GEHACKT JO oorJPP®" >ordoppen 1 Geen paniek! Maar houd je koelkast en garage in de gaten! Ooops, your important files are encrypted If you see tli is text j then your files are 110 longer sccessible because they haue been encrypted Ue guarantee that you can recouer all your files safely and easily. Please follow the instructions: 1. Send $300 worth of Bitcoin to following address GSdza 7 DE WERELD WORDT Wie zit er achter het virusprogramma dat over de hele wereld bedrijven weet plat te leggen? Drie mogelijke scenario's. ;nhprmprc; Van alle landen is Ruslands aartsvijand Oe kraïne het hardst getroffen. Energiebedrijven, luchthavens en banken raakten verlamd. Het virus blijkt verspreid via het Oekraïense boekhoudpro- gramma MEdoc. De giftige programmatuur reist mee via een automatische update en verspreidt zich daarna razendsnel in bedrijfsnetwerken. Nog een aanwijzing dat het virus van Russische makelij kan zijn: delen van de programmatuur zijn overgenomen van het Russische virus Petya. Al heeft dat volgens Ronald Prins van beveiligingsbe drijf FOX-IT niet al te veel te betekenen. „Virus bouwers nemen vaak delen van elkaar over." Hoe kan het dat een virus in Oekraïense soft ware tientallen bedrijven in andere landen weet te treffen? Volgens Prins hebben alle besmettingen een link met MEDoc. Zeker één computer in het netwerk draait dan dat boekhoudprogramma. „Probleem is dat veel grote bedrijven geen idee hebben welke softwarepakketten ze allemaal heb ben draaien." Bedrijven die zijn geïnfecteerd zien de vol gende boodschap in hun scherm staan: 'Oeps, al je belangrijke bestanden zijn versleuteld. We garanderen dat je je bestanden veilig kunt terugkrijgen. Maak300 euro aan bitcoins over naar het volgende adres." Die aanpak lijkt op de gijzelsoftware van Wan- naCry, het virus dat vorige maand over de hele we reld toesloeg. Toch betwijfelen beveiligingsexperts of geld wel het hoofdmotief is. Slechts 27 bedrijven hadden tot gisteren de 300 dollar overgemaakt. In vergelijking tot de enorme schade die het virus toebrengt is dat natuurlijk een fooitje. Bovendien: „Het virus zelf zit professioneel in elkaar, maar het betalingsgedeelte oogt amateuris- i Experts denken dat het virus gemaakt is om zoveel mogelijk schade aan te richten tisch", zegt Ronald Prins. Hij en andere beveili gingsexperts suggereren daarom dat de software is vermomd als gijzelsoftware, maar eigenlijk is be doeld om schade aan te richten. Met alle wereldwijde commotie kan het zo maar zijn dat een stel puisterige nerds nu slap van het lachen achter hun beeldscherm zit. Kijk eens wat we allemaal met een toetsenbord kunnen aanrichten? „Dit virus is niet ontworpen om geld te genere ren", zegt de internationale beveiligingsveteraan 'The Grugq' op internet. „Dit is gemaakt om ra zendsnel te verspreiden en schade te veroorzaken." Het is gissen welke groep erachter zit. Volgens de Nederlandse securityexpert Jornt van der Wiel van Kaspersky Lab gaat het bijna nooit om een eenling. „Virusbouwers werken meestal in groepen. Deze makers hadden in elk geval toegang tot de Petya- broncode." Ronald Prins gelooft dat de wereldwijde aan dacht voor het WannaCry-virus voor kopieerge drag zorgt. „Dit virus is op zijn retour, maar ik ver wacht dat de komende tijd nieuwe varianten op duiken. Mensen gaan zoiets altijd nabouwen." De kwetsbaarheid thuis valt reuze mee, zegt cybersecurityex- pert Rickey Gevers. „Bedrijven hebben soms wel duizenden computers. Je hoeft er maar één binnen te dringen om de boel plat te leggen. Thuis heb je maar een paar laptops, achter één IP- adres. Veel minder kwetsbaar." Toch sluipen steeds meer com puters ons dagelijks leven bin nen: ijskasten, lampen, garages, in alles zit software. Hoe meer computers, hoe meer 'ingange- tjes' je creëert voor virussen. Maar ook techjournalist Patrick Smeets zegt dat je thuis niks te vrezen hebt van zo'n virus dat de Rotterdamse haven verlamde. „Bedrijven hebben vaak zelf een specifiek systeem voor hun orga nisatie gemaakt dat draait op een verouderd besturingssysteem. Ze zijn voorzichtig met updaten, want straks dondert het sys teem in elkaar. Thuis wordt je compu ter auto matisch geüpdatet. Goeie vi russcan ner erbij, niks aan de hand." Kunnen updates van een mega- bedrijf als Microsoft niet óók worden gehackt? En zo vele mil joenen thuiscomputers besmet ten? „Weet je", zegt Smeets, „alles kan, maar het is dezelfde vraag als of je met één overval de goudvoorraad van Amerika kan stelen? Microsoft hac ken kan niet. Als dat zou ge beuren, werkt niks meer." Toch is Rejo Zenger van priva- cyorganisatie Bits of Freedom er niet zo gerust op dat 'wie maar updatet, thuis wel veilig is'. „We sluiten steeds meer apparaten aan op internet. Die zijn vaak he lemaal niet in staat zichzelf te be veiligen. Twee dingen móet je doen: maak overal een back-up van en wees kritischer op appara ten. Want alleen als we dat met z'n allen doen, gaan fabrikanten er genoeg aandacht aan beste den." donderdag 29 juni 2017 Rusland, geldjagers of puisterige nerds? Koen Voskuil Rusland doet cyberaanval 2 Geld is het motief 3 Nerds willen zoveel mogelijk schade •ImP Virussen die complete havens platleggen? Dan zijn onze lap topjes thuis waarschijnlijk hele maal kwetsbaar. Nee, juist niet, zeggen de kenners. Tóch moe ten we ons digitale privéleven beschermen. Victor Schildkamp

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 7