Dé potplant voor vakantiegangers 2 ROMKE VAN DE KAA Interieur Een huis vol designmeubels is een droom van velen. Goed nieuws: zon jaloersmakend interieur hoeft geen gat te slaan in je budget. Ervaringsdeskundigen over de kunst van design' scoren. „Het kost wel veel tijd." Zet maar op het varken Column Twintig jaar geleden had niemand er nog van gehoord, met uitzondering van een paar tuingekken die er in Engeland tegen aan waren gelopen: de muurfijnstraal, ook be kend als Mexicaans madeliefje of Mexicaanse fijnstraal. De wetenschappelijke naam van het plantje is Erigeron karvinskianus. In het begin waren we er nog erg voorzichtig mee. Want het Mexicaanse madeliefje zou niet helemaal winter hard zijn. Het ziet er ook erg fragiel uit, maar nu het onze binnensteden begint te koloniseren hoeven we niet bang te zijn dat we het ooit nog zullen kwijtraken. Nog even en het wordt op de lijst van ongewenste immigranten geplaatst. Dan kunnen we het gaan bestrijden. Ik ken geen plant die langer bloeit dan de Mexicaanse fijnstraal. De eerste bloemen gaan in april open en in een zachte winter bloeit de plant door tot kerstmis. De bloemen hebben twee kleuren: ze gaan wit open en verbloeien naar roze. Zo krijg je een appelbloesemeffect. Je kunt het plantje tegenwoordig in elk tuincen trum krijgen, maar meestal zit er geen gebruiks aanwijzing bij. Terwijl het wel degelijk een plant met een gebruiksaanwijzing is; het Mexicaantje doet het namelijk niet zo goed in bemeste tuin aarde. Ik ken geen plant die langer bloeit dan dit Mexicaantje groeit dit madeliefje liever in slechte grond. En zelfs in helemaal geen grond: overal waar een millimeter ruimte is tussen straatstenen of tegels weet de plant zich uit te zaaien. Ik heb het zelfs op een dak in een kier tussen de dakpannen zien groeien. Ook in grind gedijt de Mexicaanse fijn straal als de beste. De ideale groeiplaats is een sta pelmuurtje, dat bij voorkeur niet gevoegd moet zijn. Maar zelfs in slordig gevoegd metselwerk weet de plant voet aan de muur te krijgen. Het verhaal dat het Mexicaanse madeliefje niet winterhard zou zijn klopt: als het meer dan 10 graden vriest gaat het dood. Voor die tijd heeft het zich zo overvloedig uitgezaaid dat het in het volgende voorjaar weer gewoon opkomt. Het Mexicaanse madeliefje is een geweldige potplant, vooral omdat je rustig een weekend weg kunt zonder een oppas in te huren die de planten water geeft. Je ziet hem ook vaak in kant en klaar beplante hanging baskets: die ondingen waaraan je steevast je hoofdhuid openhaalt. Die hanging baskets hebben vaak een plastic voering om uitdrogen tegen te gaan. Het gevolg is dat ze vaak in hangende vijvertjes veranderen en het madeliefje kan daar slecht tegen. Een beter idee is het om het tussen de voegen van een terras te planten. Om de verstening van onze leefomgeving tegen te gaan zou je tus sen alle terrastegels eigenlijk een paar millimeter ruimte moeten laten. In de kortste keren zul je zien dat er in die voegen een weelderige beplan ting ontstaat. Want veel van onze tuinplanten blijken veel liever tussen de tegels te groeien dan in de zorgvuldig bemeste border. BOEKEN OVER HUIS, TUINEN KEUKEN at leuke kastje? Stond zomaar op straat! Die vintage servieskast? Kon ik voor to euro mee nemen bij de kringloop. Dat krukje? Gewoon van de Hema! Zulke opmerkingen kunnen frustra tie oproepen bij mensen die minder talent hebben voor het scoren van woonitems die rechtstreeks uit een designzaak lijken geplukt. Hoe doen die geslaagde interieurtypes dat toch? Maak een excelsheet We kloppen aan bij zo'n slimme shopper: Femke de Wit. Met haar vriend Arjan en drie kinderen van 5, 3 en 1 jaar woont ze in een zelf opge knapt pand in Rotterdam. De Wit runt inspiratieplatform shopinstijl.nl, waar ze voor de rubriek 'design vs. bud get' budgetvriendelijke al ternatieven zoekt voor de signstukken. Deze rubriek is één van de best gelezen pagina's. „Ik speur interi- eurblogs af en bekijk de nieuwe collecties van woonwinkels. Als ik een leuke budgetvariant op een designstuk tegenkom, zet ik die in een excelsheet. Als de lijst lang genoeg is, maak ik een nieuwe afleve ring." Zo ontdekte De Wit dat een vergelijkbare versie van het beroemde witte stalen rekje van het Zweedse designmerk Wehkamp, Leen Bakker en Kwantum verkopen veel mooie items - c3' String (a 13T euro) voor 40 euro te koop is bij de Hema. Of neem de klassieke metalen draadstoelen van Vitra-Eames: normaal doen ze 417 euro per stuk, het alternatief vind je in de shop van magazine VTWonen voor T45 euro. Nog zo'n ontdekking: de glazen Muuto-karaf met kurk (Deens design, 49 euro) heeft een minstens zo'n leuke lookalike bij de Ikea voor maar 5,99 euro. Dit zijn geen exacte kopieën, bena drukt ze. „Ik wil wegblijven bij de Chinese goedkope replica's. Ik ga voor leuke, eigen ontwerpen, die lij ken op een designproduct. Zie het als de strategie van kledingketens H&M of Zara: zij kopiëren ook de ontwer pen van dure merken op een betaal bare manier." De Wit heeft haar vaste adressen: „Het eigen merk van Wehkamp, whkmp's OWN, verkoopt veel spul len die een knipoog zijn naar een be kend ontwerp. En ook Leen Bakker en Kwantum hebben verrassend veel mooie items." Voor een optimaal effect, zo zegt de Rotterdamse, combineer je budgetstukken met echt de sign. „Bij mij thuis ziet het er daardoor 'designeriger' uit dan het is. In de slaapkamer van mijn jongste staat een schommelstoel van Kartell, een designstuk dat al lang op mijn verlanglijstje stond. Het witte stalen HEMA-rekje dat daar boven hangt, komt opeens veel beter uit." Neem de tijd Fenna Eras beheerst dezelfde kunst als Femke: haar jaloersma- kende Tilburgse appartement richtte ze in met veel vintage uit de jaren vijftig en zeventig. Haar TIPS NIEUWS V vrijdag 30 juni 2017 GO Terwijl je planten als riddersporen of rozen met compost en koemestkorrels verwent, Reageren? r.vandekaa@persgroep.nl I Briljant groen Wat denkt een varen? Het staat in Briljant groen: De intelligentie van planten (Cossee, €22,99) Brood, koek of taart: hier vind je recepten voor alles watje in de oven kunt Bakken (Lannoo, €39,99) Niet subtiel, wel mooi: de huizen in Brut (Terra, €39,99) 3 o Design of toch niet? Jette Pellemans 44 Femke de Wit T Fenna Eras op haar rotanstoel van Markt plaats. FOTO MARIE-THERESE KIERKELS Is het een enorm spaarvarken? Nee, het is een bijzettafel. Het Amsterdamse designlabel Werkwaar- dig ontwierp dit bijzet- varken (vanaf 159 euro): een varken met een ge zellig rond lichaam, stompe neus en zonder ogen. De staart is - hoe han dig - een handvat, waar door je hem makke lijk kunt verplaatsen of meenemen. En, in tegenstelling tot een klassiek spaarvarken, is het tafeltje gemaakt van plastic en dus on breekbaar. Je kunt hem neer zetten op zijn poten, maar ook op zijn snuit. Romke van de Kaa over de hits van het tuincentrum

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 41