De handen van Lejo boeien kinderen over de hele wereld 9 CHECK DIT! Marjan Ouwerkerk (39) is buurtcoach bij Stichting Welzijn Middelburgen is één van de mensen achter de grootse zeskamp voor de wijken in Middelburg. Zeskamp „Het evenement is eigenlijk een beetje Expeditie Robinsonachtig. Verschillende teams uit verschil lende wijken gaan in groepen van zes tot tien personen - die ouder zijn dan twaalf jaar - met elkaar de strijd aan. Ze voeren opdrachten uit. Bij iedere activiteit hoort een verhaaltje dat ge relateerd is aan Middelburg. Het idee om Zeskamp Middelburgse Wijken te organiseren, kwam vanuit Vita Event en stichting Middelburg 800. De opdrachten zijn ook duidelijk aan het jubileumjaar gelinkt. Zo moeten er bijvoorbeeld historische items worden verzameld." Binding „De zeskamp draait eigenlijk niet om de strijd om de titel. Het gaat erom dat er binnen een team binding ont staat en dat de wijkbewoners elkaar beter leren kennen. De teams die zich inmiddels hebben aangemeld, zijn zeer divers. Zo hebben we onder andere een team dat bestaat uit me dewerkers en cliënten van Arduin, een dat uit leerkrachten bestaat en een bedrijventeam. Deelnemers die zich individueel inschrijven, probe ren we samen te voegen of onder te brengen bij een ander team." Combinatiefunctionaris Zowel de uitvoering van het evene ment als het idee voor de zeskamp komt niet van Stichting Welzijn Middelburg (SWM). Toch is SWM nauw betrokken bij het project. Wij zijn benaderd, omdat wij net als de wijkteams de spil van de wijk vor men: we kennen de wijken, hebben er contacten, weten wat er speelt en weten waar hulp nodig is. Ik ben bij voorbeeld combinatiefunctionaris van de wijk Dauwendaele en Mor- tiere. Op het gebied van welzijn, sport en bewegen probeer ik verbin dingen te leggen in de wijk. Ik breng mensen met elkaar in contact. Buurt coach is een andere naam voor com binatiefunctionaris. De doelgroep is erg breed. Iedereen in de leeftijd van 0 tot 100 proberen we te ondersteu- Jong, oud, dik, dun, alleenstaand of met een gezin, iedereen kan bij ons aankloppen nen. Jong, oud, dik, dun, alleenstaand of met een gezin, iedereen kan bij ons aankloppen." Stimuleren „In het verleden waren wij vaak de genen die iets organiseerden in de wijk. Op den duur realiseerden we ons dat de wijkbewoners ook zelf dingen kunnen opzetten. Wij hoe ven dat niet per se voor hen te doen. Het geeft mensen juist een goed ge voel als zij zelf iets voor hun wijk kunnen betekenen. Wel hebben ze vaak een duwtje in de rug nodig. Zo helpen we soms met het maken van een persbericht en brengen we ze in contact met de juiste personen bin- nen de wijk om plannen realiseer baar te maken." Einde van de wereld „Hoewel ik Middelburg inmiddels goed ken, ben ik er niet geboren. Ik kom uit Limburg. Dat vind ik altijd een beetje vreemd klinken. Mijn moeder komt uit Duitsland en mijn vader uit Den Haag. Zeeland zag ik altijd een beetje als een provincie aan het einde van de wereld. Op een ge geven moment ben ik toch vanuit Den Haag hiernaartoe verhuisd: ik ging mijn vriend achterna. Eerst heb ik heel kort in Oost-Souburg ge woond en nu woon ik alweer tien jaar in Middelburg. Ik wil hier niet meer weg. Ik ben echt gehecht ge raakt aan de rust en de ruimte in deze provincie. In de Randstad mis je dat. Eén dag in een van die grote steden is genoeg om je weer een heel gestrest gevoel te bezorgen." Diversiteit „Waar ik echt van kan genieten in Middelburg, maar zeker ook in Zee land, is de diversiteit. Je hebt hier het kleine intieme van bijvoorbeeld een rommelmarkt of een optreden van Ilse de Lange op het Abdijplein. Tege lijkertijd kun je vlak buiten Middel burg genieten van een mooie wande ling door de weilanden of een trek schuitroute doen. Je wordt hier om ringd door prachtige historische ge bouwen. Kleine stapsteentjes die zijn neergelegd zijn een mooie manier om even stil te staan bij het verleden van deze stad, die inmiddels alweer 800 jaar stadsrechten heeft." donderdag 29 juni 2017 PZ Genieten van de diversiteit van Zeeland Janneke Koster —Marjan Ouwerkerk Marjan Ouwerkerk: „Je wordt hier omringd door prachtige historische gebouwen." FOTO JOHAN VAN DER HEIJDEN Zeskamp Middelburgse Wijken, zaterdag 1 juli op de Markt in Mid delburg. Aanmelden via aanmel- den@welzijnmiddelburg.nl. Naam voorstelling: Hands Up! Wie: Leo Petersen Genre: poppentheater Leeftijd: vanaf 3 jaar Waar: Te Boelarpark in Borgerhout (B) Wanneer: zaterdag 1 juli en zondag 2 juli om 14.30 uur en 17.30 uur Handen met ogen en een aantal eenvoudige re kwisieten. Meer heeft de wereldberoemde Leo Petersen, oftewel Lejo, niet nodig om van achter een poppenkast een intrigerende voor stelling neer te zetten. Tijdens het driedaagse buurtfestival Circus Boelaere in Borgerhout doet Petersen opnieuw waar hij goed in is; pop petjes tot leven brengen met zijn handen. In 1995 kwam de artiest eigen lijk min of meer toevallig op het idee om op deze manier een voorstelling te maken. Voor een to neelproject van de op leiding dramatherapie had hij twee piep- schuimballen gekocht om poppenkastpoppen van te maken. Toen hij de twee ballen op een bepaalde manier in zijn handen hield, zag hij echter dat ze een soort beestenkop vormden. Vervolgens besloot Lejo drie korte scènes te maken met poppetjes die enkel bestonden uit zijn handen en piep- Leo Petersen heeft al jaren succes met zijn 'vingerpop'. schuimbolletjes als ogen. Deze experimen tele voorstelling, ge naamd Hands Up!, viel in de smaak en Lejo be sloot ermee verder te gaan. In de loop der jaren heeft hij aan de originele variant scènes toegevoegd en passa ges vervangen. Doordat Hands Up! geen gesproken woor den bevat, is er in het buitenland eveneens veel belangstelling voor de voorstelling. Boven dien zijn er sinds 2003 Lejo-filmpjes te zien in Sesamstraat, ook in Ca nada en Zwitserland. Lejo maakt alles wat hij nodig heeft om de ka rakters tot leven te wek ken in zijn eigen atelier. Meestal maakt hij de ogen en attributen van geverfde houten materi alen. Wie zelf graag wil leren om een handpop petje te maken, kan na afloop van iedere voor stelling meedoen aan een workshop.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 49