L t mi <\S>V 24 ZE 3; ENERGIEVERBRUIK Bavaria, Mars en FrieslandCampina willen minder gas en electriciteit gebruiken. In plaats daarvan moet aardwarmte de fabrieken van energie voorzien. I Al 30 jaar bezuinigen wij elk jaar twee procent op ons energie verbruik. Maar dit kan echtgroot worden maandag 3 juli 2017 z.y Maarten van den Hurk Den Bosch ardwarmte breekt in Brabant bin nen driejaar door als industriële vervanger van aardgas. Deze voorspelling deed Bavaria-topman Jan-Renier Swinkels vrijdagochtend in het Bra bantse provinciehuis: „Wij gaan in 2020 bier brouwen met aardwarmte. Mars maakt er zijn repen mee en FrieslandCampina melkpoeder. Het gaat gewoon gebeuren." Bavaria, Mars en FrieslandCampina willen minder gas en electriciteit gebruiken. In plaats daarvan moet hitte afkomstig diep uit de aarde naar hun fabrieken. De topbedrijven tekenden gisteren voor deelname aan een zoektocht naar goede boor- plekken in Oost-Brabant. Voor dit seismologisch onderzoek rijden dit najaar speciale vrachtwa gens door gebieden bij Veghel, Helmond, Deurne en Someren. Deze studie vergt 1,9 miljoen euro, de overheid betaalt. Naast de fabrikanten doen ener giebedrijf Ennatuurlijk (stadsverwar ming in onder andere Helmond en Tilburg) en projectleider Geothermie Brabant mee. Bij de samenwerking hoort ook de realisatie van een win- plaats. Deze zogeheten seismologi sche put wordt vermoedelijk de tweede in Brabant. In Tilburg is een project voor stadsverwarming al ver der en start de bouw in 2018. Swinkels verwacht in zijn brouwe rij door aardwarmte een doorbraak op het gebied van duurzaamheid: „Al 30 jaar bezuinigen wij elk jaar twee procent op ons energieverbruik. Maar dit kan echt groot worden. Als we geen gas of electriciteit meer nodig hebben, is dat de mooiste stap die je maken kunt." Bij geothermie wordt heet water vanuit diepe bodemlagen opge pompt. Bovengronds zet een warmtewisselaar de hitte over op een leidingnet richting fabriek. Dit als vervanging van bestaande systemen met stoom. „Bij ons gebruiken we nu de Een aardwarmte-installatie gebruikt de warmte uit de aarde duurzaam. Speciaal aan onderstaande op stelling is dat een 'keten van afnemers' ervoor zorgt dat de energie zo efficiënt mogelijk wordt benut. PROCESINDUSTRIE bijv. Friesland Campina, WOONWIJK met stadsverwarming Bavaria en Mars GLASTUINBOUW watertemperatuur strik 'öh toij. -Jan-Renier Swinkels energie uit stoom bij voorbeeld voor het pasteuriseren van melk en het maken van melkpoe der", schetst directeur Wim Simon van FrieslandCampina. Als aardwarmte in Veghel beschikbaar komt, hoeft de melkfabriek minder te stoken om stoom te maken. Fabrieken zijn in Nederland de grootste energieslurpers. Ze verbruiken 46 procent van het aardgas. Bij de industrie liggen ook de grootste winstkansen voor aardwarmte, aldus topman Jan-Willem Hoogstraten van Energiebeheer Nederland: Fabrieken zijn de grootste energieslurpers. Ze verbruiken 46 procent van het aardgas. „Van alle in- dustriewarmte kan 31 procent uit aard warmte gaan komen." Heet water Voor zo'n toekomst zijn nog honderden winputten nodig. Op dit moment zijn er in Nederland vijftien operationeel, op twaalf locaties. Dergelijke putten zijn tientallen jaren bruikbaar. Tijdens de bouw moet er gedurende drie tot vier maanden een 40 meter hoge boortoren staan. Volgens Lodewijk Burghout, projectdirec teur in Oost-Brabant, accepteert het publiek deze vorm van mijn bouw goed: „Ik deed pas een project in Noord-Limburg. Daar vroegen omwonenden vooral wanneer ze nou eens heet water bij hun huis kregen." Aardwarmte voor maken pils, melk en Mars N ,sss

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24