Robotica in Terneuzen 9 INDUSTRIE SLIMME ROBOT De robot rukt op in het industrieel onderhoud. Het Goese onderhoudsbedrijf ITIS ontwikkelt met het Vlaamse technologische innovatiecentrum Sirris een slimme robot: de cobot, de coöperatieve robot die werknemers assisteert. ITIS voert wereldwijd testen en in specties uit voor en bij industriële bedrijven. Vaak zijn dat multinatio nals. Een fabriek is een spaghetti van duizenden leidingen, koppelingen en afsluiters waar vaak ontvlambare stoffen doorheen worden gevoerd. Veiligheid is dus een hoofdthema. Als een afsluiter lekt, kan dat tot rampen leiden. Zo is Dow in Ter- neuzen eergisteren veroordeeld tot een boete van 210.000 euro voor een lekkage van het explosieve me thaangas eind 2014. Dat leidde ge lukkig niet tot een enorme ontplof fing, maar volgens het Openbaar Mi nisterie is Dow wel door het oog van de naald gekropen. ITIS-eigenaar Colin Zegers kent de risico's. In Goes test hij in speciale bunkers afsluiters die worden opge stuurd door klanten, veelal industri ële bedrijven die olie, gas en chemi sche producten maken. Het gaat vaak om lektesten. Via een webcam kan de klant de test online zien en of de afsluiter - een stalen cylinder - ook echt dicht is. De opdrachtgever krijgt de data meteen in beeld. „Het is praktisch, want het bespaart tijd en geld. Wij leveren hoogwaardige kennis met de flexibiliteit van de warme bakker op de hoek." Zegers heeft het testsysteem zelf ontwikkeld. In 2010 zette hij zijn be ken gebeurt dikwijls ter plaatse. En dat zijn momenten waarop het mis kan gaan. „Op een afsluiter staat een druk van 1300 Bar. Daar wil je je werknemers liever niet aan bloot stellen. Het veiligste is inspecties op afstand uit te voeren, bijvoorbeeld door de inzet van robots die een af sluiter open en dicht kunnen zet ten." Het punt is: zulke robots bestaan nog niet. Zegers: „Ja, er zijn wel in dustriële robots, maar die zijn lomp en zwaar en daardoor ongeschikt voor ons werk. Zo'n robot moet je Het veiligste is inspecties op afstand uit te voeren drijf op poten. Na een moeilijke tijd door de crisis in de olie- en gasindu- strie, loopt het sinds vorig jaar storm. Op de loonlijst staan twaalf medewerkers. „Ik heb klanten uit Amerika, Japan, Pakistan, Turkije en ga zo maar door." Controle van afsluiters in fabrie- Wij leveren hoogwaardige kennis met de flexibiliteit van de warme bakker dus zelf bouwen." ITIS ontwikkelt nu samen met het Vlaamse onder zoekscentrum Sirris een slimme ro bot. Dat gebeurt binnen het Euro pese programma Interreg Vlaande- ren-Nederland en specifiek in het project Robotica Smart Tooling. Via dat kanaal kunnen de ontwikke lingskosten (100.000 euro) worden gedekt. Er bestaan inmiddels zeven proto typen van de cobot, een robot die als een intelligente assistent functio neert. Hij is een beetje te vergelijken met de robot die de Explosieven Op ruimingsdienst inzet. Zo'n cobot kan bijvoorbeeld een lekke flens van een afsluiter repareren of vervangen. De werknemer van vlees en bloed kijkt dan op veilige afstand via een beeldscherm mee. Waar drones al in gesloten tanks inspectierondes kun nen vliegen, zal de cobot straks in dustrieel onderhoud uitvoeren, zegt Zegers. „Dat is de manier om veilig op locatie te werken." Heeft ITIS nog meer innovaties in de pijplijn zitten? „Jazeker. We wer ken aan een lektest op draaiende fa- brieksinstallaties. Hoe? Ja, dat is het geheim van de smid." BIJEENKOMST donderdag 29 juni 2017 PC Cobot spoort straks het lek op Frank Balkenende Goes -Colin Zegers -Colin Zegers, eigenaar ITIS Colin Zegers, eigenaar van ITIS, heeft veel klanten uit de (petro)chemische industrie. ITIS test in Goes of afsluiters lekvrij zijn en goed functioneren. Dat gebeurt in speciale 'bunkers'. De klant kan via de webcam meekij ken. FOTO'S MARCELLEDAVIDSE Het Kennis- en Innovatiecen trum Maintenance Proces industrie in Terneuzen houdt vandaag een promotiebijeen komst over slimme oplossingen voor industrieel onderhoud. Dat gebeurt onder de vlag van het grensoverschrijdende project Interreg Vlaanderen-Nederland. „Daarin zitten alle spelers, van chemiebedrijven tot de Univer siteit van Twente. Het kennis- en informatiecentrum trekt de kar", zegt programmamanager Jan Mol (foto). Tijdens het event staat robo tica, de inzet van robots, cen traal. Professor Jeroen Hoe- beke van de Universiteit van Gent legt uit hoe je communi ceert met robots en ze op de juist plek inzet. Assistent-pro fessor Johan Engelen van de Universiteit van Twente praat over slangenrobots die lei dingen kunnen inspecteren en drones die wanddiktes contro leren. In het Biobase Europe trainingscentrum In Terneuzen zijn tal van demonstraties, waarbij slimme veiligheidsbrillen aan bod komen. Industrieel onderhoud stelt iets voor in Zeeland. Daar gaat jaar lijks 350 miljoen euro in om en de tak van sport is goed voor 20.000 directe en indirecte banen.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 37