Fietsroute naar centrum veiliger 6 Opgravingen werpen nieuw licht op verleden Herdenking van afschaffing van de slavernij De Walcherse Archeologische Dienst (WAD) vond in de afgelo pen weken sporen van een woning met stal in een voormalig pony weitje bij de kruising Lammeren- burgweg/Vlissingsestraat. Ze stonden op een middeleeuws boe renerf dat er tussen tooo en ttoo al lag, meldt archeoloog Bernard Meijlink. Met enkele vrijwilligers vond hij scherven van aardewerk en botten, en sporen van palen die de omvang van het huis aangeven. En fosfaat op de plek van de stal. De opgravingen zijn net achter de rug. Een kraan gooide gisteren de gegraven 'kuil' van zo'n vijftig bij twintig meter weer dicht. Onder meer scherven van potten en pan nen uit de Duitse plaats Pingsdorf bewezen de deskundigen dat de boerderij een millennium terug al in bedrijf was. Het fosfaatgehalte Opgravingen leren ons veel, maar we weten ook heel veel nog niet aan één kant van het perceel maakte Meijlink en de zijnen dui delijk dat (een deel van) het vee di rect naast het woongedeelte werd gehouden. „Het fosfaat in de mest van de dieren is ook eeuwen daarna nog in de grond te vinden, en daarmee voor ons een goede in dicator waar de stallen stonden." Botten van slachtafval moeten de archeologen leren wat voor vee er werd gehouden. Bij de vondsten zaten ook twee botten die destijds als schaatsen zijn gebruikt. Optrekjes Meijlink kijkt met spanning voor uit naar opgravingen op het bouwterrein voor de nieuwe Vlis- singse wijk Claverveld. Proefsleu- ven wezen de WAD er al op dat ook op die locatie een aantal ge lijkaardige huizenplattegronden te vinden is. „Vrij eenvoudige op trekjes, omdat in de kuststrook nauwelijks bossen zijn. Van plag gen en vlechtwerk is vrij snel niets terug te vinden, maar de gaten voor palen op de hoeken van de huizen kunnen we in de grondla gen herkennen." Daarmee wordt meteen één van de knelpunten verholpen die de Fiet sersbond gisteren tijdens een tochtje door de stad liet zien aan verkeerswethouder Chris Simons en twee ambtenaren. „Twee poli tieke partijen, de Christenunie en D66, hebben dit kruispunt onder onze aandacht gebracht", zei Lia Dekker namens de Fietsersbond. Het probleem is dat dit kruispunt (Langevieleweg richting Zand straat, kruisend met het Groen Woud/Looierssingel) te ruim zei Simons. Daardoor steken fietsers soms schuin over of langs de ver keerde kant van middengeleiders en komen zo op de verkeerde weg helft terecht. Dat gebeurt soms ex pres, omdat ze een stukje willen af steken, maar ook per ongeluk, om dat de situatie onduidelijk en on overzichtelijk is. En, bekende hij: „dat doe ik zelf soms ook." In het najaar worden de verkeers lichten op zes kruispunten op de Tangent vervangen. De gemeente grijpt dat moment aan om dan met een ook dit kruispunt veiliger te maken.„Dat gaat snel", reageerde Dekker. De inspectie was net be gonnen en het eerste succes was er al. Maar de belangenvereniging had meer problemen op haar lijstje. De oversteekplaats na de Schroebrug naar het centrum; het Banckert- plein; fietsparkeren op Plein 1940; kruising Gortstraat-Zusterstraat; hoek Sint Janstraat-Nieuwe Haven; kruispunt Koepoortstraat-Zuidsin- gel; kruising bij de Beatrixbrug. Door de problemen te laten zien hoopt de Fietssersbond met de ge meente tot een verbetering te ko men en het fietsklimaat te bevorde ren. Middelburg wil graag een fiets- vriendelijke stad zijn en heeft daar al flink in geïnvesteerd. Ook wordt gewerkt aan een oplossing voor de overlast van geparkeerde fietsen in het centrum op drukke dagen, zoals het doorverwijzen naar de be waakte stalling aan het Zusterplei MIDDELBURG Stichting Monu ment Middelburg herdenkt zater dag 1 juli opnieuw de afschaffing van de slavernij in Suriname en op de Nederlandse Antillen, op 1 juli 1863. Op het Abdijplein is een Caraï- bisch feestje met muziek, dans, een d.j., kramen met info, kinderactivi teiten (kleedjesmarkt, springkus sen, popcorn) en hapjes en maaltij den. Deze dag wordt Keti Koti ge noemd: verbreken van de ketenen. Vanavond al vindt een wake plaats op de Balans bij het Zeeuws Slavernij monument. Die duurt van 19.00 tot 21.30 uur. Er is een kleine ceremonie voor de voorouders en er worden liederen gezongen van vroeger en nu, zowel in het Neder lands, Engels, Surinaams, Spaans als het Papiamento. Stadsdichter van Middelburg Karei Leeftink geeft een voordracht. De wake is toegankelijk voor iedereen. Vrijdag wordt bij het Zeeuws Slavernijmo- nument een krans gelegd. Dat ge beurt om 13.00 uur. Meer informa tie: www.ijulimiddelburg.nl en op Facebook: ketikotimiddelburg. IN DE REGIO Binnenkijken Johanneskerk Spaans concert Evenemen tendag MIJN DORP, MIJN STAD donderdag 29 juni 2017 WA Sporen van oude huizen en stallen Walcheren was in de middeleeu wen al behoorlijk dichtbevolkt. Er woonden meer mensen op het eiland dan archeologen tot eind vorige eeuw dachten, blijkt uit nieuwe opgravingen. René Hoonhorst Vlissingen Bernard Meijlink, archeoloog Het kruispunt bij de Langeviele- buitenbrug in Middelburg wordt dit najaar veiliger gemaakt voor fietsers. De oversteekplaatsen worden logischer ingericht, waardoor fietsers niet meer zelf hun route zoeken naar de over kant van de drukke weg rond de binnenstad. Maurits Sep Middelburg Op onderzoek naar de knelpunten voor fietsers, foto ruben oreel SEROOSKERKE De monumentale Johanneskerk in Serooskerke is in de maanden juli en augustus open voor het publiek. De kerk is op woensdag en zaterdag te bezich tigen tussen 13.00 en 17.00 uur. Op 1 juli geeft het koor Capella Veerensis uit Serooskerke in loopconcerten om 14.00 en 15.00 uur. MIDDELBURG Ensemble So el El- gina geeft vrijdag een concert in Mid delburg. Het duo bestaat uit de Ar gentijnse mezzo sopraan Luciana Cueto en harpiste Emma Huijsser. Tij dens het concert spelen ze Spaanse liefdesliederen uit de dertiende tot de zestiende eeuw. Het concert begint om 20.00 uur en vindt plaats in de St. Augustinuskerk. Kaarten kosten 18 euro. Om 16.00 uur is er in de Drukkerij een bijeenkomst waar het duo hun muziek toelicht en enkele liederen ten gehore brengt. Deze bijeenkomst is gratis. BIGGEKERKE Op het Kerkplein in Biggekerke wordt zaterdag een eve nementendag ge houden. Naast een rommelmarkt zijn er spelletjes en een rad van avontuur. Een zaagkunste- naar maakt een kunstwerk dat aan het eind van de dag wordt verloot. Ook is er een demon stratie jazzballet, een bierproeverij en een expositie over de geschiedenis van de afgebroken school. Om 10.00 uur is er een ver koop bij opbod. WILLIE WONKA'S CHOCOLADEFABRIEK MIDDELBURG Kinderen konden gisteren hun vingers aflik ken bij het chocolade fonduen en hun bakkunsten laten zien bij het pannenkoeken bakken tijdens de Willie Wonka's cho coladefabriek. Willie Wonka Villa hield het evenement op de Markt in Middelburg voor kinderen, klasgenoten en hun ou ders. Met de chocoladefabriek vraagt Willie Wonka Villa aandacht voor een initiatief om in Zeeland een vakantiever blijf te realiseren voor langdurige of ernstig zieke kinderen. FOTO LEX DE MEESTER AAGTEKERKE Gymzaal, Agatha- straat, 09.15-10.15 uur - Bewegen voor 55+; 17.30-18.30 uur - Pilates BIGGEKERKE 't Klokuus, Kerk plein, 09.30-12.00 uur - Inloopochtend met koffie of thee en mogelijkheid boeken te lenen DOMBURG Schuttershof, 13.30- 17.00 uur - Soos voor senioren met o.m. biljarten, kaar ten en sjoelen GRIJPSKERKE Dorpshuis, 09.30- 11.30 uur - Hand- werkclub MELISKERKE Dorpshuis 'Ons huis', 09.30-11.30 uur - Koersbal MIDDELBURG Waterschap Schel- destromen, 10.00- 17.00 uur-VNG- werkconferentie met als thema 'Samen doen, van vluchteling tot inwo ner'; Plein 40, 10.00-16.00 uur- Brocante markt; 't Zwin 1,10.00-12.30 uur - Gratis inloop spreekuur Budget- coach Zeeland; Koorkerk, Onder den Toren 5,15.00 uur - Miniconcert; Doopsgezinde Kerk, 20.00 uur - Huiskamerfestival, avond in het teken van 'Soirée Fran- gaise' OOSTKAPELLE Dorpsstraat, 10.00- 19.00 uur - Sei- zoensmarkt; Kan tine Voetbalvereni ging, 13.30 uur - A.V.O. Sportdorp wandeltocht over afstanden van 5 tot 10 kilometer VEERE Kerkstraat 6,10.00- 12.00 uur - Weke lijks evenement 'Koffie Korenmaat', om buurtbewoners bij elkaar te bren gen VLISSINGEN Boekhandel 't Spui - overdag - Exposi tie Vlissingse kunstschilder Hen- riëtte Verburgh; Gymzaal De Hout- tuijn, 16.00 uur - Kleutergym ZOUTELANDE Minicamping De Visser, 10.00 uur - Walk&Talk, wande ling over ongeveer 5 kilometer.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 34