S 5 Festivalgangers hebben schoon genoeg van piepende oren L. Sommige festivalgangers verhullen ze het liefst achter zoveel mogelijk weelderig haar, maar ze zitten tegenwoordig in bijna alle oren: oordopjes. Nog nooit werden zó veel gehoorbeschermers verkocht als dit festivalseizoen. Op het festival Down The Rabbit- hole werden afgelopen weekend op de eerste dag al zo'n 50 procent meer oordopjes verkocht dan tij dens het hele driedaagse evene ment vorig jaar. En specialist Alpine verkoopt in vergelijking met vorig jaar op sommige ver kooppunten wel 200 procent meer oordopjes. „Oordoppen zijn echt niet alleen meer voor suk kels", zegt woordvoerder Sjoerd Groot. Sterker nog, het waren juist de echte technoliefhebbers die jaren geleden als een van de eersten gehoorbeschermers gin gen dragen. Na het massaal accepteren van de skihelm door wintersporters en de fïetshelm door wielerfana ten omhelzen festivalgangers nu de oordop. We worden steeds verstandiger. Uit onderzoek blijkt wel dat groepsdruk veel effect heeft. Groot erkent dat: „We mer ken wel eens dat als één persoon uit een groep besluit oordoppen te dragen, die dan wordt uitgela chen. Maar vervolgens zien we 's avonds de rest van die groep ook dopjes kopen. Want hun vriend heeft nergens last van, terwijl zij rondlopen met suizende oren." Sinds 2014 wordt er op veel fes tivals gewaarschuwd voor ge- hoorbeschadiging, zoals met grote borden in festivaltenten. Met succes, de bewustwording is de laatste jaren enorm gegroeid. Kno-artsen zijn tevreden: dit is veel beter dan dat organisaties WISSELEND worden verplicht het geluid zach ter te zetten. „Mensen zijn ver antwoordelijk voor hun eigen oren, maar ze moeten wel weten dat ze risico lopen. Goede voor lichting en het aanbieden van oordoppen komt daarom voor ons op de eerste plaats. De beleving van muziek hoeft niet minder te zijn als je goede oordoppen met een geluidsfilter draagt", zegt kno-arts Annemarie Prinsen-van Kuijen. Hard Waarom toch de muziek zó hard moet staan dat je bescherming nodig hebt? Volgens Koen Brou wer van oordoppenmaker Thun- derplugs zijn hoge decibellen op muziekevenementen onvermij delijk. „Hoe zachter je de muziek zet, hoe meer er wordt gekletst en hoe minder de muziek wordt be leefd. Dat is wel waar veel men sen voor komen, voor die bele ving." Festivalorganisator Mojo is zich bewust van de risico's van hard geluid en ziet erop toe dat het ni veau op zijn locaties niet boven de in een convenant vastgelegde 103 decibel uitkomt. Sinds 2008 zijn op al hun festivals oordoppen te krijgen. Al erkennen steeds meer men sen de gevaren van harde muziek, we zijn er nog lang niet, vindt Prinsen-van Kuijen. „Wij zijn heel tevreden met de groeiende bewustwording, maar het moet nóg beter. We zien nog steeds mensen in de spreekkamer met oorsuizen of lawaaidips." P' DUBBEL (32GB) per maand éénmalig bijbetalen €0 Samen bundel €5,00 korting verwerkt! donderdag 29 juni 2017 GO t W A V T: ledereen aan de oordop Bonne Kerstens Nijmegen Sanne Postma (24), Am sterdam: „Ik heb ooit op maat gemaakte oortjes gekocht toen ik manager werd in een discotheek en naar veel feestjes ging. Mijn vriend draagt ze altijd als hij uitgaat, bij mij wis selt het per feestje. Ik doe ze niet in op vrijdagavond in de kroeg. Ik heb vorige week een hoortest laten doen en ik heb nauwelijks schade. Gelukkig, want ik ben ze pas in mijn studen tentijd gaan dragen. Ik heb wel vaak mijn haar los als ik ze draag, je wilt lie ver niet dat mensen ze zien." Nadia Tammes Buirs (28), Amsterdam: „In mijn beleving werd je een paar jaar gele den nog als enorme zeikerd beschouwd als je met doppen in liep. Niet veel later werd het ineens iets waar alleen de echte hipster/techno-lief- hebber mee gezien werd. Ik ken genoeg horrorverhalen: jonge, slimme, getalenteer de mensen die door gehoorschade maan den in bed hebben gelegen met een piep of suis in hun hoofd. Die letterlijk gek wer den en niet meer functioneerden. Op festivals zie je steeds meer waarschu wingspictogrammen. Dat vind ik een beetje dubbel, want onder tussen knalt het ge luid wel snoei- en snoeihard uit de boxen. Maar goed, dat willen we als pu bliek zelf: de muziek moet ook gevoeld worden." Onbeperkt min/sms, 10GB Datavrije muziek: €51,50 p/mnd Bergen op Zoom Wouwsestraat 18 Breda Karrestraat 7 Dordrecht Voorstraat 266 Etten-Leur Markthof 7 Goes Korte Kerkstraat 1 Middelburg Markt 63a Oosterhout Arendshof 5 Roosendaal Roselaar 7a Rotterdam Lijnbaan 51 Terneuzen Havenstraat 28 Tilburg Heuvelstraat 48 1138(2) Vlissingen Walstraat 99 Waalwijk Stationsstraat 47a Barendrecht Middenbaan 27

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 5