l T°6 V Kijkgedrag baby voorspelt autisme 4 dagen Achterhoek 4 hum deformatie I Dag I Na procesbegeleider Schippers en de ideologische pietje-precies Tjeenk Willink is pragmaticus Zalm de derde informateur die op zoek gaat naar Rutte-lll. Hij geniet op voorhand al veel vertrouwen. Gerrit Zalm wordt ontvangen door Kamervoorzitter Khadija Arib. De ex-minister gaat als informateur proberen VVD, CDA, D66 en Christenllnie in een nieuw kabinet samen te brengen, foto jerry lampen/ anp Hanneke Keultjes Laurens Kok Den Haag Gerrit Zalm zit met meerdere oud collega's aan de formatietafel. Toen hij zelf nog WD-leider was, haalde hij in 2002 huidig premier Mark Rutte naar Den Haag als staatsse cretaris voor Sociale Zaken. Zalm was getipt dat de toen nog piep jonge Rutte een 'talentje' was. En ook D66-onderhandelaar Alexander Pechtold kent hem al lang. Hij zat samen met de oud- WD-minister in het tweede kabi net-Balkenende, toen hij als 'burge meestertje' uit Wageningen Thom de Graaf opvolgde. „Ik was 40, de jongste van het kabinet. Daarna kwam Balkenende, die was 50. De rest was ouder." De portefeuille bestuurlijke ver nieuwing - een van de kroonjuwe len van D66 - lag door de aftocht van De Graaf in puin. Pechtold wilde er iets van maken en vond een gewillig oor bij vicepremier Zalm. „Gerrit gunde iedere minis ter iets. Het CDA had helemaal geen zin om verder te gaan met de bestuurlijke agenda, maar Zalm zei: de VVD steunt jou. Dat hielp enorm." Ook Pechtolds secondant Wouter Koolmees is een bekende. Koolmees werkte jaren als ambte naar op Financiën onder Zalm. Bruikbaar Zalm zat dertien jaar in de politiek. In die tijd deed hij kennis op die hij nu kan gebruiken als informateur. Zo maakte hij in de paarse kabinet ten de totstandkoming van de Eu thanasiewet mee. Die ervaring is erg bruikbaar nu de verschillen tus sen vooral D66 en Christenunie op het medisch-ethische vlak zo groot zijn, denkt Pechtold. „Hij kent de gevoeligheden, maar is niet gepro fileerd op dit punt. Dat helpt om tot iets te komen waarmee beide par tijen uit de voeten kunnen." Pragmatisch, zo typeert Chris- tenUnie-leider Gert-Jan Segers Zalm. Hij denkt dat die karakterei genschap behulpzaam kan zijn na de ideologische scherpslijperij van Herman Tjeenk Willink. „Die heeft zich in het proces iemand van de vergezichten getoond. Dat is niet per se slecht, maar pragmatisme zou kunnen helpen. Al moeten de discussies uiteindelijk door de on derhandelaars worden beslecht en niet door de informateur." Niet iedereen is enthousiast over de terugkeer van de 'neoliberale ban kier'. In het Kamerdebat zeiden PVV, SP, Partij voor de Dieren, Denk en Forum voor Democratie zijn voordracht niet te steunen. SGP-leider Kees van der Staaij brak een lans voor Zalm. „Ik heb hem le- Hij heeft een groot gevoel voor humor - best belangrijk bij een formatie ren kennen als een man met een groot gevoel voor humor - best be langrijk bij een formatie - en ie mand die veel begrip heeft voor standpunten van partijen die niet de zijne zijn." De keuze voor Zalm is een geza menlijke geweest, stelt Pechtold. „Er kwamen meerdere namen langs." Duidelijk is dat alleen al zijn naam op veel vertrouwen kon reke nen. 'Vertrouwen' is het eerste woord dat bij CDA-leider Sybrand Buma opkomt als hij naar Zalm ge vraagd wordt. „Ik ken hem goed." Wat ook helpt: Zalm was in 1998 al eens informateur. „Hij kent het proces. Dat geeft vertrouwen." www.Zoweg.nl/dagblad of 0900-2359693 70cpg De manier waarop een baby kijkt of reageert, kan voorspel len of hij autisme ontwikkelt. Dat stelt psycholoog Roy Hes sels van de Universiteit Utrecht. Hanneke van Houwelingen Utrecht Gezonde baby's maken oogcontact met hun ouders, reageren op hun naam en kunnen hun aandacht verplaatsen. Als een kind dit niet doet, kan het autisme ontwikke len. „Dat geldt uiteraard niet voor alle kinderen, maar afwijkend kijkgedrag kan wel een belangrijke voorspeller zijn", zegt Hessels. De ontwikkelingsstoornis wordt nu op zijn vroegst in het tweede levensjaar van het kind vastgesteld. Dat kan veel eerder, meent Hessels. De psycholoog ontwikkelde een meetinstrument waarmee het kijkgedrag van een baby nauwkeurig zal kunnen wor den vastgelegd. Volgende week promoveert hij op dit onderzoek. Oppikken De onderzoeker liet volwassenen naar een beeldscherm kijken, waarop het leek alsof de ander te genover hen zat. De software is zo nauwkeurig dat Hessels precies kon zien waarop de deelnemers letten wanneer de ander om aan dacht vroeg. „Volwassenen die ho ger scoren op autistische trekken en sociale angst, blijken minder naar de ogen te kijken. Hierdoor pikken zij minder belangrijke in formatie op, zoals emoties." Hetzelfde meetinstrument wil Hessels nu inzetten bij baby's. „Door al op heel jonge leeftijd aty pisch kijkgedrag te signaleren, kunnen we wellicht voorkomen dat de stoornis zich verder ont wikkelt. Maar dat zou verder on derzocht moeten worden." Zo'n 190.000 mensen in Neder land hebben een vorm van au tisme. Het zijn meer mannen dan vrouwen. Zij kunnen minder goed contact maken met anderen, ne men taal vaak heel letterlijk en herkennen emoties en andere non-verbale communicatie niet goed. 3 dagen Groningen Vakantiepark Brabant donderdag 29 juni 2017 Zalm is meester in het gunnen GO Kees van der Staaij (SGP-leider) Prijs per persoon o.b.v. 2 personen en beschikbaarheid, exclusief reserveringskosten en toeristenbelasting Voor maar: Prachtig hotel op een historisch landgoed in Almen gelegen. Tip: Museum MORE! 3 nachten in 3* Hotel Landgoed Ehzerwold (8,2) 3 keer uitgebreid ontbijtbuffet Gratis parkeren, wifi, wandel- en fietsroutes Prijs in oktober, november en december 69,- p.p. 3* Hotel Schimmelpenninckhuys (8,0) Weekend, midweek of week 2 nachten incl. ontbijt (hartje centrum) 6-pers. chalet in Mierlo, nabij Eindhoven Incl. drankje en hapje CQ 50 Zwembad natuurstrand Gratis gebruik van wifi üwm Prijs per chalet (6-pers.) 3

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 4