0) O O lil 16 Aegon NN Group Unilever ASML DUURZAAMHEID BEDRIJFSPANDEN Gebouwen behoren tot de grootste 'stiekeme' milieuvervuïlers. In 2050 moeten ze helemaal energieneutraal zijn: ze mogen geen C02 meer uitstoten. Is dat haalbaar? De VAR was een draak Kort Philips koopt start-up Philips is nog niet verzadigd. Het zorgtech nologieconcern kondigde gisteren de koop aan van de (piepkleine) Amerikaanse start up CardioProlific, die werkt aan katheters waarmee bloedproppen in de bloedvaten kunnen worden aangepakt. Woensdag liet Philips weten dat het voor 1,9 miljard euro zijn Amerikaanse branchegenoot Spectra- netics overneemt. Hoeveel Philips betaalt voor CardioProlific is niet bekendgemaakt. Kwart Nederlanders downloadt nog regelmatig Ruim een kwart van de Nederlanders downloadt nog illegaal films, computerspel letjes of muziek. Vier jaar geleden deed nog meer dan 40 procent van de Nederlanders dat, blijkt uit cijfers van marktonderzoeker Telecompaper. Het gratis downloaden is in populariteit gedaald door alternatieven zoals Netflix en Spotify. Treinfabrikant zet 2200 man op straat in Duitsland Vliegtuig- en treinfabrikant Bombardier schrapt de komende jaren tot 2.200 van de 8.500 banen in Duitsland. Dat heeft het Canadese bedrijf gisteren bekendgemaakt. Bij alle zeven fabrieken in Duitsland komen arbeidsplaatsen te vervallen, maar geen en kele vestiging wordt helemaal gesloten. Bombardier denkt gedwongen ontslagen te kunnen voorkomen. Rente niet langer uitgekeerd Duizenden spaarders van de failliete banken Icesave, DSB Bank, Van der Hoop Bankiers en Indover lopen in totaal 700.000 euro mis aan niet uitgekeerde rente. Het gaat meestal om bedragen van een paar tientjes, maar soms ook om duizenden euro's. Tot vorige week konden klanten de misgelopen rente claimen bij De Nederlandsche Bank, maar een deel heeft dat nooit gedaan. Nu vloeit het geld terug naar de schatkist. m Onze gebouwen kunnen zeker energie neutraal worden, zeggen 100 pand- eigenaren en huurders met in totaal 36 miljoen vierkante meter kantoor pand. O ja? zeggen milieuclubs en kli maatdeskundigen. De laatsten vinden dat de over heid bouwers, architecten, beheerders en op drachtgevers veel meer achter de broek moet zit ten. Door hun verwarmings- en koelinstallaties, ver lichting en elektriciteitsverbruik zijn bedrijfspan den onopvallende milieuvervuilers. Schonere pan den zijn volgens de overheid echter keihard nodig om de afgesproken klimaatdoelstellingen van 'Pa rijs' te halen. Een van de eisen is dat gebouwen in 2020 20 pro cent minder energie gebruiken in vergelijking met 1990. Op de lange termijn, in 2050, moeten panden zelfs helemaal 'energieneutraal' zijn; ofwel geen C02 meer uitstoten. Om hier vaart achter te zet ten, heeft de overheid nog een andere eis inge voerd: in 2023 moeten alle kantoorgebouwen ener- gielabel C of hoger hebben. De energielabels lopen van A (heel energiezui nig) tot en met G (verouderd en slecht geïsoleerd). Panden die straks label D of slechter hebben - en dat gaat naar schatting om de helft van de totale kantorenvoorraad in Nederland - mogen niet meer worden gebruikt. Vertegenwoordigers van grote bedrijven als Shell, AkzoNobel, ABN Amro, Randstad, Unilever, DSM, Specsavers en de Rijksgebouwendienst zeg gen tijdens een grote bijeenkomst over circulaire huisvesting - een hip verzamelbegrip voor duur- zaam en energiezuinig bouwen - dat overheids dwang helemaal niet nodig is. Het leeuwendeel van de ongeveer 50 conferentiebezoekers is so wieso van plan - los van de overheid -15 tot 30 euro per vierkante meter per jaar méér uit te geven aan verduurzaming van de verlichting, de gevel en het dak. Grote stappen Voor Bram Adema, expert op het gebied van duur zaamheid en directeur van adviesbureau CFP, is deze massale bereidheid het bewijs dat er de komende jaren 'grote stappen gezet gaan worden' op weg naar een circulaire huisvesting: met mini male inzet van grondstoffen en nieuwe materialen panden gezond en functioneel maken. Adema: „Inzetten op energiebesparing is een eerste stap op weg naar circulaire huisvesting." Sommige bedrijven zeggen die investering al leen te willen doen omdat het geld kan opleveren: een groener pand verbruikt bijvoorbeeld minder energie, waardoor die rekening ook flink omlaag kan. Maar de meeste bedrijven geloven dat werk- Quotevandedag BEDRIJFSOVERNAME ILLEGALE FILMS MASSAONTSLAG STAATSKAS O M De verzekeraar was de grootste stijger in de AEX. Er waren overigens veel meer dalers. vrijdag 30 juni 2017 Banken en verze keraars liepen mee met de stij gende rente. Het levensmid delenconcern leverde fors in. De chipmachine fabrikant laat al de hele week een dalende koers zien. Natasja de Groot Duiven Staatssecretaris Eric Wiebes (Financiën) wil echt niet terug naar de oude regeling voor zzp'ers. E o c Het groene kantoor

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 16