vj Den Haag woedend over vernieling zonnepanelen door leger 19-06-17 Twee weken geleden stond er nog niks, inmiddels is op de Brouwersdam een compleet dorp verrezen. Vandaag begint daar Concert at Sea, met onder meer Tom Odell, Doe Maar en Kensington. 1 ft 3" J 1 J W-r Crowdfunding redt ADRZ Vlissingen Het gaat om 96 zonnepanelen en andere apparatuur voor de elektri citeitsvoorziening van het Pales tijnse dorp Jubbet adh Dhib. Vorig jaar betaalde Nederland ongeveer een half miljoen euro voor het pro ject. Het ministerie van Buitenlandse Zaken in Den Haag heeft direct ernstig geprotesteerd bij de Israëli sche autoriteiten en aangedrongen op teruggave van de goederen. „We bekijken nu de precieze schade en welke volgende stappen we kun nen nemen", zegt woordvoerder Chris Bakker. Volgens COGAT, het Israëlische bestuur op de Westelijke Jordaan oever en de Gazastrook, waren de Nederlandse zonnepanelen illegaal. „De noodzakelijke vergunningen ontbraken. Er is nu ook een bouw- verbod voor zonnepanelen in het dorp opgelegd. We benadrukken dat het dorp andere elektriciteits bronnen heeft", schrijft COGAT in een verklaring aan deze krant. Woensdagochtend drongen Is raëlische soldaten het dorp binnen. „Zij probeerden ook de batterijen weg te slepen, maar die waren blijkbaar te zwaar. Ze zijn wel be schadigd", zegt Tamar Cohen (40), uitvoerend manager van Comet- ME, de organisatie aan wie Neder land het geld voor de zonnepanelen doneerde. Het Israëlische leger ontruimt re gelmatig Palestijnse nederzettin gen wegens het ontbreken van ei gendomsaktes of bouwvergunnin gen. „Maar dat gaat altijd eerst via de rechtbank en dan kunnen wij procederen. Dit is de eerste keer dat de soldaten onaangekondigd spul len in beslag namen", aldus Cohen. Nederland doneert jaarlijks tien tallen miljoenen euro's aan projec ten voor Palestijnen op de Weste- We bekijken nu de precieze schade en welke stappen we kunnen nemen lijke Jordaanoever en in de Gaza strook. Vaak vragen de hulporgani saties geen bouwvergunningen- meer aan bij het Israëlische mili taire bestuur vanwege de zeer lange wachttijden en ook de lage kans van slagen- Het is niet voor het eerst dat Israël door Nederland gefinancierde pro jecten in de Palestijnse Gebieden op de korrel neemt. In 2015 legden Israëlische troepen beslag op door Nederland betaalde landbouwma chines voor Palestijnse boeren uit het dorp Kusra op de Westelijke Jordaanoever. En in 2000, tijdens de Tweede Intifada, beschoten Israëli sche tanks een mede door Neder land gefinancierde haven in aan bouw in de Gazastrook. Daarbij ging de Nederlandse bijdrage van 23 miljoen euro helemaal in rook op. Nieuwsmedia Pv Concert at Sea vult de dam FOTO'S ERNESTA VERBURG Israël sloopt Nederlands project in Palestijns dorp ZEELAND 2 Den Haag is woedend op Israël. Het Israëlisch leger heeft een Nederlands hulpproject op de Westelijke Jordaanoever ge sloopt. Jan Franke Tel Aviv —Chris Bakker, Buitenlandse Zaken Enkele buien en kans op wat zon pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1