Perfect imperfect potje 7 MAISON MARLOUS 4. Flamingo Van asbak tot zitzak 6. Kwasten 5. Palmen Muur schilderen is niet nodig Knip van tevoren banen Bescherm je tegen vezels Elk jaar met Konings dag staat ze er: een vrouw met een kraam waarin zij haar zelfgemaakte potjes en schaaltjes ver koopt. Ze draait een jaar lang productie, waarna ze het hele boeltje op onze vrijmarkt verkoopt om ruimte in haar atelier te ma ken. Zo vertelde ze me. Nu moet u weten dat ik gek ben op imperfect kera miek. Japanners hebben daar een naam voor: wabi sabi. Ofwel: de perfectie van imperfectie. Spullen waarin je de hand van de maker nog ziet, stelen direct mijn hart. (Ik hoor u nu denken: nou nou, dat hart van haar is ook gemakkelijk te stelen. Dat klopt.) Mislukt Hoe dan ook, inmiddels kan ik een kast vullen met rijen schonkige, vreemde en in andermans ogen misschien wel totaal mislukte bakjes en schaaltjes die door (ver moedelijk gefrustreerde) makers naar de kringloop zijn gebracht. Zo niet in het geval van deze maakster. Ze mag haar waar dan wel voor bodem prijzen wegdoen (drie pot jes voor 5 euro), ze staat Iet- De collectie was zo 'wabi sabi' dat het mijn knieën deed knikken terlijk en figuurlijk met trots achter haar creaties. Het zal u niet verbazen dat deze collectie mijn knieën deed knikken toen ik hem voor de eerste keer zag. Ik deed zelfs zo'n typisch loopje dat door de wol ge verfde rommelmarktbezoe kers wel zullen herkennen. Het is het loopje - dat niet tactisch is qua onderhande lingspositie aangezien de begeerte er vanaf straalt - waarbij je een tijd om een kraam cirkelt, er nog eens langsloopt en nog eens, om er vervolgens al je contante geld stuk te slaan. Want oi, dit werk is op-en-top wabi sabi. Trouw Het allerleukst vind ik, denk ik, de vriendin die de maak ster ieder jaar trouw verge zelt. Want elk jaar vertelt ze weer wat een enorme ont wikkeling het werk van haar vriendin heeft doorge maakt. Als ze doelt op ont wikkeling op wabi sabi in zijn puurste vorm, dan heeft ze een punt. De hemel zij dank dat die potten en schalen niet met het jaar volmaakter worden, want als iets saai is, dan is het wel perfectie. Wat ik trouwens ook tegen de vriendin zei. Waarop zij antwoordde: jazeker. Perfec tie is saai. Maar je moet er wel naar streven. Ik maak me voorlopig nog geen zorgen. WAT DOEN WE ERMEE? vrijdag 30 juni 2017 34,95, Fliex 39,95, Hunkemöller 17,50, Hema De ondergrond, ofte wel de muur, is vaak grijs. Gebruik je papie ren behang, dan is het aan te raden de onder grond wit te schilderen omdat het behang kan doorschijnen. Bij glas- vlies- en glasweefselbe- hang ga je sowieso nog schilderen, dus is het schilderen van de muur niet nodig. Er zijn voor geschilderde rollen ver krijgbaar. Zo'n brede rol werkt toch anders dan een smaller formaat. Dus knip van tevoren banen. Kijk goed hoe je uitkomt vanaf het punt waar je wilt beginnen. En kies speciale behanglijm. Wel fijn dat je deze lijm rechtstreeks op de muur kunt smeren. Glasvlies- en glasweef- selbehang irriteert de huid en luchtwegen tij dens het aanbrengen, dus bescherm je goed. Vooral je handen en armen gaan op een ge geven moment kriebe len en rood zien van de glasvezeltjes uit het be hang. Wrijf vooral niet in je ogen. Marlous kan inmiddels een kast vullen met rijen schonkige en vreemdsoor tige bakjes. Een ander noemt ze mislukt, maar zij noemt ze wabi sabi. Net als de Japanners. Wabi sabi is Japanse filo sofie, stammend uit de 15de eeuw. 'Wabi' staat voor soberheid en een voud, de essentie van din gen. 'Sabi' staat voor schoonheid die alleen kan ontstaan door het verstrij ken van de jaren. Volgens wabi sabi wor den dingen mooier naar mate ze ouder worden. Misschien houd ik daarom wel zo van tweedehands spullen. Een kastje of tafel met ge bruikerssporen heeft veel meer karakter dan een splinternieuw exemplaar. Gebruikssporen maken een stuk uniek. Heel erg wabi sabi is ook: de bar sten in een vaas of bord benadrukken met goud(verf). connectie kunnen maken met de mensen om je heen. Ook hedendaagse ont werpers maken gebruik van de filosofie. Denk bij voorbeeld aan Piet Hein Eek en zijn meubels van sloophout. De filosofie gaat nog ver der dan het vieren van im perfectie. Door perfectie los te laten zou je pas een diepere

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 46