WIM HOFMAN Middelburg 800 (2) CISP D OOS Serooskerke loopt in 2019 van de helling Wiens feestje? 11 Monnikenwerk e Ambtenaar Zijn bureau is grijs, hij draagt een das, een streepjespak. Voor hem een zwart bakelieten telefoon, een kaartenbak. En een tig maal verbogen paperclip: De wereld is maakbaar. De ambtenaar zit daar en rookt een sigaar. Een Agio Super Bolknak, dat kan, met zo'n salaris. Hij kijkt op zijn horloge, de referendaris. En ziet dat zijn werk klaar is. De OOS Serooskerke wordt het eerste hijs- en accommodatieplat form dat verwijst naar zijn eige naar en woonplaats. Het Serooskerkse offshorebe drijf heeft twee andere platforms in de vaart in Brazilië. De OOS Gretha en Prometheus helpen oliemaatschappij Petrobras bij de renovatie van dertig verouderde olieplatforms. Nu volgt fase twee. OOS laat in China twee nieuwe hijs- en accommodatieplatforms bouwen op een werf van zijn nieuwe partner, het reusachtige en kapitaalkrachtige China Mer chants Industry Holdings (CMIH). Ze worden OOS Seroos kerke en OOS Walcheren gedoopt. Zo worden Zeeuwse geografische namen straks een begrip in de off shore-wereld. Wereldtop De twee kolossen kosten tegen een miljard euro. Ze vormen een combinatie van varend hotel en hijsschip. Aan boord kunnen 750 medewerkers worden gehuisvest. Beide platforms bezitten twee enorme hijskranen die 4400 ton kunnen liften. In de offshore is dat een groot hijsvermogen. De vloot van OOS International nestelt zich ermee aan de wereldtop. Al leen Heerema heeft meer hijs kracht in huis. De OOS Serooskerke is in 2019 klaar. De Walcheren volgt later. OOS International wil beide sche pen inzetten voor de sloop van verouderde olie- en gasplatforms. Opdrachten zijn nog niet binnen, maar algemeen directeur Leon Overdulve maakt zich geen zor gen. Er is gedegen onderzoek door Deloitte verricht en OOS heeft zijn plannen voorgelegd aan olie maatschappijen. Die zijn er en thousiast over. Ook China Merchants Industry Holdings is overtuigd dat OOS een stuk markt kan veroveren. We reldwijd staan er duizenden ver ouderde olieplatforms in het wa ter. Die moeten een keer worden weggehaald. Alleen op de Noord zee zijn dat er 1.400. De bouw van de twee platforms levert 275 nieuwe banen op, waar van een deel in Zeeland. Het verhaal over de Reforma tie lijkt van A tot Z een ver haal van mannen. Van het moment dat Luther kritiek uitte op de bestaande kerk tot en met de huidige samenstelling van het Dutch Bible Belt netwerk waar mannen, gesocialiseerd in ortho dox christelijke kring, als weten schappers de dienst uitmaken. Wat nu als vrouwen hun verhaal vertellen? Vandaag om 16.00 uur is er een dubbele boekpresentatie bij de Drukkerij in Middelburg. De ro man 'Een lamp voor mijn voet' en graphic novel 'Op weg en reis' van Liesbeth Labeur zien het daglicht. Deze kunstenaar - of dit multita- lent - wilde dit jaar, waarin 500 jaar reformatie prominent aan dacht krijgt, een volgende publica tie uitbrengen. Een boek waarin het ongehoorde verhaal centraal staat van vrouwen. Wat is de bete kenis van vijf eeuwen protestan tisme voor vrouwen? Ik ben benieuwd in welk literair genre de boeken van Liesbeth worden ingedeeld. Kristien Hem- merechts kreeg heel wat kritiek te verduren toen zij 'Alles verandert' schreef. Zij volgde daarin de ver haallijn uit 'In ongenade', een ro man van J.M. Coetzee, en creëerde een totaal ander boek door het TransSeksLit-principe toe te pas sen. Het idee daarvan is dat alles verandert als je het geslacht van personages verwisselt. Maar ik vermoed niet dat Liesbeth de ver haallijn van de reformatie zelf volgt en daarin mannen in vrou wen en vrouwen in mannen ver andert. Het gaat immers, zo be greep ik uit de aankondiging, over Neeltje: een Zeeuws meisje dat volwassen wordt. Misschien is er sprake van een parabel of gelijke nis. Een indringende boodschap in de vorm van een verhaal met alle- daagse voorvallen. In de Bijbel zijn verschillende gelijkenissen te vin den. Op het moment dat Jezus zo'n verhaal wilde gaan vertellen, kon hij rekenen op een groot pu bliek en het werd, zo stel ik mij voor, muisstil. Een gelijkenis zet mensen aan tot nadenken. Op ba sis van eerdere projecten van Lies beth Labeur lijkt dat aanzetten tot nadenken haar wel toevertrouwd. Weet u nog dat zij op haar knieën stenen stempelde in de binnen stad van Middelburg? Voor ieder mens die in de 'gouden' eeuw door toedoen van Middelburgers slaaf was geworden één. Natuurlijk kan Liesbeth ook een sleutelroman hebben geschreven, waarin de aandachtige lezer in personages werkelijk levende mensen van vlees en bloed her kent. Een weer iets andere stijl vorm, die tegen de sleutelroman aanhangt is 'faction', waarin histo rische feiten en fictie met elkaar zijn vermengd. De personages zijn dan misschien aan de creatieve geest van Liesbeth ontsproten, ter wijl de gebeurtenissen op feiten zijn gebaseerd. De research voor ieder project dat zij uitvoert is uit voerig en zorgvuldig, dus dat zou zomaar kunnen. Hoe dan ook zullen de publica ties passen bij 'De Beeldenstorm' waarbij kunst na 500 jaar reforma tie weer wordt teruggebracht in de Abdijkerken in Middelburg. vrijdag 30 juni 2017 PC De wereld van Wim Hofman, schrijver/illustrator W.HoFWMJ SlOtf De OOS Serooskerke is een combinatie van hotel en hijsschip. Later volgt de OOS Walcheren. IMPRESSIE OOS INTERNATIONAL. Op een Chinese werf is symbo lisch het eerste staal gesneden voor de OOS Serooskerke, een nieuw hijs- en accommodatie platform van offshorebedrijf OOS International uit Seroos kerke. Frank Balkenende Serooskerke José Baars schrijft wekelijks over religie en kerken in Zeeland. Kijk voor haar blog op pzc.nl/monnikenwerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 38