Werkkleding versnipperd tot isolatiemateriaal E 17 €349 Sound of SaLzburgerland Vanaf nemers gezonder en productiever zijn in betere gebouwen, die ook nog eens een hogere mar- ketingwaarde hebben. Zo merkt directeur Mark van Rijt van ABN Amro dat met name jongeren willen werken voor bedrij ven die duurzaam bezig zijn. „Millennials stellen andere eisen aan werkgevers, ze worden niet alleen gedreven door salaris, maar vinden duurzaamheid en zingeving zeker zo belangrijk." Hoewel verduurzaming dus goed is voor het imago van veel bedrijven, zullen eigenaren én huurders wel een flinke duit in het zakje moeten doen. Volgens berekeningen van het Economisch Instituut voor de Bouw (EIB) is de komende jaren 1 miljard euro nodig om alle gebouwen op energie- label C te krijgen. Adema denkt - zeker gezien de bereidheid onder eindgebruikers - dat dit voor veel panden haalbaar is; ook op onaantrekkelijke plekken en met een 'bruin' label. „Slopen van oude panden en nieuw bouw neerzetten is zeker geen oplossing. Dat is niet bepaald duurzaam en pakt bovendien vaak duurder uit dan renovatiewerk." Een investering in isolatie of led-verlichting, waarmee een pand dat nu nog label G heeft straks een label C kan krijgen, is volgens Adema al bin nen een paar jaar terug te verdienen. „Het finan cieel rendement van een duurzame renovatie ligt tussen de 7 en 15 procent." Symboolpolitiek Deelnemers aan de conferentie zien overheidssub sidie als 'een welkome versneller' om de panden te verduurzamen, maar de helft benadrukt dat ze subsidie niet nodig hebben om ze over de streep te trekken. „Die financiële prikkel heeft geholpen bij de opmars van zonnepanelen, maar uiteindelijk heb je intrinsieke motivatie nodig om dit echt te laten slagen", laat een van de bedrijven weten. En wat die stok achter de deur betreft: dat is vooral symboolpolitiek, denkt het gros van de deelnemers. Navraag onder leden van Creme Ne derland, een platform van eindgebruikers van vast goed, leert dat de soep echt niet zo heet zal worden gegeten. „Als Philips of DSM in een pand zit met label G, dan gaat de overheid echt niet zeggen: sluiten dat pand", zegt een van de leden. Al was het maar vanwege de werkgelegenheid. #1 pharosreizen HERGEBRUIK Exclusieve Lezersreis 8-daagse More Inclusive Oostenrijk Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc Q reiskatern.nl vrijdag 30 juni 2017 PC Prijzen gebruik wellness (sauna en solarium) gebruik buitenzwembad sportcomplex Hochkönig-Card met leuke kortingen en zeer veel inbegrepen attracties Kinderkorting (bij 2 volbetalenden op de kamer) Ot/mlOjaar: gratis 11 t/m 15 jaar: 50% korting Meer informatie: GavoorSoundofSaLzburgerlandnaaronzewebsitereiskatern.nl/pzc/prl739 of bel met Pharos Reizen van ANWB: 023 - 55 42 870 (lokaal tarief) met zoekcode 18262. De nieuw bouw van Alliander in Duiven. FOTO HANS KEUR Hoge bergen, zachtgroene almen en enorm veel bezienswaardigheden. Genieten in een van de mooiste stukjes Oostenrijk, met hoge kinderkorting! Volg het spoor van Mozart en de klingel ende koeienbellen op de alm! Kom genieten inde overweldigende natuur van de Hochkönig. Dankzij de inbegrepen Hochkönig Card stapje gratis in de berg- liften en genietje vele voordelen. Je verblijf Het comfortabele hotel Hintermoos in Maria Alm heeft o.a. een zonneterras, restaurant, bar, speeltuin en wellness. Je rijdt zo naar Salzburg, 's werelds grootste ijsgrotten in Werfen en de Krimmler watervallen. Inbegrepen 7x overnachting met ontbijtbuffet 7xviergangendiner 2x wandeling (weersafhankelijk) •Ixgoochelshow Data 8d. 01/07-25/08 369 26/08-30/09 349 Prijzen in p.p. o.b.v. een 2/4pk. Niet inbegrepen: reserve- ringskosten 20,-) en kosten Calamiteitenfonds 2,50). Wijzigingen en drukfouten voorbehouden. w V.» .„w. -4 Het oude ge bouw van Alliander. Nieuw gebouw met oude materia len. FOTO HANS KEUR Aftandse panden, moetje die nu slopen of toch nieuw leven inblazen? Netwerkbe drijf Alliander koos met zijn pand in het Gelderse Duiven heel bewust voor dit laatste. Begin 2011 stond er nog een verzameling kleurloze gebouwen uit de jaren 80 waar 600 medewerkers werkten. Nu is het omgeto verd tot één complex met ruimte voor 1.550 mensen. En het bijzondere: het is een van de weinige gebouwen in Nederland waarbij zo'n beetje alle materialen van die oude gebouwen zijn her gebruikt. Van de plafondpla ten, bakstenen, vloeren, stoelen, muren tot de toilet potten. Zelfs de werkkleding van de buitendienstmede werkers van Alliander heeft een nieuw leven gekregen: die zijn versnipperd en ver werkt tot isolatiemateriaal. „We hadden één duidelijk doel voor ogen: we wilden een circulair gebouw neer zetten waar onze medewer kers fijn kunnen werken en klanten het gevoel hebben dat ze welkom zijn", vertelt Paul Wentink, manager cor porate real estate van Allian der. „Maar hoe we dat moesten doen en hoe dat pand er precies moest komen uit te zien, dat wisten we vooraf niet." Alliander vroeg marktpar tijen, medewerkers en de buren op het industrieterrein mee te denken. Soms stuitte het netwerkbedrijf op ob stakels in de regelgeving, maar bij de vergunningverle ning stelden gemeente en de brandweer zich flexibel op. „Ook zij hadden geen er varing met dit soort nieuwe ontwikkelingen." Uiteindelijk is er in Duiven een energiepositief gebouw verrezen. Zo wekt Alliander zijn eigen energie op via zonnepanelen en windmo lens op het terrein en vangt het regenwater op waarmee de toiletten worden doorge spoeld. Het is ook goedko per dan sloop en nieuw bouw. Wentink: „Met dit ge bouw laten we zien dat het mogelijk is om iets 'nieuws' te maken van oude gebou wen." A Laadpunt voor elektrische au to's bij Alliander. FOTO JOSANNE VAN DER SCHOOT Vertrek: 1 juli t/m 30 september 2017 de spectaculaire natuurvan de Hochkönig Salzburg, ijsgrotten Werfen, Krimmler watervallen veel inbegrepen, incl. gebruik buitenzwembad

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 17