Gemeente accepteert verlies op Molenvliet Koffiebars voor vrouwen die te maken hebben met huiselijk geweld Beveiligers trekken in gemeentehuis Tholen Oude hoeve wijkt voor vier huizen 7 Vrouwen die te maken hebben (gehad) met huiselijk geweld en hun leven weer willen oppikken, kunnen terecht in de koffiebar van Petra Duijzer. Vrouwen die te maken hebben ge had met huiselijk geweld, of daar zelfs nog middenin zitten, hebben vaak moeite om hun leven weer op orde te krijgen. Petra Duijzer uit Goes biedt hen de helpende handDoor te komen werken in één van haar koffiebars moeten de vrouwen na een klein jaar weer vol optimisme en zelfvertrouwen de wereld tegemoet treden. Duijzer is opgeleid als sociaal pedagogisch hulpverlener en werkte een aantal jaar als maat schappelijk werker in de vrouwen- opvang. Een aantal jaar geleden lanceerde ze app 'I can', bedoeld voor vrouwen die hun zelfvertrou wen willen terugwinnen. Hier mee werd ze in 2012 genomineerd voor de Zorgvernieuwingsprijs. Ze won niet, maar door een subsidie van het ministerie van WVS kon de app toch worden ontwikkeld. In 2014 werd hij gelanceerd door niemand minder dan Koningin Maxima. 'Maar een app is niet voldoende', constateert Duijzer nu. Daarom heeft ze de I can Academie opge richt, bedoeld om vrouwen echt bij de hand te kunnen nemen. „Met dat doel heb ik koffiecafé Koek aan de Koningsstraat overge nomen", legt ze uit. „Maar die is te klein om mijn grote plannen te kunnen verwezenlijken. Daarom heb onlangs ik ook Coffeebar Shine aan de Magdalenastraat overgenomen." Duijzer, die zelf ook met huise lijk geweld en een vechtscheiding te maken heeft gehad, wil op korte termijn al vijf vrouwen opvangen. Later moeten dat er twintig wor den. De I Can Academie is speci fiek bedoeld voor vrouwen die te maken hebben gehad met huise lijk geweld en nu een uitkering hebben. „Maar we zijn er ook voor vrouwen die nog middenin het huiselijk geweld zitten", bena drukt de initiatiefneemster. „Veel van hen komen zonder wat hulp niet uit die situatie." Het is de bedoeling dat de vrou wen een aantal dagdelen in de week aan de slag gaan in de koffie zaken van Duijzer. Ze volgen een intensief traject van elf maanden, waarbij ze op vele terreinen stap- We zijn er ook voor vrouwen die nog midden in het huiselijk geweld zitten pen gaan maken, waaronder per soonlijk leiderschap en onderne mendheid. De vrouwen worden geholpen met onder meer het up- daten van hun cv, krijgen sollicita tietraining en leren hun netwerk uit te breiden. „Bovendien worden ze intern opgeleid tot barista", vult Duijzer aan. Het doel: werk vinden en weer economisch zelf standig worden. De vrouwen krijgen trouwens niet alleen met koffie te maken. Duijzer is een samenwerking aan gegaan met Surifood Goes, het cateringbedrijf van Raadj Gonesh en zijn vrouw Geeta. „Op vrijdag en zaterdag is het hier ineens ook een Surinaams restaurant", stelt Gonesh. „Zie het maar als een soort pop-up-restaurant in de kof fiebar." De komende periode hoopt Duijzer vrouwen te vinden die binnen haar doelgroep passen. „Het is doorgaans niet iets waar mee ze te koop lopen." Een sa menwerking met de gemeente zou helpen. Duijzer heeft haar plannen daar gepresenteerd. Een woordvoerster van de gemeente laat weten dat het concept goed past in het streven om kwetsbare inwoners te helpen en mensen uit een uitkering te halen. „We gaan bekijken of en op welke manier we kunnen samenwerken." Vrouwen die een uitkering van de gemeente Goes ontvangen en te maken hebben (gehad) met hui selijk geweld mogen zich melden via info@creatiefsucces.nl Nog voor de bouw van de circa vier honderd woningen begint, neemt de gemeente Tholen een verlies van 8 ton op de toekomstige woonwijk Molenvliet in Tholen-stad. Dat heeft te maken met een nieuw scenario, waarin de wijk aan de Molenvlietsedijk wat langzamer tot stand komt dan eerder was voorzien. Tussen 2022 en 2040 wor den ongeveer twintig woningen per jaar gebouwd. Door de 8 ton nu al opzij te zetten, willen de ge meente en de partners in het pro ject (woningcorporatie Stadlander en ontwikkelaar BPD) de toekom stige risico's afdekken. De partners nemen nu ook een verlies van 8 ton. Dat bedrag vormt één van de grootste nadelen in de jaarreke ning over 2or6 van de gemeente. Ook op het uitvoeren van de jeugdwet legde Tholen flink toe: 4 ton. Daar staan voordelen op het gebied van onder meer de Wmo, de exploitatie van begraafplaatsen en De Betho (een teruggave aan gemeenten) tegenover. Ook de al gemene uitkering van het Rijk viel ruimer uit dan was ingecalculeerd. Al met al werd het jaar afgesloten met een voordelig resultaat van 83.000 euro. Het is al de derde 'vreemde huurder' van het ongeveer tien jaar geleden opgeleverde ge bouw. De Rabobank heeft er im mers ook al een kantoor. Het ge meentehuis is veel te groot ge worden voor alleen de gemeente door onder meer het vertrek van het UWV en de inkrimping van het ambtenarenapparaat. In op dracht van de raad onderzoeken B en W de verdere mogelijkhe den om delen te verhuren. Voor uitlopend op de uitkomst daar van willen ze nu al een overeen komst sluiten met B&B. Het beveiligingsbedrijf wil voor in elk geval vijf jaar een ruimte van 113 vierkante meter gaan huren op de begane grond van het gemeentehuis. Het gaat om een kantoor links van de in gang. Wethouder Peter Hoek is in zijn nopjes met de ontwikke ling. „Dit levert toch weer 15.000 euro per jaar op." De huurder wil zich al op korte termijn ves tigen. KRUININGEN Een oude hoeve aan de Slagveldstraat in Kruinin- gen mag worden afgebroken om plaats te maken voor vier huizen. Volgens het Reimerswaalse col lege van B en W verkeert de schuur in slechte staat en is daar door het behouden niet waard. Bovendien vindt het college het plan van de heer Sinke om twee vrijstaande woningen en twee halfvrij staande huizen te bouwen goed in de omgeving passen. Hiervoor moet het be stemmingsplan worden aange past. De gemeenteraad neemt in september het besluit. donderdag 29 juni 2017 BE Koek en Shine bieden oplossing Rob Paardekam Goes Petra Duijzer en Raadj Gonesh in Shine, koffiebar annex Surinaams kunnen terugwinnen, fotomarcelledavidse -Petra Duijzer af haalrestaurant, de plek waar vrouwen straks hun zelfvertrouwen Rob Paardekam Tholen Ambtenaren van de gemeente Tholen voelen zich binnenkort wellicht veiliger op hun werk plek. Na de politie vestigt nu ook het bedrijf B&B Beveiliging zich in het gemeentehuis. Rob Paardekam Tholen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 60