Teek verspreidt ziekte van Lyme én linke allergie AutoTrack CheckCheck Van elke wedstrijd van Nederlands elftal weet Arutinyan alle details J 15 TvanbastêN Vandaag begint het Nederlands elftal onder 19 in Georgië aan het EK. Aan steun kent het elftal geen gebrek. Georgiër Aram Arutinyan (45) is misschien wel de grootste Oranjefan ter wereld. Wim van der Gaag. „Hij was op het vliegveld, kwam naar ons hotel en ging overal mee naar toe. Elke keer maar weer. Met z'n plakboe ken en videobanden. Zelfs toen het Nederlands zaalvoetbalteam laatst hier in Georgië was voor een toernooi, stond hij erbij." Liefde Dat Aram het als loodgieter niet op kan brengen om naar Neder land te komen en dat hij geen Ne derlands spreekt, deert hem niet. Zijn liefde voor Nederland is al leen maar groter geworden. Hij is zelfs een fotoboek begonnen van succesvolle Nederlandse sporters, waarin ook een aantal willekeu rige BN'ers terug te vinden zijn. „Zie je niet dat dit Kim van Kooten is?" „Ik heb heel wat landen gezien, maar dit heb ik nog nooit meege maakt", aldus Van der Gaag. Om Aram voor zijn steun te bedanken, heeft coach Maarten Stekelenburg hem een wedstrijdshirt overhan digd. Binnen de KNVB gaan er zelfs stemmen op om hem een keer een interland mee te laten maken. Aram is vooralsnog met andere dingen bezig.„Waarom zijn Kluivert en De Ligt niet mee?" Tekenexperts kenden de kwaal wel uit Amerika, maar wisten niet dat Europese teken de zelfde allergie kunnen veroorzaken. Patiënten kunnen zwellingen of galbulten krijgen, maar de allergische re actie kan ook levensbe dreigend zijn, stelt UMCG-allergoloog Han- neke Oude Elberink. Hoeveel Nederlanders de aller gie hebben, is niet bekend. Daar willen het RIVM en de universi teit van Groningen nu antwoord op krijgen. „Ik verwacht dat er veel meer mensen met klachten rondlopen die niet weten dat het hierdoor komt." Het zogenoemde alfa-gal-syn- droom is een aandoening waarbij patiënten na een tekenbeet ziek worden als ze vlees eten. Hoe kan dat? „De allergische reactie ont staat doordat in het speeksel van de bijtende teek de lichaams- vreemde stof alfa-gal zit. Die heeft het kleine beestje eerder opgedaan bij het bijten van een ander zoogdier. Het immuunsys teem van de mens kan hierop reageren door het aanmaken van afweerstoffen tegen deze li- chaamsvreemde stof." „Een van de patiënten was een dame die een groot deel van het jaar op een camping bivak keerde en dol is op de bar becue. Vooral in de zo merperiode had ze le vensbedreigende aller gische reacties. Haar hele lichaam zat onder de galbulten gecombi neerd met ernstige astma en een lage bloeddruk. Toen ze vertelde dat ze vaak door teken werd gestoken, hebben we ge richt bloedonderzoek gedaan naar antistoffen tegen alfa-gal. Toen die aanwezig bleken te zijn, was het voor ons duidelijk dat ze het syndroom heeft en dat zij haar zeer ernstige reacties kan voorkomen door geen rood vlees meer te eten." „Helaas niet. We adviseren dan al leen: uitkijken voor teken en geen rode vleessoorten eten." Chats 13:41 Bart online 62% Zal ik de auto vanmiddag even stofzuigen? Nee! Wat nou nee? Hij zit onder het strandzand! v/ Laten we gewoon een nieuwe kopen! Dat is een leuk idee! Ik zeg AutoTrackü! V*. v/ -✓ Aram is een opval lende verschijning in Georgië. Altijd gekleed in één van zijn 45 Oranjeshirts en het lichaam vol met tatoeages die verwijzen naar Nederland, onder andere van zijn favoriete elftal aller tijden op zijn rug. Wanneer je hem iets over zijn liefde voor het Nederlands elftal vraagt, is hij niet te stoppen. Van elke wedstrijd weet hij bovendien moei teloos op te noemen in welke minuut er is gescoord. „Toen ik in 1988 Van Basten zag in de groepswed strijd tegen En geland, met zijn goals in de 44ste, 71ste en 75ste minuut, ben ik ver liefd gewor den op het Neder landse voetbal", vertelt hij. Sindsdien verzamelt hij alles. Zo heeft hij vijf plakboeken en meer dan zeventig videobanden met wedstrijden van Nederland. Ook hangt zijn huis vol met posters, tot frustratie van zijn vrouw. Supersupporter De KNVB is bekend met 'die su persupporter', zoals de Georgiër in Zeist be kend staat. „Drie jaar geleden heb ik hem voor het eerst gezien", vertelt teammanager ae&T TEAM OF NB BERGKAMP CRUYFF 1 GUU.IT maandag 3 juli 2017 Georgiër is bezeten van Oranje Na de ziekte van Lyme blijkt de Nederlandse teek ook de ver spreider van het alfa-gal-syn- droom, een aandoening waarbij mensen een allergie voor rood vlees ontwikkelen. Renske Baars Rotterdam Hoe ziek worden mensen? Is er een oplossing? Maarten de Boer Tbilisi 4 Aram Arutinya in zijn nieuwe shirt. Daar onder ver bergt zich het beste Oranje aller tijden als tatoeage.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15