De Bakker niet op Wimbledon, maar in de tenniskelder 25 Alle speelsters uitgeschakeld Na Roland Garros 2010 lag de wereld aan zijn voeten. Nu ploetert Thiemo de Bakker in de anonimiteit van een Bredaas futuretoernooi. „Tja, ik sta ook liever op Wimbledon." Meer geloof in Roger Federer Kerber pakt draad weer op 'New balls please', zegt de scheids rechter, voordat hij zijn stoel af klimt, zelf een blik nieuwe T retorns opentrekt en die de baan op rolt. Welkom bij futuretennis, waar lijn rechters en ballenjongens ontbre ken en Thiemo de Bakker (28) ei genlijk 40 dollar inschrijfgeld had moeten betalen, ware het niet dat de organisatie in Breda die kosten op zich neemt. De Bakker neemt het dinsdag avond in de eerste ronde op tegen een ventje van 19 uit Zwitserland, Raphael Baltensperger. Hij komt uit het kwalificatietoernooi en be zet plek 987 op de wereldranglijst, maar lijkt niet onder de indruk van zijn tegenstander, elf jaar gele den winnaar van het juniorentoer- nooi op Wimbledon. Als de scheidsrechter de spelers voorstelt, blijft het stil op de tribu nes. Die bieden plaats aan 700 toe schouwers, er zitten er 26, inclu sief twee kinderen en één baby. Na elk punt druppelen er mensen binnen, wachten op een gamewis- sel hoeft hier niet. Twee hoogge hakte dames klinken halverwege de derde game hun witte wijn, twee rijen verderop zetten een paar meiden hun tanden in een iets te hete vlamtosti. Als De Bak ker zijn handdoek over de boar ding hangt, raakt hij een plastic bierglas waar nog een klein laagje in zit. De umpire heeft nog zo'n ouderwets telsysteem met gele en rode ballen en veegt na twee sets zelf de baan. En dan is dit volgens de internationale tennisfederatie nog de beste future van de wereld; met een stadion, promodorp en shuttleservice. De begaafde Terug naar 28 mei 2010. Als De Bakker voor het eerst in zijn car rière het centre court betreedt bij een Grand Slam, voelt hij geen ze nuwen. „Als ik hem toch moet pakken, dan maar op centre court", zei hij vooraf over het duel in de derde ronde van Roland Garros met Fransman Jo-Wilfried Tsonga. Sportkrant L'Equipe heeft die dag een profiel gemaakt van De Bakker, getiteld 'De begaafde'. Zijn twee zeges in Parijs hebben in druk gemaakt. Hij voert het ace klassement aan en heeft een fijn slagenarsenaal. Richard Krajicek spreekt van het grootste talent dat Nederland ooit voortbracht. Van Tony Roche, Federers oud-trainer, tot Patrick Mouratoglou, al jaren de coach van Serena Williams, al lemaal solliciteren ze bij De Bak kers manager Ken Meyerson, die zegt over top vijf-materiaal te be schikken. De Bakker is nuchterder. „Ik heb geen zin om met iemand te gaan werken die ik niet ken." Hij wordt op dat moment bijgestaan door Rohan Goetzke, Jan Sieme- rink en Mats Merkel van Adidas. Ik hou van hel spel, voel me echt niet te goed voor een futuretoernooi De Bakker opent voor 14.000 toe schouwers met een ace en werkt drie breekpunten weg met drie dropshots. Maar lekker in zijn spel komt hij nooit en de partij valt te gen, daar verandert de wave op Court Philippe Chatrier niets aan. Hij baalt van de nederlaag in vier sets (6-7 7-6 6-3 6-4), maar is blij met zijn progressie. „Het worden spannende tijden", belooft Goetzke, de trotse technisch direc teur van de tennisbond. Bal-ten-sper-ger. Davis Cup captain Paul Haarhuis laat de naam over zijn tong rollen en moet concluderen nooit van de knaap te hebben gehoord. Zeven jaar nadat De Bakker op Roland Garros, Wimbledon en de US Open de derde ronde haalde en de nummer 40 van de wereld was, speelt hij op de Bredasche Lawn Tennis Vereniging. Het verhaal is bekend. Jaloers- makend veel talent, te weinig dis cipline. Ietsje te vaak in kroeg en casino, zo vertelde De Bakker vo rig jaar in de Volkskrant. Een paar langdurige blessures, gezakt naar plek 603 op de ranking en dus ver oordeeld tot futuretoernooien. Schouder De Bakker won er vorige week één in Alkmaar, maar dat was zijn eer ste volledige tennisweek in 9 maanden. En dat voelt hij in zijn schouder. In de derde set komt hij er niet meer aan te pas tegen de enthousiaste Baltensperger, die de partij wint (6-4 2-6 6-1). De Bakker scheldt op baan en scheidsrechter, maar weet dat je de omstandighe den krijgt die je verdient. „Ik weet even niet waarvoor ik het nog doe", zegt hij, om daar snel aan toe te voegen dat hij niet doelt op zijn rentree in de kelder van het tennis. „Nee, die schouder. Even rust zal helpen, hoop ik." Over Breda geen kwaad woord. „Tja, ik sta ook liever op Wimbledon, maar het is wat het is. Dat ik zelf ballen moet rapen, zal me worst wezen. Ik hou van het spel. Ik voel me echt niet te groot voor een fu ture." Vijf minuten na de partij stopt hij de cheque van 260 dollar voor het verlies in de eerste ronde in zijn tas en stapt ongedoucht in zijn auto. donderdag 29 juni 2017 GO TENNIS Aranxta Rus, Qui- rine Lemoine en Lesley Kerkhove zijn uitgescha keld in de eerste ronde van de kwalificaties voor Wim bledon. Rus (26) boog in drie sets voor de Roe meense Mihaela Buzar- nescu: 2-6 7-6 6-2. Le moine (25) verloor van de Chinese Lin Zhu: 6-3 7-5. Kerkhove (25) was niet op gewassen tegen de Estse Kaia Kanepi: 6-1 7-5. Alle Nederlandse deelnemers aan de kwalificaties zijn daarmee uitgeschakeld. Kiki Bertens, Richèl Hogen- kamp en Robin Haase zijn rechtstreeks toegelaten tot het hoofdtoernooi. TENNIS Wimbledon, dat 3 juli start, bevoordeelt de tennissers Roger Federer (foto) en Novak Djokovic op de plaatsingslijst. Hun behaalde resultaten uit het verleden wegen mee, waar door zevenvoudig winnaar Federer als derde is ge plaatst en drievoudig win naar Djokovic als tweede. De Zwitser Federer is ech ter de nummer vijf op de wereldranglijst, terwijl de Serviër Djokovic de huidige nummer vier is. Het op waarderen van Federer en Djokovic heeft gevolgen voor Rafael Nadal (nu op 4) en Stan Wawrinka (5). Andy Murray, nummer 1 en titelverdediger, is wel ge woon als eerste geplaatst. TENNIS Angelique Kerber heeft met moeite haar eer ste partij op gras gewon nen. De nummer 1 van de wereld moest in de tweede ronde van het grastoernooi van Eastbourne tegen de Tsjechische Kristyna Plis- kova diep gaan: 4-6, 6-1, 7- 5. De 29-jarige Duitse heeft een slecht voorjaar achter de rug en wordt op de wereldranglijst op de hielen gezeten door de Roemeense Simona Halep. Kerber werd op Roland Garros in de eerste ronde uitgeschakeld door Ekate- rina Makarova. Na het Franse grandslamtoernooi meldde Kerber zich af voor het grastoernooi in Birmingham met een hamstringblessure. 'Zelf ballen rapen, het zal me worst wezen' Rik Spekenbrink Breda —Thiemo de Bakker (28) Thiemo de Bakker moet het zonder ballenjongens doen. FOTO ARIE KIEVIT

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 25