Goese is in te huren als kleindochter Bibliotheek Vlissingen gaat straks naadloos over in bioscafé Él Voga Veneta 7 LIEFDE VOOR VENETIË VERWIJS HAALT GONDELIERS NAAR ZEELAND Middelburg raakt vanaf vandaag drie dagen lang in Venetiaanse sferen. Initiatiefneemster Helen Verwijs raakt vooral enthousiast van het roeien. en markt met Italiaanse specialiteiten, glas uit Murano en kleurrijke Venetiaanse schilde- I rijen van Maurizio Mo- lin. Samen moet het Middelburg komend weekend tijdens Voga Ve- neta in Venetiaanse sferen bren gen. Het is echter het Voga Veneta, oftewel het Venetiaanse roeien, waar initiatiefneemster Helen Verwijs enthousiast van wordt, want wat doet nou meer aan Ve netië denken dan gondeliers die met lange roeiriemen hun boot over water laten glijden. Verwijs emigreerde op haar ze ventiende naar haar Italië, omdat haar vader daar ging werken. Voor de liefde kwam ze terug naar Ne derland, maar Venetië voelt voor haar en haar man en dochter nog steeds als een tweede thuis. Dat de herinneringen aan de stad een ze kere Wanderlust ontwaken, is duidelijk merkbaar. Kijkend naar de folder van het evenement droomt de Zeeuwse weg naar het moment dat haar interesse voor de roeisport werd aangewakkerd. „We verbleven toen al een poos in Venetië en spraken het dialect goed. Vrienden besloten ons mee te nemen naar het Arsenaal. Dat was een enorm voorrecht; als toe rist kom je daar niet. Toen we dit prachtige oude pand binnenlie pen, zagen we allemaal gondels. Een onvergetelijk gezicht." Bij een lokale roeiclub leerden ze de kneepjes van het Veneti aanse roeien. „In tegenstelling tot wat veel mensen denken, zetten gondeliers zich niet af op de bo dem. Ze staan echt te roeien." Dat het gezin zich aan kon sluiten bij een vereniging was bijzonder. „Niet alle gondeliers geven hun techniek prijs." In Nederland oe fent het gezin regelmatig op het Veerse Meer. Daardoor konden ze een aantal jaar geleden meedoen aan La Vogalonga, een 32 kilometer lange roeiwedstrijd. „We roeiden toen met tien man." Dat de Vene- tianen de roeisport nu buiten de Italiaanse grenzen promoten, ver baast Verwijs niet. „Zij zien ook wel dat er weinig jonge aanwas is." Dat de delegatie naast Parijs, Cambridge en Frankfurt livede monstraties in Middelburg geeft, lijkt misschien opmerkelijk, maar ook dat is verklaarbaar: „We heb ben de organisator van Voga Ve neta, Ruggero Zannini, een keer rondgeleid door Zeeland. Hij snapte waarom we ons hier zo goed thuis voelen; de historische binnenstad, het Veerse Meer en de Zij zien ook wel dat er weinig jonge aanwas is Zeeuwse eilanden zijn vergelijk baar met de zoutwaterlagune van Venetië. Dit in tegenstelling tot bijvoorbeeld het zoete water van de Main in Frankfurt." Het jubile umjaar Middelburg 800 vormde voor Verwijs een mooie mogelijk heid aan Zannini te vragen de Voga Veneta hierheen te halen. Het idee is ontstaan toen Hende rikx, oprichtster van ZorgPlezier, regelmatig met haar dochtertje in het verzorgingstehuis kwam, bij haar oma en de oma van haar vriend. Niet alleen haar oma, ook de andere bewoners fleurden volgens de Goese altijd op van de bezoekjes. „Het is heerlijk om te zien hoe de mensen genieten van persoonlijke aandacht en de vrolijke fratsen die mijn dochtertje uithaalt", zegt Henderikx. „Tegenwoordig kun je van alles adopteren; een boom, een rotonde, zelfs een kip. Zo ontstond het idee om mezelf als kleindochter te laten adopteren." Door middel van de 'adoptie' wil Henderikx meer betekenen voor ouderen en mantelzorgers. Zeker in de zomer, waarin veel mensen op vakantie gaan, kan het volgens haar een uitkomst zijn. Meer informatie is te krijgen via Marloes Henderikx via 06-57632729. De nieuwe bibliotheek is open van 10.00 tot 20.00 uur open, maar me dewerkers zijn er pas vanaf 14.00 uur. „We willen aansluiten bij de bezoekersstromen van de bios coop", zei Esther van den Bosch, projectleider Vlissingen namens ZB/Planbureau en Bibliotheek van Zeeland. Gisteren werden de contracten getekend tussen ZB/Planbureau, CineCity en de gemeente Vlissin gen. Open verbinding De bibliotheek in de oostzijde van het gebouw aan de Spuikomweg krijgt een open verbinding met het Cinecafé. Veel uit het huidige gebouw 't Spui wordt hergebruikt, zoals de boekenstellingen. Daar staan straks 10.000 boekbanden in. Nu heeft de bibliotheek nog 65.000 banden. Een deel daarvan blijft op te vragen uit het magazijn van de ZB in Middelburg. Er wordt in de bibliotheek een koppeling met film gemaakt met 'belevings pleinen': over verfilmde boeken als Michiel de Ruyter, Sjakie en het Klein Insectenboek met een 'grie zelbus' als kinderleesplek, een jon- gerenplek met voetbaltafel en een zithoek voor het Taaihuis in Oos terse sferen. De herinrichting wordt betaald uit het halve jaarbudget van de ge meente Vlissingen, 280.000 euro, dat ZB dit jaar voor de bibliotheek krijgt. Bibliotheek 't Spui sluit op 17 juli, tegelijk met de vestiging aan de Kanaalstraat in Oost-Souburg. De heropening is vrijdag 8 sep tember. vrijdag 30 juni 2017 Italiaans roeien in Middelburg Janneke Koster Middelburg Gondeliers varen dit weekeinde ook door Middelburg. -Helen Verwijs Het is ook mogelijk om mee te varen met verschillende gondels. Vrijdag 30 juni: 18.00 tot 21.00 uur, Plein 1940: filmvertoning 'Venezia e la galea perduta'. Zaterdag 1 juli: 12.00 tot 17.00 uur, Haven: markt met Itali aanse specialiteiten.12.00 tot 14.00 uur, Haven: demonstra tie van en meevaren met di verse gondels.14.00 tot 16.00 uur, Kanaal: roeiwedstrijden. 18.00 uur, Plein 1940: prijsuit- reiking.19.00 tot 20.00 uur: rondvaart met gondels. Zondag 2 juli:14.00 uur: gon dels roeien richting Veere over het Kanaal door Walche ren. Zowel op zaterdag als op zondag zijn de Venetiaanse schilderijen van Maurizio Molin te zien. Zeeuwse ouderen die deze zomer om gezelschap verlegen zitten, kunnen een kleindochter 'adopteren'. Marloes Henderikx uit Goes kan worden ingehuurd voor een gezellig praatje of om samen iets leuks te doen. Luc Oggel Goes Bioscoop, café en bibliotheek gaan in Vlissingen per septem ber naadloos in elkaar over. Deze zomer wordt in CineCity een bibliotheek gebouwd. Claudia Sondervan Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 35