Zondaaochtend Agententekort in de zomer: dieven vrijuit Zeeuws succes in finale Kunstbende 2 MARLEEN BLOMMAERT Column Een heerlijke zondagochtend. De dag begint grijs en be looft broodnodige regen. Het is nog vroeg en stil aan de ont bijttafel. De diepe bas is nog ver stomd en ook het gekwetter van de kuikens is nog niet op gang ge komen. Het heeft iets magisch om in alle rust in een vol huis te zijn. Even alleen met mijn gedachten. Een brokje echte boter ligt ge smolten in het steelpannetje te wachten op wat ei met melk. Een uiterst sloom gegaard roereitje met peterselie en bieslook, zoals mijn moeder dat vroeger maakte. Onder tussen word ik nauwlettend ge volgd door de hond die wacht op het signaal dat haar voedsel eraan komt. Maar meer nog kijkt ze uit naar de daaropvolgende ochtend wandeling. Ik trek mijn regenjack aan en haal de wandelschoenen te voorschijn. Ze springt blijmoedig in de rondte als ik eindelijk de rode hondenriem tevoorschijn haal. In zekere zin is het voor de buurthon- den nu ochtendspits hier. Ik hoor het buurhondje al opgewonden blaffen en zie nog net de achterkant van de kleine bruine hondjes van even verderop de bocht om gaan met hun baasje. Ik loop de buurtschap uit langs de laatste klaprozen en de nieuwe aardappels. Alleen de vogels kondi gen luidruchtig hun komst aan, verder is het stil. De veelkleurige woeste wielrijders die normaal rond deze tijd de polderwegen on veilig maken, zijn vanochtend thuisgebleven. Het miezerde te hard vermoedelijk. Rust. Ik laat de grijsheid, de natuur en de stilte op me inwerken. Als ik de tijd kon be heersen zou ik deze momenten uit spinnen tot een oneindig langge rekt moment. Ik zou dat vervolgens oprollen in mooie lussen en veilig verbergen uit het zicht van ieder een, zodat ik af en toe daar nog eens langs kan. Langzaam worden de bewoners van de dijk wakker, ze scharrelen in hun keukens met koffie, melk, ha vermout, yoghurt en aardbeien uit eigen tuin of een boterhammetje hagelslag. In de verte zie ik een groepje wielrijders aankomen. De vroege ochtend glijdt kabbelend richting de dag. Goedemorgen. Langzaam worden de bewoners van de dijk wakker DESTELLING Vandaag: Ik maak me zorgen om de veiligheid van Dow Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters POLITIE ZWAAR ONDERBEZET Branden gesticht bij de Zeedijk Duo met bijl en mes opgepakt Lezers helpen lezers verder Bon Tourgids 2017 De personeelstekorten bij de politie spelen in het hele land, maar nu trekken ook Amsterdam en Rotter dam aan de bel. In die steden kun nen agenten nauwelijks meer ver lof krijgen. Sterker, dienders wordt gevraagd overuren te maken om de bezetting op sterkte te houden. Nu veel agenten met zomerva kantie zijn, liggen aangiftes weken, zo niet maanden, te verstoffen. Tips over hennepkwekerijen worden tij delijk niet in behandeling geno men. Ook gevallen van doorrijden na een ongeval belanden op de plank. Oorzaak: de zogenoemde 'robuuste basisteams' van de politie lopen op hun tandvlees. In Amsterdam gaan daardoor we kelijks tientallen criminelen vrijuit. Dat bevestigt een woordvoerder van de Amsterdamse politiechef Pieter-Jaap Aalbersberg. „Het gaat om zaken met daderindicatie, waarbij je vooral moet denken aan inbraken en diefstallen", aldus de woordvoerder. „Die zaken pakken we niet op, tot frustratie van onze mensen." Vorige maand bleek dat ook bui ten de Randstad een nijpend tekort is aan agenten. Dienders in platte landsregio's worden steeds vaker ingezet bij landelijke activiteiten, zoals inzet van de ME. Daardoor ontstaat het 'politieloze platteland', klaagden de twaalf commissarissen van de koning in een alarmerend rapport. „In de steden is het niet veel beter", zegt Fred Driessen, agent en voorzitter van politievak- bond ANPV, afdeling Amsterdam. „We doen noodhulp, we houden de winkel open. Maar aan het structu reel aanpakken van problemen ko men we nauwelijks toe." Als oorzaak wijst Driessen onder meer naar het grote aantal evene menten - in het hele land - waar voor agenten moeten opdraven. „Ook slokt de bewaking van Joodse instellingen in de hoofdstad ont- We doen noodhulp maar structureel problemen aanpakken lukt niet zettend veel capaciteit op." Gedu rende de zomervakantie zijn de problemen een tandje erger. In Rotterdam worden kunstgre pen uitgehaald om de roosters ge vuld te krijgen, blijkt uit interne correspondentie in het bezit van deze krant. Verlof in de nazomer wordt - vanwege bijvoorbeeld de festivaldrukte - standaard afgewe zen. Dat speelt ook in Amsterdam. Driessen: „Men weet niet hoe druk het wordt in oktober, dus durven ze ons niet nu al verlof te geven." P6 MIDDELBURG Zeeuws succes bij de landelijke finale van De Kunst bende. In de Westergasfabriek in Amsterdam greep Levy Geernaert uit Vlissingen zaterdagavond de eerste prijs in de categorie 'taal'. Geernaert mag nu in augustus zijn taalkunsten vertonen op het festi val Lowlands op Flevoland. Een 40-koppige jury van deskun digen en bekende Nederlanders be oordeelde de prestaties van de 200 deelnemers die zich in 90 acts pre senteerden. Voor Zeeland viel ook singer-songwriter Femke Bun uit Hulst in de prijzen. Ze won zilver in de categorie muziek. Daarnaast was er een derde prijs in de categorie 'dans' voor David Janse uit Kloos- terzande, die voor vierde keer deel nam en dit keer met een solodans het brons pakte. Alle winnaars krijgen een indivi dueel talentontwikkelingstraj eet met een persoonlijke coach en be reiden zich voor op een optreden op een podium (of in een museum) met een landelijk bereik, van Mys- teryland, Lowlands tot Fashion- Week. Volgens projectmedewerker Su zanne Jakobsen van ZB Planbureau en Bibliotheek Zeeland heeft Zee land zich van zijn beste kant laren zien in de finale van de Kunst bende. „Zeeuwen wonnen wel eerder eens een prijs, maar het is de eerste keer dat we drie prijzen in de wacht slepen. Dat is wel bijzonder. Dat Levy Geernaert goud pakt in de ca tegorie 'taal' is fantastisch. Dat is een heel artistieke jongen, want hij deed ook mee in de categorie 'film'. Van hem gaan we vast nog meer horen." maandag 3 juli 2017 Gisteren: Concert at Sea is Zeeland op z'n best 490 stemmen WESTKAPELLE De Zeedijk in Westka- pelle is in de nacht van vrijdag op zaterdag ver moedelijk tweemaal in brand gestoken. Er zijn geen verdachten aange houden. De hulpdiensten kregen even na midder nacht een melding dat de Zeedijk in brand zou staan. Agenten troffen ter plaatse een stuk van 20 meter lang en 50 meter breed aan dat in lichterlaaie stond. De brandweer kon het vuur snel blussen. OOST-SOUBURG Een 53-jarige man uit Oost-Souburg is vrijdag avond aangehouden omdat hij met een mes over straat liep. Een tweede verdachte bleek met een bijl over straat te hebben gelopen. Agen ten kregen rond 23.00 uur een melding door dat de man met een mes over straat liep. Ze trof fen de man uit Oost-Sou burg op de Stuart Mak kerstraat. Uit het verhoor bleek dat de tweede ver dachte even daarvoor met een bijl in dezelfde straat had gelopen. Hij kon bij zijn woning wor den gearresteerd. VLISSINGEN Wie heeft er nog een ou derwetse bonensnijder of een trouwjurk te leen? Al dit soort verzoekjes is welkom in de rubriek Le zers helpen lezers. Wilt u ook een oproep doen? Stuur een e-mail met uw vraag of aanbod en con tactgegevens naar le- zershelpenlezers@pzc.nl. Met deze O.a. verkrijgbaar bij: Albert Heijn, AKO, Blz., Bruna, Cigo, Libris, PLUS, Primera, Spar, The Read Shop, Vivant 8 710114 003850 De politie laat deze zomer crimi nelen lopen vanwege een schreeuwend tekort aan agen ten. Alleen al in Amsterdam wor den elke week tientallen dos siers op de plank gelegd, terwijl er een dader in beeld is. Koen Voskuil Peter Winterman Amsterdam -Fred Driessen, politievakbond Levy Geernaert KAM BE CEMTRALE MIJ 20 SPOEBI® MOGELIJK TERUGBELLEN

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2