Evides haalt water buiten de provincie O Wielrenner overleden Vrouw vast na mishandeling Gepakt na vluchtpoging Het is al maanden te droog en toch blijft het water uit de kranen stromen. Hoe kan dat? 112 NIEUWS Vorige week, toen we nog zuchtten onder tropische temperaturen, vroeg Evides zijn klanten in Zee land niet al te uitbundig de tuinen te sproeien. Raakte het drinkwater op? Nee, de oproep had niets te ma ken met een teruglopende voor raad, maar met het voorkomen van een piek in de vraag. De capaciteit van de pompstations en de lei dingen heeft zo zijn grenzen. Of er veel of weinig regen valt in Zeeland maakt voor de drinkwater voorziening niets uit. Het water uit de Zeeuwse kranen komt namelijk niet uit Zeeland. Grote delen van Zeeland drinken antiek water. Op de Brabantse Wal wordt bij Huijbergen, Ossendrecht en Halsteren het water van 30 tot 120 meter diepte omhoog gepompt. Grotendeels water dat eeuwen ge leden in de Ardennen als regenwa ter naar beneden kwam en via on dergrondse rivieren langzaam naar Of er veel of weinig regen valt in Zeeland maakt voor de drinkwatervoorziening niets uit. Het water komt namelijk niet uit Zeeland het westen stroomde. Regendrup pels die ten tijde van de Slag bij Wa terloo zijn gevallen komen vandaag als drinkwater uit de kraan in Mid den-Zeeland en Oost-Zeeuws- Vlaanderen. Niet heel Zeeland krijgt water uit deze ondergrondse bronnen. Inwo ners van West-Zeeuws-Vlaande- ren en de Kanaalzone, en Schou- wen-Duiveland drinken gezuiverd oppervlaktewater uit respectieve lijk de Maas en het Haringvliet. Langdurige droogte (of waterver ontreiniging) in het stroomgebied van de Maas zou tot een tekort kunnen leiden. Om dit te voorko men zijn in de Brabantse Biesbosch drie grote geschakelde spaarbek kens als buffer aangelegd. De totale opslagcapaciteit van deze enorme meren bedraagt 80 miljoen kubieke meter of wel 80 miljard liter. Hier mee heeft Evides een voorraad waarvan het bedrijf minstens en kele weken drinkwater kan produ ceren. Reservoir Water uit de Biesbosch wordt naar Zeeuws-Vlaanderen gepompt. In de Braakman zijn drie waterbek kens van samen drie miljoen ku bieke meter wa ter. Dit reservoir Q bij Philippine is onlangs vernieuwd. Zeeuws- c. Vlaanderen heeft overigens nog een bron bij Sint Jansteen als re serve achter de hand. Schouwen- g- Duiveland drinkt water uit het Haringvliet. Vorige week werd het nieuwe inlaatpunt bij Middelharnis in gebruik geno men. Tot voor kort werd water bij Stellendam uit het Haring vliet gepompt. Maar de Haring- vlietsluizen worden vanaf vol gend jaar op een kier gezet om trek- vissen, zoals zalm en zeeforel, de kans te geven vanaf zee naar hun paaigebieden te zwemmen. Daar door verzilt het westelijk deel van het Haringvliet. Het nieuwe inlaat punt ligt een stuk oostelijker waar het water zoet blijft. Vanaf het nieuwe inlaatpunt wordt water naar Ouddorp gepompt. Een deel van het water wordt doorgestuurd naar Haam stede waar het in de duinen wordt geïnfiltreerd. Daarna maakt het drinkwaterstation in Haamstede het water ge schikt voor consumptie. Mocht om wat voor reden een tekort ont staan, kan Evides van elders drinkwater aanvoeren naar het eiland. In tegenstelling tot de consument is de Zeeuwse landbouw wel afhankelijk van ei gen hemelwater. Een uitzondering is Zuid-Beveland. Vanuit de Bies bosch loopt een landbouwwaterlei- ding waarvan vooral de fruitteelt in droge tijden gebruikmaakt. donderdag 29 juni 2017 KRABBENDIJKE De 72-ja- rige wielrenner die afgelo pen zaterdag zwaarge wond raakte bij een valpar tij in Krabbendijke is overle den. De valpartij gebeurde op de Westelijke Parallelweg in het buitengebied van Krabbendijke. De wielren ner raakte met zijn voorwiel het achterwiel van zijn voorganger en kwam daar door ten val. POORTVLIET Een 56-ja- rige vrouw uit Poortvliet is dinsdagmiddag in een wo ning aan de Markt in die plaats aangehouden. Ze wordt verdacht van mis handeling, bedreiging en diefstal van een telefoon. De vrouw had ruzie met een plaatsgenote, vermoe delijk vanwege een zakelijk geschil. De verdachte stelde zich in het bijzijn van de politie agressief op. Ze werd aangehouden en overgebracht naar het poli tiecellencomplex. De agen ten namen een aangifte en een getuigenverklaring op. De telefoon die gestolen was, is teruggegeven aan de rechtmatige eigenaar. SAS VAN GENT Een 17-ja- rige jongen uit Sas van Gent is dinsdagavond aan gehouden door de politie. Op last van de rechter haalde agenten hem thuis op zodat de jongen naar een instelling elders in het land kon worden overge bracht. Toen de politie zich aan de voor- en achterzijde van het huis aan 't Hoge Sas had geposteerd, pro beerde de jongen te vluch ten. Hij klom uit een achter raam en probeerde via de dakgoot te ontkomen, maar de poging mislukte. Een agent dwong de jongen om zijn vluchtactie te staken. Daarop klom die weer naar binnen. Inmiddels is de jon gen naar de instelling ge bracht. Ouddorp Biesbosch Haamstede Halsteren Huijbergen Ossendrecht Braakman Antiek drinkwater uit de kraan Theo Giele Vlissingen Oppervlaktewater van de Maas wordt opgeslagen in spaarbekkens in Biesbosch waar het natuurlijk voorgezuiverd wordt. Zeeuws-Vlaanderen krijgt hier zijn water vandaan. Vanuit het Haringvliet wordt oppervlaktewa ter naar de duinen van Goeree en Schouwen gepompt. ©Grondwater uit de Brabantse Wal wordt gezuiverd door beluchting en filtratie. Het gaat naar Midden-Zeeland en Oost-Zeeuws-Vlaanderen. Duinwater heeft water uit het Haringvliet als basis. Het krijgt een voorzuivering voordat het in de duinen gepompt wordt. Na 60-90 dagen wordt het opgepompt en verder gezuiverd. Drinkwaterstation Landbouwwater INFOGRAPHIC ROLANT QUlST I BRON EVCfeK Spaarbekken bij Philippine, fotoevides

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 33