gezicht op zijn fiets na een vluchtige omhelzing met een vriend. „Ik ga er gewoon van genie- ten", zegt hij. Even later rijdt het pe loton Düsseldorf uit en staat het vooral in steden als Aken en Mön- chengladbach rijendik vol enthou siaste Duitse fans. 253 kilometer lang omarmt Duitsland de Tour voor het Belgische Kelmis wordt in getrokken. Zo krijgen de kilometers door Duitsland alsnog iets van glans, na de toch wat troosteloze Grand Dé- part een dag eerder. De openings tijdrit door Düsseldorf had één groot feest moeten worden. Maar Ik kreeg kippenvel. Kon niets verstaan van wat er in mijn oortjes werd gezegd megadruk is het niet. Het wispeltu rige weer heeft niet meegewerkt. De lucht is grauw. De wolken don ker. De regen druppelt dan weer hard, dan weer zacht. Beschermd door paraplu's, regenjassen en pon cho's zoeken de mensen zaterdag de Tourrenners op. Niet het ge hoopte decor. Velen, onder wie een flinke hoe veelheid Nederlanders ook, hebben het alsnog naar hun zin. De sfeer is prima, maar van een gekte is geen sprake. Ze zien hun helden van dichtbij, warmrijdend onder de lui fels van de ploegbussen, kort voor de belangrijkste wielerwedstrijd van het jaar. Ze schieten foto's, vra gen om handtekeningen. Langs het veertien kilometer lange parkoers is het best druk, maar bij lange na niet zo druk als twee jaar geleden in het tropische Utrecht. Voor de Duitsers is het aftellen naar viervoudig we reldkampioen tijdrijden Tony Mar tin, de topfavoriet bij de bookma kers. Decibellen Als om 18.20 uur Tony Martin van het podium rolt, schieten de deci bellen omhoog. „Het was alsof ik in een tunnel zat. Ik kreeg kippenvel. Ik kon niets meer verstaan van wat er in mijn oortje werd gezegd", zal hij later zeggen. Een dag van tevo ren, op de door 4.000 man bezochte teampresentatie op de Burgplatz, kondigt hij aan dat winst en het eerste geel in eigen land het hoog tepunt uit zijn leven zou zijn. Het mag niet zo zijn. Op de spekgladde wegen is Geraint Thomas te snel en sterk. Martin wordt vierde. Dolgelukkig danst een Welshman door de straten, maar een orkaan van vreugde bij de Duit sers blijft uit. Ergens past het bij het feest dat geen knalfuif wilde wor den. 30 jaar wachtte Duitsland op een nieuwe Tourstart. En toen het eenmaal zo ver was, voelde het on wennig. jjiiiiuaii irnj maandag 3 juli 2017 'EDCBE Düsseldorf gaat niet los bij Tourstart Düsseldorf Poncho's en regenjassen kleurden de straten van Düsseldorf bij de Tourstart, fotoafp —Tony Martin (32) Ion Izagirre, kopman van Bahrain-Me- rida, was een van de renners die zaterdag tijdens de tijd rit op het natte wegdek on deruit gleed. De Spanjaard moest opge ven. FOTO AP A Een handjevol toeschouwers ziet titelverdediger Chris Froome in actie tijdens de eerste tijdrit, fotoap 4 Het peloton reed gisteren door de regen op weg richting finishplaats Luik. FOTOAFP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35