20 Quote van de dag Het theater volstaat niet langer, Jandino Asporaat en Najib Amhali staan morgenavond in de Kuip. Hans Teeuwen 'deed' Lowlands, De Lama's en Gabbers vulden de Ziggo Dome. Cabaretiers gaan steeds een stapje verder. CABARET VAN THEATER TOT STADION VINCENT LUISTERT RADIO Ik zou best willen trouwen op de verjaardag van mijn vader, 30 juni Op de meeste populaire muziekzen ders bij ons is het altijd hengstenbal. Op NPO Radio 2 heb je overdag Ge rard, Bart, Gijs, Rob, Ruud, Wouter, Stefan en Jan-Willem. Op 3FM zijn Domien, Mi- chiel, Mark Ramon, Wijnand, Frank, San- der en dan pas Roosmarijn te horen. Dat is helaas niet veranderd, sinds de re styling van afgelopen maandag. Music Starts here, Women Start There. Als sidekick hebben mannen ze graag, vrouwen, co-host mogen ze zijn, maar host, overdag? We kennen alle maal het onderzoek, wordt er dan gezegd, waaruit blijkt dat mensen vrouwenstem men irritant vinden. Roosmarijn Reijmer sprak over dat onder zoek, afgelopen dinsdag, in NRC Handels blad. Men refereert er altijd aan, maar nie mand kan het laten zien. Ze heeft de proef op de som genomen en een uitzending ge maakt waarin er geen man te horen was. Ze kreeg er geen enkele negatieve reactie op. Het wordt hoog tijd dat mannen gaan on derkennen dat het gewoon zo is, er zijn te weinig vrouwen. Hoog tijd dat ze beseffen dat zij daar wel degelijk iets aan kunnen doen. Ze reageren, als dat ter sprake komt, vaak agressief. Dat deed bijvoorbeeld Ruud de Wild, in RTL Boulevard. Hij vindt het 'een achterlijke discussie'. Zo. Een achterlijke dis cussie? Dat klinkt als: Ze zijn gewoon veel minder goed dan wij, anders waren ze wel op de radio, maar zo simpel is het niet. Hoofd Radio bij de NPO Jurre Bosman re ageert veel genuanceerder. Hij zei tegen Tijs van den Brink bij Dit Is De Dag Radio: „Er zijn minder vrouwen geïnteresseerd om een grote mond op te zetten, om over mu ziek te praten." Ik denk dat het probleem eerder is dat ze niet gehoord worden omdat die mannetjes altijd vooraan staan te schreeuwen. Dan denken de vrouwen: O, nou ja, je zal het wel beter weten. Vrouwen zijn soms veel te bescheiden, dat is een rol die ze in de opvoeding vaak krijgen aange meten. Ze kunnen ook doorslaan naar de andere kant. Dat deed Roosmarijn Reijmer, vertelde ze aan het NRC. Ze maakte zich in het ma cho radiomannenbolwerkje klein, ze liet alle seksistische grappen over zich heen komen en werd One Of The Guys. Tijd voor verandering, Women Start Here'. Jandino Asporaat weet het nog als de dag van gisteren. In 2007 sjeesde hij Rotterdam door om overal pos ters op te hangen. „Voor een show in het oude Luxor. Kwam ik bij bakkers, slagerijen, bij tanksta tions, ik hing ze zelfs illegaal tus sen de pamfletten op de borden van de gemeente raadsverkiezingen. Werd er gedreigd met een be keuring", lacht de stand-upcomedian. Tien jaar later staat de Rotterdammer, samen met collega Najib Amhali, voor een show in de Kuip. Van 940 plaatsen naar 40.000 morgenavond. Cabaretiers annex entertainers, ze verleggen de jongste jaren hun werkterrein en gaan van groot naar groter tot grootst. De heren van Jiskefet stonden in 2010 al in de toenmalige Heineken Music Hall. De Lama's de den daar in 2008 hun afscheidsshow en trekken dit najaar een groter jasje aan met de Ziggo Dome. Hans Teeuwen koos vorig jaar voor een uitstapje naar Lowlands om meer dan 15.000 bezoekers te boeien, de Gabbers vulden onlangs Ziggo Dome en nu kiezen Asporaat en Amhali dus voor een voetbalstadion. „Het is grenzen verleggen en dro men najagen", vindt Asporaat. „Ik kom uit een arm gezin, maar rijk aan dromen." Tijl Beckand, stand-upper, cabaretier en Lama, ziet zichzelf nog zitten in die grote bespreekkamer in Delft bij concertorganisator Mojo. „Ik zat bij theater Pepijn. Voor 96 mensen. Willem Venema (voormalig promotor, red.) haalde me naar Mojo. Hij, en later ook Leon Ramakers (voormalig Mojo- directeur, red.), zeiden toen al: binnen een paar jaar staan stand-up comedians in heel grote con certhallen zoals Ahoy, de Brabanthallen. Maar ie dereen zei: dat gaat nooit, nooit, nooit gebeuren." Eddy Murphy, Dave Chappelle, Kevin Hart, Roué Verveer somt ze zó op, de Amerikaanse top pers. In november reist de stand-up comedian naar New York voor een optreden van Chris Rock. „Amerika kent de traditie van stand-uppers in grote zalen. Daar behoort een ruimte als Ziggo Dome niet tot de grootste. In een kleine club zitten daar al gauw 900 man, theaters zitten vol met 1.500 en de toppers staan voor 12.000 tot 15.000 mensen, maar in Nederland moet je dan veel meer bieden." Spektakel Samen met Guido Weijers, Jandino Asporaat en Philippe Geubels vulde Verveer twee weken terug de Ziggo Dome met Gabbers. „Nederland is theater gewend dus als je een stap groter gaat, dan moet je spektakel bieden. Anders denken mensen: dan had ik net zo goed naar het theater kunnen gaan. Bij ons was er dans, korte sketches, werd er geraptk. Het was stand-up gemixt met entertainment." De avonden in de Ziggo Dome waren uitver kocht. Jack Spijkerman kan zich er alles bij voor stellen. „Nu wel, dat was toen ondenkbaar", refe reert de presentator aan zijn programma Kopspij kers, midden jaren 90. Spijkerman had zijn cabare tiers destijds dichtbij. In de studio. Aan tafel. „Tij den veranderen. Toen was Carré het hoogst haal bare. Dat was voor een enkeling weggelegd. Toch kwam de Heineken Music Hall. Jiskefet. Freek de Jonge. Het werkte, maar toen Ziggo Dome in beeld kwam, dacht ik: dat is te groot. Niet dus. Komt ook door alles wat erbij komt. Je kunt het daar niet al leen. Het is een clubje, er zijn gastartiesten die Eberhardvan der Laan in 'Zomergasten' Rol Carice in film van De Palma vrijdag 30 juni 2017 Vrouwen Reageren? vincent@persgroep.nl Dennis Jansen TELEVISIE Burgemeester van Amsterdam Eberhard van der Laan is een van de gasten in het interview programma Zo mergasten. Van der Laan is ern stig ziek. „Het is een aanleiding om terug te kij ken op alles wat er in mijn leven is gepasseerd." FILM Carice van Hou ten (40) heeft een grote rol bemachtigd in Domino, de nieuwe film van de beroemde regisseur Brian de Palma. De actrice is na de Marokkaans- Nederlandse acteur Moham med Azaay (40) de tweede Ne derlander die in de thriller te zien is. Roxeanne Hazes zegt op de radio bij 100% NL dat een huwelijk met haar vriend Erik liefst op een bij zondere dag plant.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 20