Kanker dwingt Wim Dorst uit Nieuwerkerk tot het maken van keuzes 7 Wim Dorst (33) stapt na drie volle raadperiodes uit de politiek. Een slopende kanker noopt hem keuzes te maken en zijn werkende leven strikter af te bakenen. Goed 168kilo schoon aan de haak woog Wim Dorst een dik jaar geleden nog. Tot de fractievoorzitter van de Christenunie het zat werd en zijn levenswijze rigoureus om gooide. Een strikt dieet, intensief sporten en een maagverkleinings- operatie maakten dat hij 65 kilo af legde. Beretrots was Dorst op zijn nieuwe, gezonde ik. En nog steeds. Zodra er oude foto's van hem op duiken, schuift hij die resoluut terzijde. Maar dat is slechts de bui tenkant. „Bij negen van de tien mensen die een gastric bypass hebben ge had, kan zich een maagzweer ont wikkelen. Ik dacht daar ook last van te hebben. De huisarts ver wees me door naar het Maasstad ziekenhuis, waar ik was geope reerd. Daar maken ze op de spoed eisende hulp standaard een long foto. Twee dagen later werd ik ge beld van: 'joh, er zit iets wat er niet hoort'. Toen is het balletje gaan rollen en kwam binnen no-time de diagnose dat er een darmtumor zat van 8,9 centimeter, met uit zaaiingen naar beide longen." Die diagnose hoorde Dorst deze maand exact een jaar geleden. In middels is hij zes zware chemoku- ren verder. Ziek werd hij daar niet echt van. „Maar ik kon geen koude dingen meer vastpakken, mijn ve ters niet meer strikken en de knoopjes van mijn overhemd niet meer dicht krijgen. Ik had geen ge voel in mijn vingers en voeten. Na die zes kuren ben ik overgestapt Nu ik nog redelijk gezond ben, kan ik zelf kiezen. Op het moment dat ik dat wil - Wim Dorst op een andere therapie en die krijg ik nu nog steeds. Vorige week heb ik mijn achttiende chemokuur ge had. Tot op heden lijkt het dat de boel zich stabiliseert. Dat is fijn." Dorst ondergaat de behandeling op de werkvloer; in het Van Weel- Bethesdaziekenhuis in Dirksland, waar hij zelf als geriatrisch ver pleegkundige oudere patiënten begeleidt. „Van deze kuur ben ik niet ziek. 's Ochtends ga ik aan de chemo en 's middags doe ik ge woon mijn werk. Voor collega's is het best wel dubbel. Ze hangen je toch aan het gif. Ja, zo moet je het in feite wel gewoon zien. Het is voor hen vervelender, denk ik, dan voor mij. Voor mij voelt het echt goed. Ik zit daar op dat moment dan ook helemaal in de rol van pa tiënt. Ik bemoei me ook niet met een infuuspomp of zo. Als die piept, ga ik netjes naar de zuster. Ik hou dat voor mezelf bewust strikt gescheiden. Want als ik wil, kan ik hier in het systeem naar mijn ei gen uitslagen kijken. Maar dat heb ik nooit gedaan. Ga ik niet doen ook. Je kan dingen anders inter preteren. Voor je het weet zit je een hele week onnodig in de stress. Dus die interpretatie laat ik liever aan de specialisten over. Want ik heb er geen verstand van." Vanuit die invalshoek wil Dorst ook niets weten van prognoses over het ziekteverloop. „Die kan niemand geven. Uiteindelijk weet er maar één écht wanneer het mijn tijd is. Dus dat heeft geen zin. Ik put heel veel steun uit mijn geloof. Het voelt voor mij ook wer kelijk zo dat ik dit niet alleen hoef te doen, dat God voor mij en mijn gezin zorgt. En aan de andere kant kan ik heel goed snappen dat er mensen zijn die door al die ellende juist aan het bestaan van God be ginnen te twijfelen. Maar dat ik ondanks alles nog steeds goed kan functioneren, dat ervaar ik beslist als hulp van hogerhand." En toch, en toch, is Dorst nu zijn knopen aan het tellen en het af bouwen begonnen. „Daar ontkom je op een gegeven moment ge woon niet aan. Je moet keuzes ma ken. Nu ik nog redelijk gezond ben, kan ik zelf kiezen. Op het mo ment dat ik dat wil. Dat is wat an ders dan moeten stoppen, omdat ik op een gegeven moment dood- Voor collega's is het best wel dubbel. Ze hangen toch aan het gif -Wim Dorst ziek zou zijn. Voor mij is dat ont zettend belangrijk!" In mei zette hij na tien jaar een punt achter zijn bijbaantje als chauffeur op de dienstauto van de huisartsenpost in Zierikzee. „De zenuwen in mijn voet zijn dood. Dat houdt in dat ik het gas- en rempedaal niet voel als ik dat moet indrukken." Dinsdagavond was daar opeens ook het bericht dat Dorst per sep tember het voorzitterschap in de raadsfractie van de Christenunie overdraagt aan zijn (enige) partij genoot Johan Pannekoek. En na de verkiezingen van maart neemt Dorst helemaal afscheid van de ge meentepolitiek. „Ik heb dit werk twaalf jaar gedaan. Dan is het ook gewoon goed geweest. Er is nog een leven na de politiek. Ik krijg straks meer tijd om te genieten van mijn gezin. Dat deed ik al, maar dan intenser." Met zijn 21 jaar was hij destijds de Benjamin van de raad. Als hij eerlijk is, moet Dorst toegeven dat hij nog een vierde termijn als raadslid zou ambiëren, als hij niet ziek was geworden. Hij ziet de mogelijkheid om na de verkiezin gen de huidige coalitie van de Christenunie met de SGP, WD en LSD voort te zetten. Aangevuld met het CDA, wat hem betreft, die dan een vierde wethouder zou moeten leveren. „De huidige drie hebben te veel op hun bordje ge kregen. Dat gaat zo niet langer." Dorst verwacht dat een algehele belastingverhoging door meerdere partijen tot inzet van de verkiezin gen wordt gemaakt. „We zijn op het punt gekomen dat de kas leeg is. Kiezen we er voor allerlei voor zieningen in stand te houden, dan moet er links- of rechtsom geld bij." Hij grinnikt. „Dat worden nog leuke discussies. Die zal ik wel gaan missen, denk ik." donderdag 29 juni 2017 's Ochtends een chemo, 's middags verpleger A Wim Dorst is geriatrisch verpleegkundige in het ziekenhuis in Dirksland. 's Ochtends krijgt hij daar z'n chemokuur en 's middags staat hij zelf weer tussen de patiënten. FOTO DIRK-JAN GJELTEMA Marcel Modde Nieuwerkerk

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 56