\4U? II Nog steeds hommeles in stadhuis Rotterdam o wif wac/yEfN 3 Veel kijkers beleven slechte tijden nu asielzoekers een rol spelen Meerdijk, het dorp uit Goede TijdenSlechte Tijden makt verscheurd door een discussie over vluchtelingenopvang. Voor veel kijkers hoeft dat niet, zon thema in de soap. 'GTST'is staatsgevaarlijk.' met kijken vanwege 'het politiek ge laden onderwerp', stelt een woord voerder van de club. „Walgelijk", noemt @dampen20i6 (die zich aan de telefoon voorstelt als Lucienne) de aandacht voor vluchte lingenproblematiek in haar favoriete serie. „We horen al niet anders dan over vluchtelingen. En oh, oh, oh, wat zijn ze allemaal zielig. Maar als je gaat spitten op internet, kom je heel andere verhalen tegen. En dan hoor ik politici zeggen: we hebben ze hard nodig hier, er komen vooral hoogop geleiden. Nou, we hebben ze hele maal niet nodig, echt niet." Normaal gesproken kijkt Lucienne, juist vlak voor de zomer, altijd naar GTST. Dit jaar niet. „Vlak voor de zo merstop is er altijd zo'n spannende cliffhanger, die wil ik niet missen. Maar dat gedoe met de asielzoekers komt mijn neus uit. Dus ik sla nu Rover en zijn ouders hebben alle drie andere waarden. Dat botst, en dat maakt het verhaal Er liggen geen varkenskoppen voor een moskee, de Mobiele Eenheid heeft nog geen charges hoeven uit te voeren, maar ook aan Meerdijk gaat de vluchtelin- gencrisis niet voorbij. De huisves ting van vluchtelingen in het tele visiedorp houdt de gemoederen flink bezig. In gezinnen, in de plaat selijke horeca en ook op straat. Waar in nogal wat andere Neder landse plaatsen met een (mogelijk) asielzoekerscentrum de tegenstan ders de straat op gingen, demonstre ren in Meerdijk juist de voorstanders, met op hun kartonnen borden als 'zeg ja tegen het azc'. Meerdijk, waar ligt dat ook alweer? Centraal in het avondritueel van on geveer 1 miljoen Nederlanders, die elke werkdag afstemmen op Goede Tijden, Slechte Tijden (GTST). In de soapserie van RTL 4 is de vluchtelin- gencrisis momenteel een belangrijk thema door de verplaatsing van het asielzoekerscentrum in Meerdijk, de bekendste niet-bestaande plaats van Nederland. De tiener Rover ijvert voor een centrale locatie voor het centrum, midden in de samenleving. Zijn vader, ondernemer Bill, wil juist dat de vluchtelingen aan de rand van de stad worden opgevangen vanwege zijn zakelijke belangen dicht bij de plek waar zijn zoon zich voor inzet. Rover stopt al zijn energie in het werk voor de vluchtelingen en laat zijn opleiding verslonzen, wat zijn moeder Linda niet bevalt. Ruim een maand lang speelt de vluchtelingenopvang een grote rol in de succesvolste Nederlandse soapse rie. De GTST-kijkers maakten in die heel veel uitzendingen over. Dit is heel vervelend." Realiteit In een reactie stelt Rohan Gottschalk, creative producer van GTST: „Wij vin den het belangrijk dat Meerdijk en zijn bewoners niet buiten de realiteit staan en ook realistische thema's be leven, iets waar kijkers zich aan kun nen relateren. Dat hoeft niet bij elk thema of onderwerp, maar we probe ren daarin een juiste mix te vinden. Het doel is om interessante, boeiende verhalen te vertellen. Zoals bij elk thema wat in GTST aan bod komt. Het begint bij onze karakters: wat drijft hen? In dit geval begon het ver haal bij Rover: we waren op zoek naar iets waarvoor hij zich inzet, en waar mee hij in conflict komt met zijn ou ders Bill en Linda. Ze hebben alle drie een ander belang, een andere vi sie, hebben andere waarden in het le ven. Dat botst, en dat maakt een ver haal. Daarbij hebben we jaren gele den ook al een verhaal met een vluchteling behandeld, waarbij Laura een vluchteling in huis nam." Hoe lang de vluchtelingenopvang een thema blijft, wil Gottschalk niet verklappen. „Over verhaallijnen wor den geen uitspraken gedaan." periode ook kennis met Amir, een Afghaanse arts die twee jaar geleden naar Nederland vluchtte. Op Twitter en Facebook zijn de re acties op de actuele verhaallijn in GTST overwegend negatief. Een greep: „Kom je als kind uit school, wil je even ontspannen bij #gtst, word je daar ook gehersenspoeld met #vluchtelingen", tweet @A_Driaan- tje op 19 juni. En tien dagen later: „De hersenspoeling van onze jeugd is compleet: drank-, drugs-, homo- en vluchtelingenpropaganda. UGTST is Staatsgevaarlijk. #boycot." „Rover is een drammer en we wor den moe van dat vluchtelingenge- zeur. Het zijn gelukzoekers op zoek naar het land met de meeste €'s. #GTST", tweet @dampen20i6 uit Delft. Blij Andere geluiden zijn er ook, zij het spaarzamer: Mieke Biesheuvel uit De Rijp tweet: „Rover zet zich in voor vluchtelingen. Verhalen raken de waarheid. Blij met deze aandacht!" Hoewel de kijkcijfers sinds half mei geen grote neerwaartse trend la ten zien, zijn er bij de GTST Fanclub meerdere reacties binnengekomen van fans die overwegen te stoppen De coalitie is daardoor haar meer derheid in de raad kwijt én heeft bovendien een tweede dreun opge lopen door het vertrek van Leef baar-wethouder Ronald Schneider. Die stapte woensdagavond laat op. Schneider struikelde over de af faire rond het voormalige poppo dium Waterfront, dat de gemeente Rotterdam voor miljoenen euro's beduvelde. Een enquêtecommissie concludeerde dat Schneider geen benul had van de chaos op de ge meentelijke afdeling Vastgoed. Gisteren besloot de raad una niem dat er geen politieke finan ciële keuzes worden gemaakt in de aanstaande Voorjaarsnota. Onder tussen worden alle opties bespro ken voor een doorstart van de hui dige coalitie. Een sleutelrol is daar bij weggelegd voor raadslid Setkin Sies. De fractievoorzitter van de ChristenUnie-SGP gaat vandaag al onderhandelen met de coalitiepar tijen. Met één zetel erbij heeft het college van b en w weer voldoende steun in de raad. Een woordvoerder van CU-SGP acht de optie met het huidige stads bestuur het 'meest kansrijk'. „Al zullen we niet bij het kruisje teke nen. Inhoudelijk zijn de verschillen groot", zo wordt bij voorbaat ge zegd. Sies wil flinke beleidswijzigin gen op het gebied van armoedebe leid en integratie. Binnen de coali tie wordt al gemeld dat dit geen on overkomelijk probleem is. Nog deze zomer zou er dan een akkoord moe ten worden gesloten. Tegelijkertijd probeert de oppo sitie vandaag mogelijk CDA en/of WD juist uit de coalitie los te we ken. Die twee partijen hebben de uitnodiging voor een gesprek aan vaard, ook al is Leefbaar Rotterdam als coalitiegenoot én grootste partij in de raad daarbij niet welkom. Ook de CU voert gesprekken met de mede-oppositiepartijen. De oppositie keerde zich in het debat unaniem tegen het tot dusver gevoerde collegebeleid, waarbij vooral het beleid voor armoedebe strijding, woningbouw en integra tie werd bekritiseerd. Veel beslui ten steunden op een minimale meerderheid van 23 zetels. De coalitiepartijen zeggen open te staan voor verandering, al komt dat volgens VVD-fractievoorzitter Antoinette Laan rijkelijk laat. „Het is alsof er een barbecue wordt gege ven, de slager dicht is en de buren ineens ook uitgenodigd zijn omdat ze nog vlees in de vriezer hebben." vrijdag 30 juni 2017 GO 'Walgelijk, vluchtelingen in GTST' —Rohan Gottschalk (producer) Jeroen Schmale Hilversum Tiener Rover voert in GTST actie vóór een aZC. FOTO'S RTL Alkan Coklu speelt de Afghaanse asiel zoeker Amir Nazar. De politieke crisis in Rotterdam duurt voort. De coalitie van Leefbaar Rotterdam, CDA en D66 staat zwaar onder druk sinds raadslid Mo Anfal eerder deze week overstapte van Leef baar naar het islamitisch geïn spireerde Nida. Antti Liukku Rotterdam Het lot van de Rotter damse politiek ligt nu in handen van Setkin Sies, fractievoorzitter van de ChristenUnie-SGP.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 3