M 5 Singer-songwriter Tom Odell vanavond op Concert at Sea Botsing met drie auto's Verschillende mensen verzekeren 'riiedat het een briljant festival is Zijn naam staat niet in de vetste letters op de poster, maar Tom Odell is zonder twijfel de grootste ster van Concert at Sea. Al is hij te bescheiden om dat toe te geven. „Zo beroemd ben ik niet." 112 NIEUWS Wielrenster zwaargewond Aanhoudingen in drugswoning Bedachtzaam De 26-jarige singer-songwriter brak vier jaar geleden wereldwijd door met Another love, een liedje dat vrijwel iedereen kent. Op het po dium oogt hij zelfverzekerd, maar tijdens het interview is hij de be scheidenheid zelve. Hij formuleert bedachtzaam en relativeert veel van zijn eigen uitlatingen. Zoals zijn bewering dat hij liedjes begon te schrijven omdat hij het spelen van andermans muziek niet creatief ge noeg vond. „Ik begon piano te spe len toen ik zeven was. Dan begin je met klassieke muziek. Ik had wel moeite met de regels en de grenzen van het spelen van muziek van an deren. Het leek mij te veel op wis kunde. Ik heb er het juiste brein niet voor. Ik vond het niet zo crea tief. Als ik naar Lang Lang luister die een stuk speelt van Beethoven of Gershwin besef ik natuurlijk wel degelijk hoe creatief hij is. Maar zelf beleef ik meer plezier aan het spe len van mijn eigen muziek." „Toen ik een jaar of dertien was, begon ik mijn eigen liedjes te schrijven. Dat was een geleidelijk proces. Ik zal niet zeggen dat ik het makkelijk vond, maar wel makke lijker dan ik had verwacht. Popmu ziek, literatuur en films zijn belang rijke inspiratiebronnen. Als ik een avond lees, lijkt het alsof er een luikje opengaat in mijn her- Blof? Nee, Tom Odell kent de muziek niet van de organisatoren van Concert at Sea, het festival waar hij van avond optreedt. „I'll check them out." Hij heeft wel goede verhalen gehoord over het evenement op de Brouwersdam. „Verschillende mensen hebben me verzekerd dat het een briljant festival is. Ik ben benieuwd." De Engelse singer-songwriter is woensdag vanuit Duitsland aange komen in Nederland. „We spelen op veel festivals. Het is een fijne manier om de zomer door te bren gen. We gaan ook nog naar China. Ik hou ervan te reizen met mijn band, waar ook een paar van mijn beste vrienden in zitten. Bij een tournee in de herfst ga je vaak van de ene grote stad naar de andere, maar tijdens een festivaltournee verlaat je de platgetreden paden. Dan zit je in de auto, kijk je uit het raam, zie je landschappen die je niet kent." sens, waardoor ik in staat ben zelf ook helderder en preciezer te for muleren. Toen ik net mijn platen contract had getekend, had ik een tijdje moeite met het schrijven van liedjes. Ineens ging het niet meer. Ik keek toen veel films, zo'n beetje alle klassiekers die er zijn, uren ach ter elkaar, en dat inspireerde me. Dat is het mooie als je nu jong bent, als je een tiener bent in 2017, dat je zeventig jaar hebt aan briljante mu ziek, cultuur en film waaraan je je hart kunt ophalen. Met literatuur kun je nog verder terug in de tijd. Ik merk dat mijn werk daardoor in een bepaalde richting is geduwd, maar het is inspiratie, geen imitatie. Als je je gevoel volgt, vind je je ei gen stem." Zwoegen Het lijkt of de mooie liedjes en daarmee het succes hem zijn ko men aanwaaien, maar Odell voelt zich allerminst een zondagskind. „Helemaal niet. Ik probeer de laat ste zes jaar ook proza te schrijven. Dan zit ik te zwoegen op tien pagi na's en dan hoefik maar één zin van Hemingway te lezen en ik denk: 'Fuck, hoe krijgt hij het voor elkaar?' Of ik zie een documentaire over Amy Winehouse en dan denk ik: 'Wat ging het haar makkelijk af.' Maar waarschijnlijk vergis ik me. Zelf heb ik er in ieder geval ongelo felijk hard voor moeten werken. Al tijd, waar dan ook, tijdens muziek les op school, toen ik in Brighton met allerlei bandjes repeteerde, tij dens open podia waar ik optrad, al tijd had ik het idee dat ik als eerste binnenkwam en als laatste weg ging. Mijn theorie is dat ik niet meer talent heb dan wie ook, maar misschien was ik wel in staat dat eerder te onderkennen en voor de rest was het werken, werken, wer- direct meesterwerken noemen, maar het is haar stem, als je die plaat hoort, die ervoor zorgt dat je elke gram, elke seconde van het liedje gelooft. Ik denk dat het in de popmuziek daarom draait: geloof je het? Luisteraars hebben dat binnen veertig seconden in de gaten. Je hoort een liedje op de radio of in een supermarkt en je weet het. Het is een gevoel, het is heel moeilijk om er een vinger op te leggen." Ik ben geen zondagskind. Ik heb er ongelofelijk hard voor moeten werken ken om het te verbeteren." Odell heeft inmiddels twee al bums op zijn naam, maar het pu bliek kent hem vooral van Another love. Hij durft niet te zeggen dat het zijn beste liedje is. „Wat is je beste liedje? Dat verandert elke dag. De ene dag denk ik dat Strawberry Fields van The Beatles het beste liedje ooit is en de andere keer denk ik Sitting on the dock of te bay. Als het om mijn eigen liedjes gaat, die niet in de buurt komen van deze twee, is het raadselachtig welke liedjes beter aanslaan dan andere. De woorden, de muziek, het ritme zijn belangrijk, maar ik denk dat com municatie het belangrijkst is. Zegt een liedje je iets? Kijk naar de lied jes van Adele. Wanneer ik als songwriter luis ter naar Rolling in the deep of Someone like you zou ik ze als composities niet Succes Ondanks zijn succes oogt Odell niet als een ster. En zo gedraagt hij zich zeker niet. „Ik vind het makke lijk om met beide benen op de grond te blijven staan. Ik meen dat. Om te beginnen voel ik me niet zo succesvol. Het is relatief. Ik kijk op tegen muzikanten die veel meer succes hebben dan ik en dat geeft me het gevoel helemaal niet zo suc cesvol te zijn. Ten tweede kan ik me losmaken van de persoon waar ie dereen tijdens een concert naar schreeuwt. Ik kan het als een jas uittrekken en dan ben ik iemand anders. Na het succes van mijn eer ste album had ik er wel even moeite mee. Het voelde alsof ik geen con trole had. Ik denk dat mensen een keuze hebben. Hoeveel van je leven wil je verkopen voor die beroemd heid? Bij mij is dat weinig. Ik wil een privéleven hebben. Mijn relatie hoeft niet in de kranten te staan, mensen hoeven niet te weten wat ik vanochtend als ontbijt had. Ik wil niet dat mensen dat weten." vrijdag 30 juni 2017 PC YERSEKE Een wielrenster is gistermiddag zwaarge wond geraakt bij een aan rijding met een bestelbus op een fietspad parallel aan de Postweg in Yerseke. De bestuurder van de be stelbus sloeg af en had de wielrenster waarschijnlijk niet gezien. Het slachtoffer is met de traumahelikopter naar een ziekenhuis in Rot terdam gebracht. De politie doet onderzoek naar de toedracht van het ongeluk. De Postweg blijft voorlopig afgesloten voor al het ver keer. 'Ik heb niet meer talent dan wie ook' ZAAMSLAG Drie auto's zijn gisteren op elkaar gebotst op de Terneuzensestraat (N290) bij Zaamslag. Eén persoon raakte gewond en is met spoed naar het zie kenhuis gebracht. Eén van de voertuigen be landde in een sloot, een andere auto kwam tot stil stand op het fietspad en de derde auto stond volledig vernield langs de kant van de weg. Wat er precies ge beurde is niet bekend. TERNEUZEN De politie is woensdagavond een wo ning aan de Eerste Verbin dingsstraat in Terneuzen binnengevallen. Uit onder zoek was gebleken dat daar in drugs gehandeld zou worden. De agenten gingen vroeg op de avond de woning in. Even daar voor waren al drie verdach ten aangehouden die mo gelijk drugs gekocht had den. In het huis zelf werden nog twee personen aange houden. Bij de huiszoeking werden een kleine hoeveel heid soft- en harddrugs ge vonden. De twee bewoners van de woning, een man en een vrouw, zitten vast. De drie andere verdachten uit Sint Niklaas (B) en Terneu zen zijn vrijgelaten. -Tom Odell Ernst Jan Rozendaal Scharendijke -Tom Odell, singer-songwriter

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33