M Weer minder doden door hartinfarct 3 Top 5 crowdfunding Wat zit er in het ziekenhuis 5WakaWaka: 1.000.000 van de ruimte, de lichte kleuren, het groen en het vele daglicht. „Er hangt ook niet meer zo'n zieken- huislucht als vroeger", merkt hij al lopend op. Van der Doef heeft 5000 euro in gelegd, verklapt hij. „Dat hebben mijn vrouw en ik toen echt wel even bekeken. Het blijft beleggen en dan moet je je realiseren dat je je geld kwijt kunt raken." Het is dan een roerige tijd, herin nert Van der Doef zich nog goed. Want lange tijd zag het ernaar uit dat Vlissingen haar ziekenhuis zou kwijtraken. De bevolking - nog woest over de fusie met het zieken huis in Goes - had voor geen cent vertrouwen in de plannen van de toenmalige directie. „Blijf met je poten van ons ziekenhuis af', klonk het zowel in de stad als op het Plein voor de Tweede Kamer in Den Haag. Walcheren was ziedend. Van der Doef is dan al voorzitter van de stichting Behoud Zieken huis Walcheren. „Die stichting houden we nog in leven hoor", zegt hij. Uit rancune? Nee, de oud-bur gemeester van Vlissingen is be stuurlijk gepokt en gemazeld en weet wanneer de strijd over is. „We streden voor behoud van een vol waardig ziekenhuis. Een volwaar dig ziekenhuis hebben we natuur lijk niet meer. Dit is een veredelde polikliniek waar ook planbare be handelingen plaatsvinden." Het besluit om van Goes de hoofdlocatie van het ADRZ te ma ken is en blijft verkeerd, benadrukt de Vlissinger. „Op Walcheren wo- nen meer mensen dan op de Beve- landen en hier komen in de zomer ook meer toeristen. Maar daar blij ven we niet over bezig." Ook al zit hem dat nog altijd niet lekker, de 'actievoerder' van weleer, hij is trots op 'zijn' ziekenhuis. „Ons ziekenhuis", verbetert hij. „De crowdfunding was noodzake lijk, is zeer geslaagd en geeft draag vlak voor het ziekenhuis. Ik ben blij dat al die maatschappelijke betrok kenheid - vergeet niet, we hebben hier met een paar duizend mensen gedemonstreerd - heeft gehol pen. Ik zie wat er wél is. Tel je zege ningen." Niet dat Van der Doef zich geen zorgen maakt. „Een groot deel van de mensen op Walcheren heeft geen auto. Als je op het openbaar vervoer bent aangewezen, dan heb je het niet goed. We gaan ons sterk maken bij de provincie om dat openbaar vervoer veel beter te ma ken. Mensen moeten een busje kunnen laten komen dat ze naar het ziekenhuis brengt, zonder te veel, liefst helemaal niet, over te stappen. Niet iedereen heeft hulp van buren ofkinderen." Hij wijst naar de navigatie. „Ook veel moderner." Inderdaad. In dit ziekenhuis hoeft geen mens meer te zoeken naar B324 of E119. Borden wijzen patiënten nu naar Wester schelde, Veerse Meer, Walcheren, Tholen of Noordzee. Al is dat nog niet voor iedereen even duidelijk. Een mijnheer die naar Tholen moet, is bij de Westerschelde de weg kwijt. „Ik heb een klacht", meldt hij zich geïrriteerd bij de re ceptie. Een dame wijst hem de weg. Van der Doef is van één ding overtuigd: dit ziekenhuis staat er wel een jaar of vijftien. Iets dat ADRZ-directeur Claudia Bran denburg even later bevestigt tij dens de officiële opening. „Als we twee jaar geleden niet samen met Henk van Koeveringe de crowd- fundingsactie waren gestart, had den we hier geen feest gehad. Dan hadden we deze locatie moeten sluiten. We zullen hier de komende vijftien, zestien jaar ziekenhuiszorg leveren voor Walcheren. Wat daarna? Daarover gaan we nu al na denken, samen met Erasmus MC en andere zorgverleners. Hopelijk zal er dan in 2032 weer een feestje zijn." Hier hebben we voor gedemonstreerd. Ik zie wat er wél is. Tel je zegeningen Er gaan steeds minder mensen dood aan hart- en vaatziekten in Zeeland. Vorig jaar overleden 126 Zeeuw en aan een acuut hartinfarct, in 2015 waren dat er 145. Twintig jaar gele den gingen nog 425 mensen in Zee land hieraan dood, in 2006 waren dat er 236. Het aantal mannen dat een acuut hartinfarct niet overleefde bleef ge lijk: 77. Het aantal vrouwen dat hier aan overleed nam af van 68 naar 49. Dit blijkt uit cijfers van het Cen traal Bureau voor de Statistiek. Het aantal mensen dat overleed als ge volg van een hart- of vaatziekte was vorig jaar 1.015 tegenover 1.103 in 2015. In Zeeland stierven vorig jaar in totaal 3.885 mensen, 45 minder dan in 2015. In Zeeuws-Vlaanderen nam het aantal sterfgevallen af van 1.268 naar 1.179, in de rest van Zee land was sprake van een toename van 2.662 naar 2.706. Tussen mannen en vrouwen was ook een verschil. Het aantal mannen dat overleed nam af van 1.995 naar 1.892, het aantal overlijdens bij vrou wen nam iets toe van 1.975 naar 1.993. Meest voorkomende doodsoor zaak was ook vorig jaar kanker. In de provincie overleden in 2016 1.173 mensen aan een vorm van deze ziekte, één minder dan in 2015. Op vallend is dat in Zeeuws-Vlaande- Aantal overlijdens door acuut hartfalen <9 <9^ 9? IN <9 ren het aantal mensen dat aan kan ker dood ging, afnam (van 376 naar 326) en boven de Westerschelde juist sprake was van een stijging: van 798 naar 847. Binnen deze groep vormden in 2016 longkankerpatiënten de groot ste groep: 251; dat waren er 34 meer dan in 2015. Die toename was er al leen boven de Westerschelde. Nadat in 2015 sprake was geweest van een forse daling naar 139 nam vorig jaar het aantal mensen dat aan longkan ker overleed weer toe tot 173. In Zeeuws-Vlaanderen bleef het aantal sterfgevallen door longkanker (78) gelijk. Naast longkanker, was in Midden- en Noord-Zeeland sprake van een toename van sterfte door borst-, prostaat-, alvleesklier- en dikkedarmkanker. vrijdag 30 juni 2017 veel groen, het is mooi!' Menno Kasse (r) bij de röntgen. Zijn voet is gebroken of ge kneusd bij een aanrijding. Links Jaap van der Doef. Van der Doef in het restaurant waar Marjan en Maxim de klanten hel pen. De crowdfundings die in 2015 en 2016 het meeste geld op leverden. Bron: crowdfunding- bedrijf Douw&Koren. 1 Ziekenhuis Vlissingen (via ZIB Crowd), 10.600.000 euro. 2Peerby (via Oneplanet- crowd): 2.000.000 euro. 3 Papierindustrie Adriaan Dekker BV (via Collin Crowdfund): 1.500.000 euro. 4Appscooter (via Leap- ■funder): 1.250.000 euro. euro. Het Admiraal De Ruyter Zie kenhuis (ADRZ) aan de Kou- dekerkseweg in Vlissingen is na een flinke renovatie offici eel open voor diagnostiek, be handeling van planbare zorg met twee operatiekamers, beeldvormende technieken, poliklinieken en een verpleeg- afdeling Kort Verblijf. Voor acute zorg moeten patiënten naar het ADRZ in Goes. Tij dens de grondige verbouwing is de locatie Vlissingen steeds in gebruik gebleven. -Jaap van der Doef, investeerder Het aantal Zeeuwen dat overlijdt aan een acuut hartinfarct is in tien jaar bijna gehalveerd. Theo Giele Vlissingen 450 Totaal Mannen 0 9?° 9> Vrouwen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 53