Valverde de knecht, hm hm ÜS& Movistar treurt, maar 'Alejandro will be back' 2 WIELRENNEN TOUR DE FRANCE Alle topsprinters ter wereld zijn erbij in deze Tour. Na de eerste massasprint in Luik moet de concurrentie op zoek gaan naar een manier om Marcel Kittel (29) te verslaan. De Duitser overtuigde tijdens zijn tiende zegetocht in de Tour. Column Dit jaar zou het anders zijn. Hij zou zich wegcijferen. Geen verborgen agenda, geen stiekeme hoop op een ritzege, geen schuin oog naar zijn eigen klassement. Nee, maar écht. Alejandro Valverde ging naar de Tour als knecht van Nairo Quintana. Hm hm. Of Valverde gewoon voor zichzelf of voor Quintana reed, zullen we nooit weten. Valverdes Tour eindigde na een paar kilometer, tegen een dranghek in Düsseldorf. Maar de manier waarop hij in de tijdrit de bochten aansneed, deed niet veel goeds vermoeden voor Quintana. Valverde reed bepaald niet met de handrem erop, hij spaarde zijn ledematen niet voor iemand anders. Zijn kop stond op standje volle bak, zoals altijd. Het parcours was zo glad als de laatste binnen- bocht in Thialf en Valverde dacht dat hij Hiroy- asu Shimizu was. Dat liep niet goed af. Hij viel, en omdat er bij wielren nen in gevaarlijke boch ten geen kussens maar dranghekken langs de kant staan (waarom ei genlijk?), brak hij zijn knie. Quintana is veroordeeld tot nóg een Tour sparte len in de achterzak van Froome niet zo'n beetje ook. Als er één ploeg is die - op papier - was opgewassen tegen het robotleger van Sky, dan was het Movis- tar. Officieel met Quin tana als kopman, maar Valverde reed dit hele sei zoen al alsof er straalaandrijving in zijn achterste zat. In de Waalse Pijl was hij zoveel beter dan de rest, dat hij ook nog had gewonnen als hij bo venop de Muur van Huy nog even bij de zeeleeu wen was gaan buurten voordat hij zijn sprint in zette. En het parcours van deze Tour paste Val verde als een latex handschoentje. Hij had Quin tana kunnen helpen in zijn strijd tegen Froome, en hij had ook zomaar de derde hond kunnen zijn die er met het been vandoor ging. Het paradoxale is dat Quintana in Düsseldorf zijn belangrijkste helper en zijn grootste concur rent in één klap verloor. Hij is nu de enige kapi tein op het schip, maar tegen de oorlogsvloot van Sky kan hij niet op in zijn uppie. Zeker niet met de Giro al in de benen. Quintana is veroor deeld tot nóg een Tour spartelen in de achterzak van Chris Froome. Voor Valverde zelf betekende de klap in de dranghekken einde Tour en waarschijnlijk ook einde seizoen. Hij mag anderhalve maand niet fietsen (en dat is nogal lastig voor een wielren ner); tegen de tijd dat hij weer in vorm is lurkt de rest van het peloton aan een margarita op een Caraïbisch eiland. Er wordt zelfs gefluisterd dat het voor Valverde misschien wel einde carrière is. Maar daar geloof ik niks van. Met één been wint hij de Waalse Pijl ook nog. Tranen. Alweer tranen. Als Marcel Kittel vol vreugde zit, huilt hij. Vo rig jaar, na zijn zege in rit 4, op het asfalt in Limoges. En nu, na zijn winst in rit 2, op het asfalt van Luik. Ongeveer een jaar geleden was het verschil met de nummer 2 niet met het blote oog waarneembaar. Ge voelsmatig ellenlang wachtte hij in spanning of hijzelf óf Bryan Co- quard had gewonnen. Nu was het verschil met Arnaud Démare groot en de fotofinish totaal overbodig, zag ook de nummer 5 Dylan Groe- newegen. Als jong talent werd Kittel bij Skil-Shimano vanaf 2011 omge schoold van tijdrijder tot topsprin- ter en veelwinnaar. Eind 2015 ver ruilde hij de ploeg na een moei- RITZEGES IN TOUR Kittel zitGreipel op de hielen zaam seizoen wegens een mysteri euze ziekte voor Quick-Step. Nu behaalt Kittel al zijn tiende over winning in de Tour. Tien, het zijn er nog slechts twee minder dan de recordhouder in zijn land, Erik Zabel. André Greipel U (->■ DÜSSELDORF Het was alsof de renners van Movistar bij de team meeting gisterochtend orders hadden gekregen om de bus zo chagrijnig mogelijk te verlaten. Met strakke blikken meldden ze zich bij de pers, of pakten ze hun fietsen op weg naar het tekenen van de startlij st. Slechts bij het po seren voor een selfie van een jong ventje toonde Nairo Quintana even een zuinige glimlach. Het wegvallen van Alejandro Valverde is hard aangekomen bij de Spaanse ploeg. Al na acht kilometer tijdrijden zat de Tour erop voor Valverde, die uitstekend aan het seizoen was begonnen. Na een harde val in een spekgladde bocht keerde hij niet meer terug op de fiets. In de nacht van zaterdag op zondag werd hij succesvol geopereerd aan zijn ge broken linkerknie, maar dit sei zoen nog terugkeren in het pelo ton lijkt onmogelijk. „Heel de ploeg treurt", zegt zijn ploegleider Jose Vicente Garcia Acosta. Is het gezien de ernst van de blessure en zijn leeftijd van 37 jaar einde car rière? Garcia Acosta wil er niet aan denken. „Alejandro is Alejandro, he will be back." De kopman van de Spaanse ploeg blijft de Colombiaan Nairo Quintana. „Hij heeft een goede tijdrit gereden, maar zonder Val verde missen we een heel belang rijke troef in onze tactiek om deze Tour te winnen." staat ertussen met elf zeges. Maar met deze sprint in het achterhoofd zal niemand verbaasd zijn als dat record deze Tour sneuvelt. In de laatste rechte lijn op de Quai des Ardennes haalde hij een topsnel heid van 69,19 kilometer per uur. Het record maakt hem niet uit, zegt Kittel, wanneer hij even later in de groene trui zijn verhaal doet. „Als ik stop met fietsen blijf ik trots op alle zeges, of dat er nu tien, elf, twaalf of meer blijken te zijn." Nee, het is niet de tiende overwinning of het in zicht gekomen binnenlandse record die voor de tranen hebben gezorgd. Het was volgens hem de weg naar Luik. De Grand Départ in Düssel dorf mag dan volgens vaste wieier- volgers allesbehalve een verplette rende indruk hebben gemaakt, het rijden over Duitse bodem, en dan THIJS ZONNEVELD maandag 3 juli 2017 GO y @thijszonneveld Het wegvallen van Val verde verandert het ver loop van deze Tour, en Kittel: Ik zal deze echt nooit meer vergeten Pim Bijl Düsseldorf/Luik 1. Mark Cavendish (32) 30 André Greipel (34) 3. Marcel Kittel (29) 10 4. Peter Sagan (27) 7 57 Daniele Bennati (36) 2 Dy E. Boasson Hagen (30) 2 (jy Alexander Kristoff (29) 2 87 D) Michael Matthews (26) 1 'Sprinters in deze Tour met etappezeges Dylan Groenewe- gen (in het geel-zwart) mengt zich tussen de topsprin ters. Vlnr: Cavendish, Démare, Kit tel, Greipel, Degenkolb, Colbrelli, Matthews en Bou- hanni. FOTO COR VOS Marcel Kittel laat zijn emo ties de vrije loop kort na de finish. FOTOBELGA

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33