II 'B'-elftal Duitsland toont suprematie met 'Nieuwe' hockey vrouwen plaatsen zich probleemloos voor het WK 2018 25 Ook zonder de boegbeelden van de afgelopen tien jaar stelden de hockeysters hun WK-ticket probleemloos veilig. Maar het is even wennen, Oranje zonder Maartje Paumen en co. Als je in het akelig lege Stade Fallon je ogen dicht doet, hoor je Maartje Paumen de troepen nog toe schreeuwen. Het blijkt Pien San ders te zijn, één van de nieuwe ge zichten van Oranje. Het is kortom behoorlijk wennen, het Nederlands hockeyelftal zonder de leiding van captain Paumen. Zonder de demar rages van Naomi van As, de doel punten van Ellen Hoog, de reddin gen van Joyce Sombroek, de lange ballen van Willemijn Bos en de hoogstandjes van Eva de Goede. Zelfs een EK hockey in eigen land, over twee maanden in het Wagenerstadion, kon de uittocht van internationals niet voorkomen. Stuk voor stuk stopten de boeg beelden van Oranje na het misgelo pen goud in Rio. Het was mooi ge weest, tijd voor een maatschappe lijke carrière of een sabbatical. Dus heten de internationals van nu Malou Pheninckx, Frederique Matla en Maartje Krekelaar en ko men de strafcorners en strafballen van de stick van Caia van Maasak ker. Het heeft even tijd nodig voor dat die namen en gezichten bij het grote publiek blijven hangen, maar dat komt vanzelf. De nieuwe aanvoerster luistert naar de naam Marloes Keetels. 24 jaar, geboren in het Brabantse Schijndel. Niet het typische hockeymeisje. „Ik had dit zelf ook nooit gedacht", zegt ze na het met 2-0 gewonnen duel tegen Spanje, dat Nederland een ticket voor het WK van 2018 in Londen oplevert. „Ik was altijd heel rustig, deed ge woon mijn ding. Maar toen Maartje Paumen een keer niet meeging naar een trainingskamp, werd ik bij de invalaanvoerders gezet. Ik dacht: zien ze dat in mij? Een hoop ge sprekken met Paumen, de bonds coach en een mental coach hebben me van volger nu een leider ge maakt. Al moet ik nog veel leren. Maar Maartje en bijvoorbeeld Jan- neke Schopman zijn van zichzelf ook rustige types die het met de ja ren hebben geleerd." Keetels geeft toe dat het wennen was, die eerste training begin dit jaar. „Waar is ie dereen? Maar het went snel en dit is wat er gebeurt na een olympische cyclus. Een nieuw proces, heel inte ressant om mee te mogen maken." Niet nieuw is de bondscoach, Alyson Annan. Zij greep de meta morfose van het team aan om een wat zaken te veranderen. „Het team stond al jaren, het was moeilijk om patronen te veranderen. We leggen nu meer verantwoordelijkheid en vrijheid bij de groep. Dat brengt nieuwe energie." Wat nu ook anders is. Een mid dag rust betekende afgelopen jaren ook echt rust. Nu zijn speelsters vrij om naar de stad te gaan. Dat heeft Carlien Dirkse van den Heuvel, met 30 jaar de oudste van de groep, ge weten. „Van de week lag ik rustig een dutje te doen, kwamen die jon kies terug van het shoppen, alle maal dolenthousiast. Zó gaan we die rust dus niet invullen." Een hoop gesprekken binnen Oranje hebben me van volger nu leider gemaakt derations Cup ook goed, leergierig en minstens gelijkwaardig aan lan den die volgend jaar op het WK de eerste ronde zullen overleven. En meestal zelfs beter. Zoals gisteren tegen Mexico, toen een stormloop in de eerste minuten genoeg was voor de overwinning. Duitsland nam toen gas terug, teerde op de ruime voorsprong en hobbelde zo onverschrokken naar de eindstrijd. Het is bijna onvoorstelbaar dat Duitsland tegelijkertijd ook nog in de finale van het EK voor spelers onder de 21 jaar staat. Zónder de spelers die dus aan de Confederati ons Cup meedoen. De Duitse fans mogen zich verheugen op een ver lenging van de hoogtijdagen. Ook de kersverse PSV-aankoop Hirving Lozano kon als invaller niets betekenen voor Mexico. Bij Duitsland kon de ingevallen Aja- cied Amin Younes dat wel. Hij scoorde de 4-1, nadat Marco Fabian de Mexicanen schitterend op 3-1 had gebracht. UITSLAGEN Hoe kan een voetballand meer su prematie uitstralen dan een finale plaats voor het 'B'-elftal in een speelveld met louter landen met A- internationals? Duitsland kan het en wat nog begon als een verplicht nummer is verworden tot een zo- mersprookje. Met op de deur klop pende spelers in elke linie. Bijna ie dereen is wel geslaagd voor het ex periment van trainer Joachim Löw. Die moet nu wel een goede trainer zijn. Kun je nog zeggen dat zijn be- wierookte wereldkampioenselectie over een surplus aan kwaliteiten beschikt en dat hij daar dan weinig aan kan verpesten. Dit Duitsland is jong en relatief onervaren. Aan de hand van Löw zijn ze deze Confe- vrijdag 30 juni 2017 Een geruisloze metamorfose Rik Spekenbrink Brussel Marloes Keetels is de aan voerster van de 'nieuwe' hockey sters. Oranje onderging een me tamorfose met nieuwe speel sters én andere regels, fotoanp —Marloes Keetels TENNIS Eastbourne (Engeland). Tweede ronde, mannen: Medve- dev (Rus) - Haase (Ned) 4-6 6-1 6-2, Isner (VSt/3) - Lajovic (Ser) 3-6 7-6 (2) 7-6 (4), Tomic (Aus) - M. Zverev (Dui/6) 6-3 6-2, Monfils (Fra/2) - Norrie (Gbr) 6-3 6-2. Kwartfinale: Djokovic (Ser/1) - Young (VSt) 6-2 7-6 (9), Monfils (Fra/2) - Tomic (Aus) 7-6 (4) 6-0, Gasquet (Fra/7) - Isner (VSt/3) 6-3 6-2, Medvedev - Johnson (VSt/4) 6-3 2-6 6-3. Eastbourne (Engeland). Tweede ronde, vrouwen: Davis (VSt) - A. Radwanska (Pol/8) 7-6 (1) 6-1. Derde ronde: Kuznetsova (Rus/7) - Mladenovic (Fra/9) 6-4 2-6 6-3, Watson (Gbr) - Pavlyuchenkova (Rus/14) 6-4 6-3, Konta (Gbr/5) - Ostapenko (Let/10) 7-5 3-6 6-4, Halep (Roe/2) - Pironkova (Bul) 6-7 (6) 7-6 (4) 7-5. Kwartfinale: Kwartfinales: Konta (GBr/5) - Kerber (Dui/1) 6-3 6-4, Ka- rolina Pliskova (Tsj/3) - Koeznetsova (Rus/7) 6-7 (7) 6-2 6-4, Wozniacki (Den/6) - Halep (Roe/2) 5-7 6-4 6-1, Watson (GBr) - Strycova (Tsj) 6-1 1-6 6-4. Antalya Open (Turkije). Kwartfinale, mannen: Mannarino (Fra) - Verdasco (Spa/3) 2-6 7-5 6-2, Baghdatis (Cyp) - Ramanathan (Ina) 6-7 (0) 6-3 7-6 (6), Sugita (Jap) - Altmaier (Dui) 6-3 6-0, Seppi (Itaj - Albot (Mol) 6-4 7-6 (3). ROTTERDAM/SOTSJI Het schaduwelftal van de wereld kampioen toonde gisteravond andermaal zijn klasse in de Con federations Cup. Na acht minu ten stond het al 2-0 in de halve finales tegen Mexico door twee goals van Leon Goretzka. Het werd uiteindelijk 4-1. Spits Timo Werner maakte de derde. Zon dag is Chili de tegenstander. Eerder in het toernooi speelden de landen al gelijk (1-1). Het 'B'-team van Duitsland juicht na een goal tegen Mexico, fotoafp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25