Verdachte opgepakt in Knokse moordzaak Blij met nieuwbouw Sint Jansteen Museum in Zaamslag met piepkleine camera's bestaat vijftien jaar 7 Het is misschien het kleinste museum van de provincie, maar het trekt volk van alle windstreken. Onder meer Brazilianen en Australiërs kwamen naar Zaamslag voor het Minoxmuseum van Henk Hommers. zv Veel ruimte heeft Hommers ook niet nodig. Alles aan de Minoxcamera is minuscuul. Wie de naam Minox niet herkent, kent het apparaat wel als dat piep kleine cameraatje waarmee spi onnen steels opnamen maken van 'topsecret' documenten. 007 maakte in de Bond-film 'On her majesty's secret service' gebruik van de Minox. Zij het niet handig. „Hij houdt hem in die film achterstevoren", grijnst Henk Hommers. Lange tijd dreef hij het enige Minoxmuseum ter wereld. Tot een Duitse bezoeker en Minox- liefhebber jaloers rondkeek in Hommers' museum. 'Das muK ich auch haben!' Nu heeft de wereld sinds enkele jaren twee Minoxmusea. Maar Zaamslag had de primeur. Zaterdag viert het Minox Museum het vijf tienjarig bestaan. In 1936 ontwikkelde Walter Zapp in Riga de Minox als een camera voor iedereen. In een tijd dat een fototoestel vaak een onhandelbaar groot apparaat was, zorgde de Minox voor een zelfde revolutie als decennia la- 007 houdt de camera in de film achterstevoren ter de mobiele telefoon met ca mera: altijd een camera voor het grijpen. Ondanks het kleine formaat wist de kleine camera toch prima beelden te maken. Die hoogstaande Duitse tech niek, het doordachte ontwerp en de kwaliteit spreekt Hom mers als beroepsfotograaf aan. noxcamera's in zijn museum. „Ik heb Zapp nog gesproken. Hij vond het een grote eer dat een buitenlander een museum over zijn minicamera had gereali seerd." De wat kriebelige hand tekening van de uitvinder hangt in het museum, net als tientallen modellen en bijzon dere uitvoeringen van de ca mera. Een onderwaterversie? Die heeft Hommers ook en ver der niemand anders. Hij kreeg hem van de maker die vond dat er eigenlijk geen betere plaats was voor zijn unicum dan het Minoxmuseum. Wat Hommers nog niet heeft en graag zou willen hebben, is een door prins Claus gemaakte Minoxfoto. Tussen de spionage- camera's hangt een portret van de prins-gemaal in de weer met een Minox. Hommers sprak nog met Claus over de ge deelde passie. „Helaas was hij al overleden voordat het museum werd geopend. Echt jammer. Ik zou heel graag nog een foto hebben die Claus heeft gemaakt met een Minox. Ik heb er wel naar geïnformeerd maar het Ko ninklijk Huis deelt geen privé fo to's." KNOKKE-HEIST In Roemenië is een 23-jarige verdachte opgepakt in de zaak rond de moord op Sofie Muylle, vijf maanden geleden in Knokke. Volgens Roemeense media zou het gaan om de 23-jarige Roemeen Alexandru C. Vlaamse journalis ten wisten diens facebookaccount op te snorren. Als woonplaats ver meldt hij 'Knokke-Heist', melden Vlaamse media. Frappant is dat de Roemeen op meerdere foto's op zijn account een felblauwe jas draagt. De Vlaamse recherche, die tijdens het onderzoek medewer king van het publiek vroeg en daarom veel informatie openbaar maakte, was nadrukkelijk op zoek naar een man met eenzelfde blauwe jas, die zich in de uren na de moord uiterst verdacht gedroeg in de buurt van de latere vind plaats van het lichaam. Het parket West-Vlaanderen bevestigt de aanhouding van 'een Roemeense verdachte in Roeme nië', op basis van een Europees opsporingsbevel. Er wordt om uit levering gevraagd. Muylle (27) werd eind januari op een vroege zondagochtend om het leven gebracht nadat ze met haar vriend was wezen stappen in Knokke. Ze werd gevonden onder een houten strandterras. De raad neemt op 13 juli een be sluit over de verbouwing van De Kluis (zes appartementen in het voormalige bankgebouw aan de Wilhelminastraat) en de nieuw bouw van dertig 'zorggeschikte' appartementen op het voormalige Rabobankterrein aan de Geslech- tendijk. De nieuwbouw is een ini tiatief van Woongoed, Curamus en Tragel. Hoewel beide plannen zonder problemen de goedkeuring krijgen van de raad, spraken sommige We hebben er vijftien appartementen voor ouderen bij commissieleden hun teleurstelling uit over het feit dat in het Woon- goed-complex twintig apparte menten bestemd zijn voor cliën ten van Tragel en Curamus, en slechts negen voor 'gewone' ver huur. Wethouder Jean-Paul Hageman begreep de opmerkingen, maar gaf aan vooral heel blij te zijn met de ontwikkelingen. „Er gebeurt ein delijk iets. En al met al hebben we er toch vijftien appartementen bij voor ouderen uit Sint Jansteen en omgeving. Laten we daar blij mee zijn. We hebben bovendien afge sproken dat als Tragel en Curamus hun appartementen niet vol krij gen, die ook in de 'gewone' ver huur gaan. En als er dan nog steeds vraag naar meer seniorenwonin gen is, gaan we in gesprek met Woongoed over maatwerk." Volgens Hageman wordt kort na de zomer begonnen met de bouw op het voormalige Raboterrein. donderdag 29 juni 2017 James Bond kon niet zonder Minox Guido van der Heijden Zaamslag www.minoxmuseum.nl - Henk Hommers A Een Minoxcamera past in je hand. Scheerkwasten waarin filmpjes werden verstopt. Henk Hommers met een casette met alle modellen M. FOTO'S CAM1LE SCHELSTRAETE De Hulster gemeenteraad juicht de bouw van appartementen in Sint Jansteen toe, al hadden er best nog wat meer bestemd mogen zijn voor senioren uit het dorp. Dat zeiden raadsleden dinsdag tijdens een commissie vergadering. Martijn de Koning Hulst - Jean-Paul-Hageman, wethouder

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 65