Muis Vijftal opgepakt in Breskens na wildwestrit Kerncentrale langer stil voor onderhoud 2 WILLEM VAN DAM Column We hebben een muis in huis. Muis huist onder ons fornuis. Geen ge vaarlijke muis hoor, het is een grijs, piepklein beest met kraal oogjes en een spitse snuit. Soms komt Muis onder het fornuis van daan en gaat hij op zoek naar broodkruimels en aanverwante etenswaren. Toen hij zich een paar dagen ge leden voor het eerst aan ons ver toonde, sprongen mevrouw Van Dam en ik verschrikt op een stoel. Want wij zijn beiden, ik beken het met enige gêne, als de dood voor muizen.Verbeeldden we het ons, of was het werkelijk waar: lachte Muis ons écht uit? Muis kroop on der het fornuis vandaan, keek on bevreesd om zich heen, wreef zich in de voorpootjes en drentelde op zijn dooie akkertje langs de plint naar de koelkast waaronder hij weer uit het zicht verdween. Nadat we van de ergste schrik waren bekomen, bezonnen wij ons op maatregelen. Muis moet sterven, vonnisten wij. Maar hoe? In stripboeken en tekenfilms zie je wel eens dat muizenjagende lie den een bezem als wapen hante ren. Dat loopt zelden goed af; dure vazen worden van het theemeubel gebezemd, terwijl de muis al lang en breed veilig in zijn holletje op een kaaskorst zit te kauwen. Een kat nemen dan? Geen denken aan! Katten zijn vlooienbakken en aan vlooien heb ik nog meer de pest dan aan muizen. Een muizenval misschien? Ook geen fijn plan. Eén keer heb ik ge zien hoe een muis tot gort werd geprakt in een met pindakaas in gesmeerde muizenklem. Sinds dien lust ik geen pindakaas meer. Gifkorrels? Ach, dat wil je zo'n beestje ook niet aandoen.We heb ben nog steeds geen manier ge vonden om Muis op humane wijze onschadelijk te maken. We begin nen zelfs een beetje aan zijn aan wezigheid te wennen. Misschien mag hij wel blijven. Maar dan moet Muis ons wel één ding belo ven: hij mag geen vriendjes mee naar huis nemen. Een kat nemen? Geen denken aan! DESTELLING Vandaag; Ik ben bang voor kwallen Reageer op pzc.nl Eens Oneens Toos Henk Paul Kusters MEER HONbENEISENAREN V0U3EN EENI SEbRASSCURSUS Radio 2 live op Concert at Sea Maidenspeech Van den Berg Zorgen 50Plus over havenfusie KAMPERLAND Droomhuis tekenen De aanhouding van de vijf inzitten den - twee 19-jarige jongens uit Breskens, een 19-jarige jongen uit Breda, een 17-jarig meisje uit Bres kens en een 18-jarig meisje uit Oostburg - gebeurde aan de zuid kant van de Karei Doormanlaan, vlakbij de splitsing met de Lange- weg. „Met dit weer slaapt bijna ieder een met het raam open, dus veel mensen werden wakker", vertelt De vijf gingen er bij Knokke vandoor toen ze een stopteken kregen van de Vlaamse politie een buurtbewoonster. „We hoor den sirenes en zagen blauw licht." „Er lagen twee jongens op straat", vertelt een ander. „En een meisje kroop in de bosjes om zich te ver stoppen. Maar de politie kreeg ze al lemaal snel te pakken." De vijf gingen er bij Knokke van door toen ze een stopteken kregen van de Vlaamse politie. Bij de grens nam de Nederlandse politie de ach tervolging over. Op de Noordweg bij Groede reed de bestuurder in op agenten die de auto wilden tegen houden. Daarop losten die een aan tal schoten. Niemand raakte ge wond, en de tieners vluchtten ver der richting Breskens. Midden in het dorp, aan de Karei Doorman- De bestuurder reed in op agenten, waarop die een aantal schoten losten laan, werd de auto uiteindelijk klemgereden. De bestuurder, een 19-jarige jongen uit Breskens, bleek onder invloed van alcohol. Pas na een uur werd het weer rus tig in de straat, vertelt een buurtbe woonster. „Toen was het al licht. We hebben niet meer geslapen, hoor." Op de plek waar geschoten is - een rustige polderweg ten noorden van Groede - heeft de politie spo renonderzoek gedaan. „Dat doen we altijd als er schoten gelost zijn, zeker als de politie dat heeft ge daan", zegt politiewoordvoerder Willem-Jan Uytdehage. De vijf tieners zijn aangehouden. De bestuurder wacht een zware aanklacht: hij wordt verdacht van poging tot doodslag en van rijden onder invloed. EPZ, de exploitant van de kerncen trale in Borssele, heeft meer tijd no dig om de splijtstofstaven te wisse len. De onderhoudsstop had rond 20 juni moeten eindigen. Door ver traging wordt dat naar verwachting medio juli. Dat meldt de nucleaire toezichthouder ANVS. De vertraging komt doordat de werkzaamheden complex zijn en EPZ de tijd neemt om ze veilig uit te voeren. De ANVS heeft EPZ uit stel verleend. De toezichthouder meldt wel dat maatregelen om de kerncentrale Fukushima-proof te maken, voor 1 juli gereed zijn. Vol gens de ANVS heeft vertraging geen invloed op de nucleaire veilig heid. Tijdens de onderhoudsstop voert EPZ gemiddeld 4000 klussen uit. Het gros komt voort uit de veilig heidsevaluatie die EPZ elke tien jaar houdt. Ook zijn er acties die het ge volg zijn van de stresstest waaraan kerncentrales na de kernramp in het Japanse Fukushima (2011) zijn onderworpen. 'Borssele' heeft de Fukushima-maatregelen zo goed als doorgevoerd. EPZ voert tijdens de stop veilig- heidsverhogende projecten uit die vorig jaar zijn voorbereid. Zo komt er een tweede aansluiting op het landelijke net, dit keer op het 38okV-net, waarvoor het transfor matorstation al is gebouwd. Mocht het isoKV-net uitvallen, dan be schikt EPZ na de stop over een extra noodstroomvoorziening, bovenop de bestaande noodsystemen. EPZ voert tijdens de onderhoudsstop gemiddeld 4000 klussen uit donderdag 29 juni 2017 Gisteren: Controle op drugs in haven moet prioriteit krijgen 504 stemmen BAT DOET IE OMBAT U HEM NEGEERT SCHARENDIJKE NPO Radio 2 zendt mor gen en zaterdag live uit vanaf het festival Con cert at Sea op de Brou- wersdam. Dj's Ruud de Wild, Wouter van der Goes, Bart Arens, Corné Klijn en Daniël Dekker presenteren vanuit een studio midden op het fes tivalterrein en verslagge vers gaan het publiek in. Er worden concerten uit gezonden van onder an deren Rondé, Walking on Cars, Blot, Sue The Night, Teske en Chef Special. DEN HAAG CDA-Kamerlid Joba van den Berg (foto) uit Goes heeft gisteren haar mai denspeech in de Tweede Kamer gehouden. Het was de eerste keer dat ze het woord voerde tij dens een debat in de ple naire zaal. In het debat over overnames van Uni lever en AkzoNobel be nadrukte ze dat de over heid Nederlandse bedrij ven moet kunnen be schermen tegen vijande lijke overnames. MIDDELBURG De Statenfractie van 50Plus maakt zich zorgen over de voorgenomen fusie van de haven van Gent en havenbedrijf Zeeland Seaports. In vra gen aan het provinciebe stuur spreekt Statenlid Willem Willemse de vrees uit dat de fusie in Zeeland banen gaat kosten. Hoe wel beide havenbedrijven hebben besloten tot een gelijkwaardige fusie, denkt Willemse toch dat de Gentse haven de bo venliggende partij wordt. Basisschoolleerlingen krijgen de kans om het vakantiehuis van hun dromen te ontwerpen. De Koos Konijn Founda tion houdt een wedstrijd waar kinderen een ont werp mogen maken voor één van de tien goede- doelenhuizen van Room pot Vakanties. Door deze woningen kunnen jaarlijks ruim duizend gezinnen die te kampen hebben met ziekte en fi nanciële problemen, gratis op vakantie. Er is vast brand in zorgcentrum De Hooge Platen, dacht een be woner van de Breskense West- landstraat toen hij in de nacht van dinsdag op woensdag loei ende sirenes hoorde. Het bleek wat anders: politiewagens reden rond half vijf met veel kabaal een busje met jongeren klem, dat al kilometerslang voor hen op de vlucht was. Onderweg, bij Groede, moest de politie zelfs schoten lossen. Wilma Valk Eldridge Pentury Breskens Frank Balkenende Vlissingen

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 2