Schouwen kiest voor Brouwerseiland Race met grasmaaiers 7 EXCURSIES NATUUR EN HISTORIE IN WEST-ZEEUWS-VLAANDEREN Hij had nooit echt interesse in lokale geschiedenis. Maar nu hij in zo'n mooie streek woont, besloot voormalig geschiedenisleraar Kris De Maeyer toch fietsexcursies te houden. Dwars door de Zwinstreek. zv FIETSTOCHT De fietstocht 'Te vuur en te water' begint in Sluis en voert ons langs de sporen van de Tachtigjarige Oor log, die nog goed te zien zijn in Zeeuws-Vlaanderen. De verhalen achter de vestingen en schansen staan geschreven op informatie borden, maar het zijn de details die het hem doen. En daarvoor moet je bij gidsen Kris De Maeyer en Huub Buysse van stichting Het Zeeuwse Landschap zijn. „Kris is van de historie, ik ben van de na tuur", vertelt Buysse, die als boe renjongen opgroeide in de streek. Al moet hij zijn best doen om te zwijgen als De Maeyer aan het woord is, want ook hij weet veel. De Maeyer: „Het leuke aan gidsen is dat je je kennis en liefde voor de streek kunt delen met anderen. Ik heb 38 jaar geschiedenisles gege ven in Rotterdam, maar woon sinds acht jaar hier. Ik verwon derde me over de schoonheid van deze streek. Met een paar vrienden heb ik daarom deze fietstocht in elkaar gezet en via Het Zeeuwse Landschap bieden we die aan." De opkomst valt echter wat te gen. „De mensen zijn meer geïnte resseerd in de algemene histori sche route, dan deze die specifiek over de Spaanse Linies gaat." De drie deelnemers die wel inte resse hebben, luisteren in iedere geval aandachtig. Het weer valt wat tegen, maar past wel bij de omstandigheden van de periode waarin we voor even verblijven: Van de oude forten werd vaak een buitenverblijf gemaakt het jaar 1604. Prins Maurits kwam naar Sluis, dat toen Spaans gebied was, om het te veroveren. De om geving stond volledig onder water, alles was ontvolkt, er waren enkel nog Spaanse soldaten. Maurits bouwde forten, omdat hij wist dat er weinig proviand was. Hij koos liever voor uithongeren dan voor aanvallen. „Typisch voor West- Zeeuws-Vlaanderen is dat er later een buitenverblijf werd gemaakt van zo'n oud fort. De Kruisdijk schans bijvoorbeeld, echt een pa reltje van deze streek", zegt De Maeyer. Even verder fietsen naar Aar denburg en we komen nog zo'n pareltje tegen: de Elderschans. „Wist je dat in dit fort een Siamese tweeling van een soldaat is gebo ren?", zegt De Maeyer. Het is zo maar één van de talrijke kleine wetenswaardigheidjes die de tocht extra leuk maken. Voor de één een droom die uit komt, voor de ander een gitzwarte nachtmerrie; projectontwikkelaar Matthijs van Zeelenberg krijgt zijn gevraagde bouwvergunning voor 13 eilandjes in de Grevelingen en de bouw van 314 luxe vakantiebunga lows. Zoals al werd verwacht stemde een ruime meerderheid voor aan passing van het bestemmingsplan van het gebied boven Scharendijke. PvdA, SP, D66 en Alert! hielden voet bij stuk en stemden tegen de planontwikkeling. Ze probeerden nog wel het voorstel van de agenda te krijgen, omdat 'eerst de losse eindjes moeten worden opgelost'. „En dat zijn er nogal wat", wees SP- fractievoorzitter Anita de Vos op nieuwe informatie die de afgelopen dagen nog bij de gemeente is bin nengekomen. Opvallend was dat LSD-raadslid Floor Fonteijne zich bij de oppositie aansloot. De rest van zijn fractie schaarde zich met VVD, SGP, Christenunie en CDA achter de het plan. Dat bracht de stemverhouding in de raad op zes tien voor en zeven tegen. De tegenstanders kwamen op initiatief van de PvdA met een amendement, waarin werd aange drongen op uitstel van de besluit vorming. Volgens de oppositiepar tijen neemt de raad een 'onaan vaardbaar groot risico', zo lang on duidelijkheid bestaat over de meest optimale plek voor een extra door laat in de Brouwersdam. „De door laat kost op een andere plek tien De doorlaat kost op een andere plek tien miljoen euro meer, tien miljoen miljoen euro meer, tien miljoen. Peanuts!", beet Jos Hoeijmakers (Alert!) WD-raadslid Tom Soeters toe. Soeters betwijfelde of de locatie Brouwerseiland wel zo'n optimale plek zou zijn voor de doorlaat. Te recht, bleek even later uit het be toog van wethouder Wout van den Berg (VVD). Hij had woensdag voor alle zekerheid nog even met Rijkswaterstaat gebeld, dat de door laat op basis van voorstudies noor delijker in de dam situeert. De doorlaat is nodig om de waterkwa liteit van de Grevelingen te verbe teren. De discussie in de raad werd ge volgd door een volle publieke tri bune, bovenal gevuld door tegen standers. DRIEWEGEN De Driewegen Cross, aanstaand weekend, staat weer in het teken van ludieke races. Morgen begint om 12.00 uur het Nederlands kampioen schap Gazonmaaierrace, en daarbij gaat het er niet om wie het snelst zijn tuin kan maaien. De strijd duurt tot 18.00 uur. 's Avonds om 21.00 uur is er de Cross Party met de Twilight Road Show aan de Hoofdplaat- seweg. Zondag is het terrein tus sen 13.00 en 17.30 uur het toneel van het zesde officieel kampi oenschap Pikdorser Cross en Auto Cross. Het feest wordt vanaf 18.30 uur weer afgesloten met de Cross Party. vrijdag 30 juni 2017 Kris De Maeyer van Het Zeeuwse Landschap (tweede van links) geeft uitleg op en over de Kruisdijkschans bij Heille. fotocamileschelstraete Verwondering in eigen streek Gertie De Boey Sluis - Kris De Maeyer, gids Een ruime meerderheid van de gemeenteraad van Schouwen- Duiveland heeft gisteravond de weg vrij gemaakt voor de aanleg van Brouwerseiland. Marcel Modde Zierikzee -Jos Hoeijmakers, van Alert

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 65