Samsom het laiy oliemannetje Euregiocomplex bij Oostburg is te koop i Minder verkeersdoden in eerste helft 2017 Vet 2 OPDEBROUWERSDAM Commentaar Den Haag stuurt Diederik Samsom naar Zeeland om te be middelen in de kwestie-Thermphos. Dat werd tijd. Want de ontmanteling en sanering van de oude fosforfabriek in Vlis- singen-Oost verloopt buitengewoon stroef. Is het niet de techni sche uitvoering, dan is het de financiering. De provincie en het ha venbedrijf Zeeland Seaports zitten in een patstelling over de kos ten. Seaports wil vooral niet te veel bijdragen. De Zeeuwse havens willen zich opdoffen voor de aanstaande fusie met de haven van Gent. Ondertussen dreigt de toch al niet rijke provincie Zeeland door Thermphos het laatste restje financiële speelruimte te verlie zen. Zelfs als beide partijen zeer diep in de buidel zouden tasten is het probleem niet opgelost. Want de totale saneringskosten gaan de Zeeuwse draagkracht te boven. Samsom krijgt het niet gemakkelijk. Hij zal een oordeel moeten vellen over de verdeling van de kosten. Als Samsom het zuiver houdt, blijft hij weg van de afweging die op de achtergrond speelt: de provincie armslag laten voor nieuwe eco nomische impulsen, of Seaports zo goed mogelijk helpen in de fu sie met Gent. Dit laatste is ook van groot economisch belang. Deze keuze moet de provincie zelf maken. Zeeland kan een beetje hoop putten uit de komst van Samsom. Want hij bemiddelt niet alleen tussen de hopeloos verdeelde Zeeuwse partijen, maar hij zal - als hij zijn werk goed doet - ook adviseren hoeveel geld Den Haag moet bijdragen. Er is geen Diede rik Samsom nodig voor het inzicht dat het Rijk als nucleair toe zichthouder niet heeft kunnen voorkomen dat Thermphos in Vlis- singen-Oost veel radioactieve ellende heeft achtergelaten. Sams- oms bemoeienis met dit fnuikende dossier markeert het begin van een grotere betrokkenheid van het Rijk. Die kan bijna niet anders eindigen dan met het trekken van de portemonnee. Zeeland kan een beetje hoop putten uit de komst van een bemiddelaar uit Den Haag Het siertuinencomplex in de Nieuwstraat was in 2004 nog maar net open toen het failliet ging. De zoektocht naar een nieuwe bestem ming verloopt sindsdien drama tisch. Meerdere plannen, onder meer voor woningbouw en de komst van een wellnesscentrum, gingen niet door. Vorig strandde nog een poging van ondernemer Carlos Faes om er een fruittuin met bezoekerscentrum van te maken. Het gemeentebestuur doet een nieuwe poging. Het gaat om een lap grond van dertien hectare en een verpauperd, voormalig hoofdge bouw. Geïnteresseerden kunnen tot 22 september een bod doen. Het gaat daarbij om de financiën, maar nadrukkelijk ook om de plannen voor de invulling van het gebied. Woningbouw is overigens geen op tie, en verblijfsrecreatie mag er al leen als 'nevenfunctie'. Activiteiten Het gaat om een lap grond van dertien hectare en een verpauperd gebouw op het terrein moeten zichzelf kun nen bedruipen, benadrukt het ge meentebestuur. B en W gaan na de inschrijvingsperiode in gesprek over de meest interessante en kans rijke initiatieven. ALMANAK Al een paar jaar hopt hij van het ene baantje naar het andere, die jonge Terneuzenaar. Hij was een poosje in dienst bij een verhui zer, werkte een paar maanden als folderbezorger en was een blauwe maandag fruitplukker. Echt tevreden is hij er niet mee, maar de kerel houdt moe- dig vol. „Op een dag vind ik de mooiste, coolste, vetste baan van de wereld", hield hij zijn vrien den meermaals voor. Afgelopen week vond hij een nieuwe uitda ging. Of die 'mooi' en 'cool' is, daar kun je over discussiëren. Maar de vétste baan heeft hij nu zeker. Hij is frietbakker. Dorpsfeest rond opening pleintje Cartoonfestival op het strand Toeristentaks gaat omhoog Groede Heinemans toont foto's Het is opvallend dat vier van de ze ven slachtoffers binnen een tijds bestek van tien dagen in februari vielen. In drie gevallen betrof het een eenzijdig ongeval waarbij een auto mobilist verongelukte. De andere slachtoffers kwamen om het leven bij een botsing tussen twee auto's, aanrijdingen van een motorrijder en een fietser met een auto, en een fietser die in een groep andere fiet sers ten val kwam. Drie verkeersdoden vielen in Zeeuws-Vlaanderen, drie op de Be- velanden en één op Walcheren. Vorig jaar kwamen in Zeeland twintig mensen om het leven als gevolg van een verkeersongeval, in 2015 waren dat er vijftien. In het voor de verkeersveiligheid zwarte jaar 2014 hadden in de eerste zes maanden zestien mensen het leven gelaten bij een ongeluk op de weg. Uiteindelijk vielen dat jaar dertig verkeersdoden. zaterdag 1 juli 2017 OVERSLAG De gemeente Sluis heeft het ter rein van de voormalige Euregio- tuinen bij Oostburg in de ver koop gezet. B en W hopen dat er eindelijk een invulling komt voor het verpauperde complex. Martijn de Koning Oostburg Tip? redactie@pzc.nl De aanleg van een plein tje met een speeltuin in Overslag is reden voor een dorpsfeest. Twee zandboten voor de kinde ren verwijzen naar het rijke 'overslagverleden' van het grensdorp en een muurschildering vertelt de geschiedenis. Duizend bloemen sieren het plein het hele jaar door op. De burgemeesters van Ter- neuzen en Wachtebeke openen het plein zondag om 17.00 uur. KNOKKE-HEIST Het jaarlijkse Cartoonfes tival Knokke-Heist is deze zomer weer dage lijks te bezoeken. Op het strand bij het Heldenplein in Knokke-Heist staat een cultuurpaviljoen. Het evenement opent van daag voor publiek. De ex positie heet dit keer 'Eu reka', en gaat over uitvin dingen door de eeuwen heen. Het paviljoen is tot 3 september dagelijks open van 10.00 tot 19.00 uur, de toegang is gratis. SLUIS De gemeenteraad in Sluis is zonder enige discussie akkoord met verhoging van de toeristenbelas ting. In huisjes en hotels stijgt die met vijftien cent naar 1,35 euro, op cam pings met vijf cent naar 1,20 euro per nacht. On danks protest van onder meer de Recron vonden alle fracties de verhoging op z'n minst 'acceptabel', vooral omdat het tarief al vijf jaar niet gestegen is. Fotografe Josephine Heinemans, eigenaar van Atelier Cadzand, ex poseert tot en met 30 juli in de Grote Kerk in Groede. Thema is 'Je moet het zien, schoon heid is overal'. De ver nissage is morgen, zon dag, vanaf 16.00 uur. De kerk is dagelijks open tussen 11.00 uur en 16.30 uur. Singer-songwriter Tom Odell. Handen in de lucht bij het hoofdpodium. La Pegatina wist het publiek te vermaken. Tot gisteren zijn op de Zeeuwse wegen dit jaar zeven mensen bij een verkeersongeval om het leven gekomen. Dat zijn er drie minder dan in de eerste helft van 2016, zo blijkt uit gegevens van het Regionaal Orgaan Ver- keersveiliheid Zeeland (ROVZ). Theo Giele Middelburg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 139