9 Zorgen over veiligheid kleine bedrijven Kans op uitval hele netwerk is gering Waterkeringen en sluizen heel kwetsbaar Kleinere instellingen zijn nog kwetsbaar TRANSPORT TELEFONIE M W Zwart scenario: hackers zetten deel Nederland onderwater donderdag 29 juni 2017 dan we denken De grote bedrijven in de lucht vaart, in het openbaar ver voer en het vrachtverkeer kunnen zich geen misser veroorlo ven: ze investeren flink in cybersecu- rity. Er zijn wel zorgen over kleine ondernemingen. Zo zou een bedrijfje dat op Schiphol bijvoorbeeld de ba gage afhandelt wel degelijk een virus in het centrale computersys teem kunnen importeren. Dat zou, in theorie, zelfs de nationale luchtha ven lam kunnen leggen. Ook de vele storingen in het openbaar vervoer roepen vragen op. Zijn dat werkelijk geen hacks? De kans dat het complete tele foonverkeer uitvalt, is volgens deskundigen heel klein. Tele- combedrijven hebben er, net als ban ken, namelijk zelf alle baat bij hun systemen zo goed mogelijk af te dichten. Ze beschikken inmiddels al lemaal over goed geoutilleerde afde lingen cybersecurity. Ook KPN, dat zelf nog in 2012 werd gehackt. Ook gelden er zware wettelijke verplich tingen. Zo moet noodnummer 112 te allen tijde bereikbaar blijven. - ft-- iv-- QC 101 Sinds bruggen, sluizen en kerin gen op afstand en per compu ter worden bestuurd, is het watermanagement volgens experts heel kwetsbaar. Iets wat op afstand wordt bestuurd, kan immers worden gehackt. Mogelijk zwart scenario: criminelen gooien de sluizen open en zetten moedwillig een deel van Nederland onder water. u de digitalisering oprukt, moeten de zorginstellingen aan de bak. Want artsen kun nen niks als ze niet bij de elektroni sche dossiers van hun patiënten kunnen. Soms niet eens meer ope reren: steeds meer medische appa ratuur is immers ook digitaal. Vol gens experts zijn de grote instellin gen druk bezig met het beveiligen van hun systemen, maar geldt dat nog niet voor de kleine. Een regio naal ziekenhuis kan uit de running raken door een cyberattack.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9