Daan Manneke vult de ruimte met klanken Styreen vrijgekomen bij lekkage Dow Chemical 22 ZE Tweede incident in een week Bij nader inzien /O* nationale Ti? vacaturebank PC De melding van de lekkage kwam bij de Veiligheidsregio Zeeland za terdag even na 14.00 uur binnen. Dow liet weten dat als gevolg van een probleem in de stroomvoor ziening er een veiligheidsstoring was ontstaan op de styreenfabriek. Hierbij kwamen styreen en ethyl benzeen vrij. Deze stoffen worden als grondstof gebruikt voor de pro ductie van plastics. Wanneer het als gas wordt ingeademd, kan het de luchtwegen irriteren. Boven dien is de stof brand- en ontplof fingsgevaarlijk. Een deel van het Dowterrein werd ontruimd en toegangswegen naar de plants werden enige tijd afgezet. De brandweer verrichtte metingen. Ook werd gefakkeld, wat tot in de wijde omgeving te zien was. De brandweer heeft geen gevaarlijke waarden van chemicaliën buiten het terrein gemeten. De lekkage heeft enkele klachten van stank opgeleverd in de omgeving van Hoek. Rond 15.45 uur was de lek kage gedicht. De bedrijfsbrand weer heeft het gelekte product af- Het gesprek met Dow zal deze keer nadrukkelijk over de veiligheid gaan gedekt met schuim om de stank overlast te beperken. Rond half zes werd het terrein van Dow weer vrijgegeven. De lekkage bij Dow is het tweede incident binnen een week. Vorige week maandag was er brand in een pompenbak door het vrijkomen van benzeen. Daarnaast heeft Dow recent een boete gekregen, 210 000 euro waarvan 70.000 euro voorwaardelijk, voor de ontsnap ping van 3,45 ton explosief me thaangas, eind 2014. Volgens het Openbaar Ministerie kroop het be drijf hiermee door het oog van de naald omdat de fabriek, de werk nemers, de omgeving en het mi lieu aan forse risico's zijn blootge steld. De brand van vorige week was voor burgemeester Lonink reden met de Dow-directie in gesprek te willen. Het incident van zaterdag komt hier nog eens bij. Lonink: „We gaan deze week nog met el kaar om de tafel. We hebben gere geld contact, maar het gesprek zal deze keer nadrukkelijk over de vei ligheid gaan. We kunnen dit soort incidenten echt niet te vaak heb ben. Het gaat om de veiligheid van onze inwoners, zij moeten ver trouwen kunnen hebben en het is te begrijpen dat zij nu best zorgen hebben." Een afscheidsconcert doet pijn. Een markante man, gevierd componist en ge liefd musicus stopt na veertig jaar met het leiden van zijn 'kind' Cappella Breda. Voor hem was het een moeilijke beslissing, voor ons muziekliefhebbers volgt een groot gemis. Maar Cappella Breda gaat door en neemt een rijke erfenis mee. Daan Manneke kan nu alle tijd besteden aan het com poneren. We zullen hopelijk nog vaak en veel van hem horen. We zullen zijn boetserende stijl (kne den van de muziek en puur aange ven van de grote lijnen) van diri geren missen.Het afscheidsconcert was er een in de stijl van Manneke, met favoriete werken en compo nisten en bovendien de première van zijn Egidiuslied, Tombeau a 5, dat hij schreef als eerbetoon aan zijn vriend en leermeester Ton de Leeuw.Motto van het programma was de haiku van de Zeeuwse dichter Van Schagen: 'Ruimten van ruimten, ruimten van ruime tijden, laat ons ver en langzaam zijn'. Een prachtige tekst die past bij de in Zeeland geboren Daan Manneke die de ruimte gevuld heeft met klanken. Zijn koor zong nooit het concoursrepertoire, maar blonk uit door eigenzinnige pro gramma's met een duidelijke lijn. Ook deze keer waren er sprekende blokken met werken die Manneke met zorg had gekozen: een eerbe toon aan Bach (die het begin en het einde is van alle muziek), Franse pareltjes en rijke renaissan cemuziek. Ook de afwisseling was groot, mede door de instrumen tale intermezzi door organist Jos Vogel, die een mooie transparante interpretatie speelde van een In- ventio en Sinfonia van Bach, een knap geregistreerd werkje van DeGrigny en het Ego flos van Manneke. Ook begeleidde hij op kistorgel vakkundig de vocalisten. Cappella Breda is een koor met een zichtbare discipline, de balans is mooi en er wordt zuiver, stijlvol en met liefde voor de muziek ge zongen. Opmerkelijk is de hoge kwaliteit, de solistische passages en werken worden door mensen uit eigen gelederen gezongen. De karakters van de werken kwamen goed uit, of het nu vreugde was, diepe liefde of smart. Het heeft geen zin om alle werken te benoe men. Ik haal er slechts enkele hoogtepunten uit.De twee vertol kingen van Psalm 138 (Geneefs en Sweelinck) die beklijvend over kwamen mede door de totaal ver schillende invullingen. Het bijna ademende O sacrum convivium van Messiaen, waarin de tijd als een zindering voorbijgleed. De prachtige dalende notenreeksen in het afscheidslied Egidius. De vloeiende lange lijnen in Da pa- cem van Part en de grote dynami sche afwisseling in Lobe den Her ren van Schütz. In de recensie over het Kamermu ziekfestival Middelburg van afgelo pen zaterdag (01-07) is een verve lende fout geslopen. De naam van de pianiste is niet Monica Gutman, maar Revital Hachamoff. Je zoekt een baan en wil het goed aanpakken. Plaats je cv en vind de baan die bij je past. maandag 3 juli 2017 A In de omgeving van Dow worden metingen verricht, fotocamileschelstraete Het was zaterdag opnieuw raak bij Dow Chemical. Na een dip in de elektriciteitsvoorziening lekte er styreen en ethylben zeen weg. Afgelopen maandag was er brand na het vrijkomen van benzeen. De Terneuzense burgemeester Jan Lonink wil een hartig woordje spreken met de Dow-directie. Sheila van Doorsselaer Terneuzen -Jan Lonink, burgemeester Jeannette Vergouwe RECENSIE A Daan Manneke. Afscheidsconcert Daan Man neke Werken van Bach tot en met Manneke. Door Cappella Breda o.l.v. Daan Manneke. Ge hoord zaterdag 01 juli in St. Ja- cobskerk in Vlissingen. V-:- f t Hf V |s Waar begin ik?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 22