9 INTERVIEW PRINS CONSTANTIJN Prins Constantijn sprak in Israël namens de EU over digitale veiligheid. Op dat moment werd de haven van Rotterdam gehackt door een virus. Prins Constantijn (47) ontwikkelt zich in rap tempo tot de digitale spe cialist van het koninklijk huis. De jongste broer van koning Willem- Alexander werkte jaren met oud-eu rocommissaris Neelie Kroes aan haar digitale agenda in Brussel. Sinds 2016 is hij speciaal gezant voor Startup- Delta, die Nederland promoot als hotspot voor innovatie, en adviseert hij de Europese Commissie over in- ternetbeleid en de digitale markt. Maar in de wereld van de prins woedt een hevige oorlog. Nederland raakte woensdag in paniek toen APM in de Rotterdamse haven werd platgelegd door een computerhack. Ook ver voersbedrijf TNT en de systemen van de politie werden getroffen door het virus, dat zich in rap tempo over de wereld verspreidde. De dreiging is nog lang niet voorbij. „Israël wordt aan alle kanten om ringd door vijanden in een regio waar heel veel gebeurt. Toch blijkt het land in staat is om een succesvolle techno logiesector op te zetten. Meer dan 300 multinationals hebben hier on derzoekscentra geopend, alle grote Zorg dat veiligheid een heel wezenlijk onderdeel wordt van al je diensten bedrijven willen hier zitten. Ze blin ken uit in digitale veiligheid. Daar liggen volgens mij heel veel kansen voor Nederland." „Dit is een wake-upcall. Rotterdam is een innovatief havenbedrijf en wil graag vooroplopen. Dan moet het zich rekenschap geven over al zijn kwetsbaarheden, ook de digitale. Ik zeg: zie het als een les en zorg dat vei ligheid een heel wezenlijk onderdeel wordt van al je diensten. We moeten allemaal bewuster omgaan met onze dataveiligheid. Bedrijven die met grote datasets werken, moeten be grijpen dat zij ook verantwoordelijk heid dragen voor de beveiliging. Dat geldt ook voor de overheid. In Israël zie ik dat mensen, ook bij de over heid, daar al heel bewust mee bezig zijn." „Dicht en open staan hier niet tegen over elkaar. De technologie ontwik kelt zich verder. We kunnen ons niet afsluiten want dan worden we aan alle kanten ingehaald." „Bij dit bezoek gaat het over onder zoek en zaken. Nederland is een 'start-upland', net als Israël. Je kijkt waar je elkaar kunt versterken. Er spelen natuurlijk altijd politieke as pecten mee." „Aan de ene kant zijn Israëlische be drijven heel sterk op het gebied van digitale veiligheid. Aan de andere kant is er een grote staatsbetrokken- heid bij die bedrijven. We moeten al tijd afwegen met welke onafhanke lijkheid we elkaar bejegenen. Waar stopt onderzoek en wordt het com mercieel? Waar wordt het strategisch en politiek? Dit is een terrein waar ik me niet op begeef." „Wij hebben uitstekende medische instellingen waar Israëlische start ups kunnen testen. Ze kunnen sa menwerken met grote Nederlandse bedrijven. We bieden volop moge lijkheden voor Israëlische investeer ders. Er gebeurt trouwens al veel. Het Israëlische databeveiligingsbedrijf TetaRay werkt samen met ING en de Rabobank, SNS volgt misschien ook. Er zijn kansen voor de Nederlandse financiële sector in Israël, maar het is uiteindelijk de afweging van de be drijven zelf." „De mens is vaak de zwakste schakel. Er zijn voldoende mogelijkheden om je te beveiligen met firewalls, dus doe dat ook. Zorg dat je programma's al tijd bijgewerkt zijn, daar gaat het ook vaak fout. En gebruik je verstand. Er schijnt nu op het internet een filmpje van Jos Verstappen rond te gaan waar een virus aan zit dat je bankgegevens kan stelen. Wees je van dit soort din gen bewust." vrijdag 30 juni 2017 GO MALE 'Zie de hack deze week als een les' Jan Franke Tel Aviv U spreekt op een conferentie over digitale veiligheid in Israël. Waarom uitgerekend hier? FOTO HOLLANDSE HOOGTE Hoe ziet u de hack in de haven van Rotterdam? Moeten we niet zorgen dat we eerst onze eigen digitale veiligheid op orde hebben? Samenwerking met Israël ligt vaak politiek gevoelig in de Europese Unie. Kunt u die aspecten benoemen? Wat biedt Nederland aan Israël in deze samenwerking? Wat kun je zelf doen om de digitale veiligheid te vergroten?

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9