voor Sjoerd de Buck Droom komt uit 14 ZE Hoe minder spijkerbroeken op de vuilnishoop hoe beter voor het milieu De Gulden Stroom inVlissingen is het eerste bedrijf dat gebruikmaakt van sierkussensen bedlopers die zijn gemaakt van oude spijkerbroeken. Beddengoed van gebruikte spijker broeken? De Gulden Stroom in Vlissingen is het eerste bedrijf in Nederland dat bedlopers en sier- kussens van gerecyclede jeans ge bruikt. „We halen niet het plastic uit de oceaan, maar op deze manier dragen we wel ons steentje bij aan een beter milieu." Hoe minder spijkerbroeken op de vuilnishoop belanden hoe beter. Want voor de productie ervan zijn veel katoen, chemicaliën, verf, water en energie nodig. Hergebruik van jeans spaart dus het milieu. Blycolin uit Zaltbommel, een bedrijf dat on der meer linnen verhuurt aan hotels en restaurants, doet al jaren onder zoek naar milieuvriendelijke ka toenproductie en energiebespa rende wasprocessen. Samen met BlueLOOP ontwikkelde het bedrijf bedlopers en sierkussens van 'oude' spijkerbroeken. Alicante Om die te kunnen maken, ver scheuren machines in het Spaanse Alicante de in alle hoeken van de wereld ingezamelde spijkerbroeken tot katoenvezels. Ritsen en knopen gaan er uiteraard af. De kleine blauwe vezels worden opnieuw ge sponnen tot garen en geweven tot een stof waar de kussens en bedlo pers van worden gemaakt. Niet al leen zijn er spijkerbroeken in de stof verwerkt, maar ook snijafval, pet- flessen en polyester. „Waarom dat alles niet in Neder land gebeurt? Omdat het een tech nisch complex procédé is", vertelt Jacqueline Mommer van Blycolin. „In Nederland is er nog geen fabriek die kwalitatief zulk fijne garen van gebruikte spijkerbroeken kan ma ken." De stap naar het hergebruiken van jeans spreekt directeur Joost van Damme van De Gulden Stroom aan. „We doen mee omdat we duur zaamheid hoog in het vaandel heb ben staan. Hiermee halen we niet zelf het plastic uit de oceaan, maar op deze manier dragen we wel ons steentje bij aan een beter mi lieu." De Gulden Stroom aan de boule vard in Vlissingen verhuurt appar tementen aan toeristen, bedrijven en mensen die tussentijds een wo ning nodig hebben (bijvoorbeeld in ledereen wil groene stroom als het maar niets extra's kost verband met de verkoop van een huis of een verbouwing). Het is het eerste bedrijf dat de bedlopers en sierkussens in de praktijk test. „Bly colin heeft technische tests gedaan. Wij vragen klanten wat ze ervan vinden", vertelt Van Damme. „In overleg met de wasserij kijken we of de kussens en lopers slijten of rafe len. Ook onderzoeken we of de stik sels het houden." Voor De Gulden Stroom betekent het een investering. Want de gere cyclede kussens en bedlopers zijn duurder dan standaard linnen. Van Damme: „Iedereen wil groene stroom als het maar niets extra's kost. En iedereen wil duurzaam eten, maar als de kipfilet een euro duurder is, dan laten mensen hem liggen. Ik vind dat je daar bewuster mee moet omgaan. De voorvechters van de goede zaak hebben wel ge bruikers nodig die bereid zijn om er wat voor te doen." De kussens zijn puur bedoeld voor de sier, vertelt Van Damme. „De lopers zijn een vereenvoudigde versie van de 'oude' en duurdere bedsprei en beschermt het bedlin nen tegen vuiligheid. Bijvoorbeeld als je je tas op bed zet of er met een vuile broek op gaat zitten. Deze kus sens en lopers geven de bedden in de appartementen een luxe uitstra ling." Country-pop is de stijl van Joe Buck, de arties tennaam van Sjoerd. De in Terneuzen geboren en in Oostburg getogen singer-song writer vond als broekie de Ameri kaanse countryster Shania Twain al helemaal geweldig en de liefde voor country is nooit weggegaan. Vorige week studeerde Sjoerd nog met een 8,5 af aan de Rockacade mie in Tilburg waar hij sinds zijn studie woont. Een jaar geleden drong hij door tot de laatste elf be loften bij de online talentenjacht van dj Giel Beelen. Dat was al een enorme mijlpaal. Sjoerd zei daar toen over: „Dat je ontdekt wordt en bij een label tekent, dat gebeurt niet zoveel meer." En kijk eens aan, een jaar later is het zover. Zangeres Ilse DeLange, zelf ook een country girl, liet haar oog op Sjoerd vallen tijdens de eindshow van Beelens talenten jacht in het Amsterdamse Para- diso. Sjoerd: „Ik mocht daar spelen met Jake Etheridge en Matthew Crosby, twee muzikanten van The Common Linnets, de band van Ilse. Ze vond het erg goed. Later vroeg ik haar of ik haar wat van mijn nummers mocht opsturen en dat resulteerde in de publishing deal die ik nu heb." Een publishing deal is nog geen platencontract, maar daar hoopt Joe Buck natuurlijk wel op. „De publishing deal stelt mij in staat mezelf verder te ontwikkelen. Het is de bedoeling dat ik in het najaar voor meerdere weken naar Nashville, het walhalla van de countrymuziek, vertrek en daar inspiratie opdoe, muzikanten ont moet en zo met mooi nieuw mate riaal weer naar huis kom. Natuur lijk hoop ik dan dat ik aan de hand daarvan een album kan en mag gaan opnemen." Hoewel hij is afgestudeerd, heeft Joe Buck geen plannen om naar Zeeuws-Vlaanderen terug te ke ren. „Ik blijf in Tilburg wonen, maar ik ben ontzettend trots op mijn roots." A Sjoerd de Buck tekent bij Firefly, het platenlabel van Ilse DeLange in Baarn. foto firefly/universal music publishing A Gerecycelde jeans als beddengoed. Vlnr: Marianne Priester, Mirjam Buijs, Laura Nimani en Joost van Damme, fotos lex de meester donderdag 29 juni 2017 ZV Lakens van versleten jeans Jeffrey Kutterink Vlissingen -Joost van Damme, directeur De Gulden Stroom Waar menig muzikant alleen maar van kan dromen, is Sjoerd de Buck gelukt. De Oostburgse singer-songwriter (21) heeft een contract getekend bij Firefly/Universal Music, het label van Ilse DeLange. Sheila van Doorsselaer

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 68