Si 13 Mark raakt verlamd en sterft pijnlijke dood na wraak van jaloerse ex-vriendin Het was de hel. Voor Rijsbergenaar Mark, maar ook voor zijn familie. Vijftien maanden en tien dagen leefde hij nog nadat zijn jaloerse ex-vriendin een emmer zwavelzuur over hem heen had gegooid. Hij was verlamden verminkt. „Alleen zijn hersenen mankeer den niets. Hoe wreed is dan zo'n einde? Elke seconde pijn, elke se conde jeuk en in het volle besef dat het nooit meer goed komt, hoe hard je ook vecht. Mark hield zelf tot het laatst toe hoop, maar het ging niet meer." Jeanne Braspenning (57) is een sterke vrouw. Lang wilde ze niet openlijk praten over wat haar zoon en haar gezin is overkomen, nu vindt ze dat het móet. Omdat Mark gisteren 30 jaar zou zijn ge worden, omdat hij een halfjaar ge leden volledig gesloopt de geest moest geven, maar vooral omdat hij het verdient. Pas geleden liet Jeanne een tatoeage met zijn beel tenis op haar onderarm zetten. „Heb ik lang over nagedacht. Maar iedereen mag weten hoeveel ik van Mark houd." Wraak Terug in de tijd. Dinsdag 22 sep tember 2015 heeft ze uitgebreid telefonisch contact met hem, 's avonds om tien uur. Hij klinkt niet goed, daar in zijn apparte ment in het Engelse Bristol, waar hij al zes jaar woont. Een moeder voelt dat. Mark, civiel ingenieur, vertelt dat hij een andere vrouw heeft leren kennen. Dat hij echt niet meer verder wil met zijn vriendin, de Zuid-Afrikaanse Ber- linah (dan 47) die hij op Bristol University heeft leren kennen. Ze claimt hem te veel, zegt Mark te gen zijn moeder. Hij heeft de rela tie een maand eerder verbroken, maar maakt zich nog wel zorgen om Berlinah. „Ze heeft hier nie mand", zegt hij. Hij vraagt Jeanne in dat gesprek herhaaldelijk of zij haar af en toe wil bellen. Nog diezelfde nacht, om drie uur, sluipt zijn ex met een eerder gestolen sleutel binnen. Mark ligt te slapen en schrikt wakker van Berlinah die schreeuwt: „Als ik jou niet mag hebben, zal niemand jou hebben." Nog voor hij zich kan verweren, wordt hij overgoten met een emmer zwavelzuur. Mark rent gillend van pijn in zijn boxershort naar buiten. Buren denken eerst dat ze met een geflipte drugsklant te maken hebben, maar beseffen plots dat hij in doodsnood is. Hij wordt onder de koude douche ge zet, totdat de ambulance hem meeneemt naar Southmead Hos pital. Sterk Zijn linkeroog en grote delen van zijn neus en bovenlip zijn weg. La- Hij heeft zo geleden. Zijn ex had hem beter in zijn hart kunnen steken, denk ik soms ter moet zijn linkerbeen geampu teerd. Mark zweeft meerdere ke ren tussen leven en dood, ligt acht maanden aan de beademing. Even lijkt het beter te gaan, kan de Rijs bergenaar moeizaam woorden uit brengen, vertellen wat die drama tische nacht is gebeurd, wat hem bezighoudt, zeggen dat hij on danks alles zijn pijnlijke leven nog steeds de moeite waard vindt. „Ongelofelijk, zo sterk als hij aan het leven bleef hechten, hoe hij bleef vechten", vertelt moeder Je anne nu, een halfjaar na zijn dood. „Een tijd lang kwam iedere dag een pastoor bij hem langs in het ziekenhuis omdat hij dat zo graag wilde. Ik kon het niet geloven. Mark was in zijn jeugd geen lie verdje, ging vroeg werken, als stra tenmaker. Hij kreeg in Engeland zijn leven op de rails, had het naar zijn zin, was een van de besten toen hij afstudeerde. En hij wilde meer. Had bijbaantjes bij bouw projecten, zodat hij zijn vervolg studie kon betalen. Hij nam Berli nah herhaaldelijk mee naar Neder land. We hadden de indruk dat ze goed voor hem was. Totdat..." Moord als ze modevakken gaat studeren op de universiteit en verliefd wordt op Mark. Ze wonen enige tijd samen, totdat hij het uitmaakt en zij wraak neemt. Na haar aan slag wordt Berlinah meteen aange houden en vastgezet. Ze zit nog steeds in hechtenis. Uit onderzoek zou zijn gebleken dat ze de wer king van zwavelzuur op internet heeft bestudeerd, dat de verdachte het giftige spul van tevoren zou hebben gekocht. Maar Berlinah ontkent alles. De rechtszaak in de Bristol Crown Court wordt verscheidene malen uitgesteld. Als de rechter hoort dat Mark dit jaar op 2 januari is overleden, 'diskwalificeert' hij de rechtszaak en moet alles op nieuw. De officier van justitie klaagt Marks voormalige vriendin nu immers niet langer aan voor poging tot doodslag, maar ver zwaart de aanklacht naar 'moord'. Volgens ingewijden kan dat de ja loerse ex op tweemaal levenslang komen te staan. De hervatting van de rechtszaak staat vooralsnog ge pland in november. Trauma zetten. Mijn beeld van Mark en hoe hij heeft geleden niet. Onze familie belandde met hem in de hel en wij zijn daar nog niet uit. Zeker niet zolang zij niet is veroor deeld. Ik heb wel eens gedacht dat ze hem beter in zijn hart had kun nen steken." Ze werkte zeifin de zorg, volgt nu traumatherapie. Jeanne sport veel, heeft veel steun aan haar kleinkinderen en echtgenoot Peter en de vader van haar vier kinde ren, ex Kees. Toen Mark werd ver pleegd, reisde zijn pa Kees elk weekeinde naar Bristol om hem te bezoeken, alles te regelen. „Hij deed zo veel, al was 't nog zo zwaar en financieel ondoenlijk." Jeanne en Peter waren er ook veel. „Dan praat je uren tegen jouw jongen, voert hem koude puddinkjes, appelmoes. Streelt zijn armen. Dat vergeet je nooit meer, net zoals de geur van zijn verbrande huid. We zullen zijn dood nooit aanvaarden. Ook zijn broers en zus niet. Ongeacht de straf die ze aan die vrouw opleg gen. Zijn wij ook niet mee bezig. We gaan niet naar de rechtszaak. Als ze niet meewerkt, kan het lang duren; dat kunnen we niet aan." Traan De laatste maanden van zijn le ven wordt Mark verpleegd in het Vlaamse Overpelt. Vlak bij het huis van zijn vader. Praten lukt niet meer, alleen nog letters aan wijzen met zijn hoofd. De morfine wordt opgehoogd. „Toen praten nog wel lukte en Mark zelf nog hoop had dat hij ooit iets zou kun nen doen, zei hij dat hij wilde wer ken voor minderbedeelden. Hij, die niks meer kon bewegen, hij die zó verminkt was. Zelfs uit het lin keroog dat hij niet meer had, kwam een traan. Daarom verdient hij dit verhaal." 79 maandag 3 juli 2017 PC 'Een emmer zwavelzuur, hoe wreed is zo'n einde?' John Bas Rijsbergen Jeanne liet de beeltenis van haar zoon op haar arm tatoeëren. Hij overleed na een zwavelzuuraanval. FOTO RON MAGIELSE Een beer van een vent, twee me ter lang. Na de gruwelijke aan slag is ruim 80 procent van Marks lichaam ernstig verbrand. —Jeanne Braspenning De Zuid-Afrikaanse verdachte woont al sinds 1994 in Engeland en heeft een huwelijk met de Brit Ray Wallace achter de rug „Weet je", verzucht moeder Je anne, „een horrorfilm kun je af Engelse Rivièra o.a. tuinen, Dartmoor NP en Cornwall verblijf in mooi Engels Hotel va 749 8 dagen oad.nl/BEGBI4 g Rondreis Cornwall Devon o.a. Land's End, Stonehenge Isle of Wight Bijzondere Eden Project va 949 IO dagen oad.nl/BRGB4l ight Wandelen in Noord-Engeland Afwisselende en unieke wandelingen o.a. Lake District, Yorkshire Dales va. O 4T 9 dagen oad.nl/BWGB04 Grand Tour Schotland o.a. Orkneys, Hebriden en Isle of Skye met Oad reisleiding I499 14 dagen oad.nl/BRGB44 Boek nu op oad.nl/pzc C 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. kijk op oad.nl/voorwaarden al; (p

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 13