Pomp verdwijnt: diabeet de klos 4 Albert B. vermoordde volgens justitie twee prostituees in Rotterdam Beide vrouwen zijn met meerdere messteken om het leven gebracht De nu 58-jarige B. uit Schiedam ontkent iets met de moorden van ruim 25 jaar geleden te maken te hebben, maar de aanklager zegt voldoende bewijs te hebben voor de moord op in elk geval twee vrou wen. Ze werden letterlijk afgeslacht en daarna als oud vuil gedumpt. Afgaand op zijn uiterlijk is het moeilijk voor te stellen dat Albert B. de man moet zijn die rond de toen malige tippelzone in Rotterdam- West zijn slachtoffers uitzocht en op beestachtige wijze vermoordde. Als hij door de parketpolitie de ex tra beveiligde rechtszaal wordt bin nengeleid, kijkt de Schiedammer - kort grijs kroeshaar, dito ring baardje en slordig gekleed - even met een verdwaasde blik in het rond alsof hij geen idee heeft waar hij is en schuifelt dan naar het ver dachtenbankje. Later, als de hem ten laste gelegde feiten worden be sproken, lijkt niet alles tot hem door te dringen. De rechter vraagt hem nadrukkelijk of hij begrijpt wat er wordt gezegd. Complot De verdachte wil naar huis. Want hij zou best seks met de vrouwen kunnen hebben gehad, maar hen vermoorden? Nee. Hij zit onterecht vast, zegt hij. De warrige Schiedam mer denkt aan een complot, want hij nam destijds regelmatig vrou wen mee naar huis en die zouden zijn dna hebben 'meegenomen' om de ware dader te beschermen. Voor de rechtbank staat vast dat het geen overbodige luxe is hem in het Pieter Baan Centrum een periode door gedragsdeskundigen te laten obser veren. „Als iemand van zulke ern stige feiten wordt verdacht, kunnen we niet zeggen: ga maar naar huis", besluit de voorzitter. Het zijn spermasporen die vol gens de officier van justitie wijzen in de richting van de 58-jarige uit Suriname afkomstige verdachte. Op beide slachtoffers is destijds sperma gevonden dat volgens dna- onderzoek van niemand anders dan van hem kan zijn. „Het kan zijn dat mijn lichaam daar was, maar zelf was ik er niet", reageert B. Uitleg gen wat hij daar mee bedoelt, kan hij niet. Met een holle blik in zijn ogen kijkt hij de rechters aan. Meerdere messteken De moorden op Berendina Stijger (45) in 1990 en Francis Garcia-Hof- land (22), een jaar later, lijken het werk te zijn geweest van een bloed dorstige psychopaat. „Beide vrou wen zijn op straat omgebracht en daar ook later aangetroffen. Bij beide vrouwen waren broek en on derbroek uitgetrokken en van beide vrouwen was het slipje met een mes kapot gesneden", maakt de of ficier van justitie tijdens de zoge noemde pro-formazitting van gis teren voor de Rotterdamse recht bank bekend. „Beide vrouwen zijn met meerdere messteken in de hals om het leven gebracht." Gruwelijk verminkt wordt Be rendina Stijger in een nis onder de Nieuwe Willemsbrug aangetroffen. Het stoffelijk overschot van Francis Garcia-Hofland wordt gevonden in het gras van een talud op de West zeedijk. Jaren later, in 2005, wordt duide lijk dat het sperma dat op beide li chaam is aangetroffen, van één en dezelfde man is. Maar wie? Dat zal nog jarenlang onduidelijk blijven. Intussen leed Albert B. een terug getrokken leven in een flat aan de rand van een anonieme wijk in Schiedam. <p <m> Het gaat om zeventig patiënten bij wie de standaardbehandeling, zelf insuline spuiten, niet aanslaat. Zij kregen als laatste redmiddel een pompje in hun buikwand dat in suline afgeeft. Fabrikant Medtro nic uit Heerlen neemt de inwen dige pomp uit productie. „Zonder pomp hebben deze mensen het vaak heel slecht", zegt hoogleraar Henk Bilo van het UMC Groningen. Een van zijn pa- tiëntes lag twee jaar voor plaatsing van de pomp één jaar en negen maanden in het ziekenhuis. Na de plaatsing waren dat slechts vijf da gen in vijfjaar tijd. „Haar moeder zei: u heeft mijn dochter haar le ven teruggegeven. Zo emotioneel sta ik er ook in. Door de pomp kunnen patiënten weer een nor maal leven leiden." De pomp moet elke zes weken gevuld worden met insuline en gaat ongeveer zeven jaar mee. Onverantwoord Medtronic, de enige fabrikant die de pomp maakt, bouwt de produc tie af tot 1 juni 2019 en maakt in die tijd nog honderd stuks. Diabetes vereniging Nederland heeft een boze brief geschreven aan de fabri kant. „Stoppen is onverantwoord, zolang er geen redelijk alternatief is. De groep gebruikers zal vaker naar het ziekenhuis moeten, ern stige complicaties krijgen en er is een hoge kans op overlijden", zegt directeur Olof King. Reden voor de productiestop is volgens Medtronic het teruglo pende aantal patiënten dat gebruik maakt van de pomp. Door het kleine volume haakten toeleve ranciers af en raakten onderdelen verouderd. De fabrikant zegt de patiënten 'niet in de steek' te wil len laten en biedt hun kosteloos de overstap naar een uitwendige pomp aan. Maar volgens Bilo is de patiënt hier slechter mee af. „De huidige pomp blijft de beste oplossing." 50 korting vrijdag 30 juni 2017 PC 'Mijn lichaam was er wel, maar ikzelf niet' —Officier van Justitie Albert B., die volgens justitie verantwoordelijk is voor de moord op twee prostituees in Rotterdam, lijdt volgens de psy chiater van het Pieter Baan Cen trum aan schizofrenie. Dat bleek gisteren tijdens de pro-formazit- ting. Sander Sonnemans Rotterdam A Albert B. ontkent iets te maken te hebben met de dub bele moord. ILLUSTRATIE ALOYS OOSTERWIJK/ANP Boek nu op oad.nl/pzc C 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., excl. res. kosten en calamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. kijk op oad.nl/voorwaarden De inwendige insulinepomp verdwijnt van de markt. Ex perts vrezen dat de patiënten straks weer maandenlang in het ziekenhuis liggen. Hanneke van Houwelingen Heerlen vóór Hoogtepunten van Dalmatië o.a. Plitvice, Zagreb, Split, Krka verblijf in een luxe 4* hotel va 949 12 dagen oad.nl/BEHR02 Groene dak van het Beierse Woud vele data gegarandeerd vertrek o.a. Passau en Regensburg va. 8 dagen oad.nl/BEDE 14 Inspirerend Toscane Florence vele data gegarandeerd vertrek vele data in prijs verlaagd va 599 10 dagen oad.nl/BEIT07 w Belgische Ardennen uitstekend 4* hotel in het centrum incl. bezoek Parijs met NL-gids va. 5 dagen oad.nl/BEBEOI 5

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4