II 24 WIELRENNEN TOUR DE FRANCE Iets meer dan een maand nadat Tom Dumoulin de Giro won, start zaterdag alweer de Tour de France. Zonder één Nederlander met klassementsambities. Maar er wordt wel gedroomd van succes. u p* Als er al sprake was van een roze wolk na de Giro-zege van zijn vriend en ploegmaat Tom Dumoulin, dan was Laurens ten Dam daar snel van afge donderd. „Na twee dagen stond ik thuis alweer een luier te verschonen. Ik hoop dat hij binnenkort zindelijk wordt", zegt hij lachend over zijn jongste zoontje Bodi. Na Dumoulins roze succes, dat zijn climax vond in een groepshug op het Piazza Duomo in Milaan, scheidden de wegen van Dumoulin en Ten Dam. „Ik heb na een rit in de Ster ZLM Toer nog met Tom gesproken, toen is hij even met mij meegereden naar het hotel. Hij was daarvoor wel naar de Ronde van Zwitserland gegaan, maar had de Giro toen nog helemaal geen plekje gegeven. Dan wordt het lastig." Dumoulin stapte halverwege de Zwit serse week af, opgebrand. Met zijn Giro-winst zorgde de Lim burger voor het hoogtepunt van het Nederlandse wielerseizoen. En, daar kunnen we kort over zijn, dat gaat in deze Tour niet overtroffen worden. Terwijl Nederland traditiegetrouw juist in juli voor de buis kruipt voor een maand vol koortsachtige wieler- liefde. Normaliter zijn dit de weken dat Radio Tour de France door be drijfskantines schalt en de voornaam Dione net zo ingeburgerd is als die van Mart. Vakantie Als van die zomerse wielerkoorts nu al sprake is, dan is die zeker nog niet op zijn hoogtepunt. En dat komt niet door het regenachtige weer in Düssel dorf, maar omdat er voor het eerst sinds jaren geen enkele Nederlander in vervulling te laten gaan. Dus zal ook Dylan Groenewegen de afgelopen nachten als hij zijn ogen sloot onge twijfeld een beeld langs hebben zien komen waarin hij juichend over de streep komt. En waarom ook niet? Met acht etappes die zich op papier laten uittekenen voor de rappe mannen, mag je deze Tour gerust een sprinters bal noemen. En mooier dan een Tour sprint winnen van Marcel Kittel, An- dré Greipel en Mark Cavendish wordt het niet. Grandeur Daarbij, de grandeur van de Tour is op meer gestoeld dan alleen de hoop op Nederlands succes. Dus zet op gezette tijden vooral ook de rood-wit-blauwe bril af, want vanaf zaterdag wordt de tweestrijd tussen Peter Sagan en Greg Van Avermaet in de Tour voortgezet alsof de voorjaarsklassiekers nooit zijn opgehouden. Met John Degenkolb en Michael Matthews die de twee veel- winnaars naar de kroon gaan proberen te steken. Zoals ook de jacht van Chris Froome op zijn vierde eindzege een span nende belooft te worden. Met slechts 36 tijdritkilometers en acht bergritten met maar drie aankomsten bergop is het niet het gedroomde Tourparkoers van de Brits-Keniaanse titelverdedi ger. Het rittenschema van dit jaar ver groot de kansen van Nairo Quintana, Romain Bardet en Alberto Contador en Richie Porte lijkt voor het eerst een serieuze uitdager van zijn vroegere kopman Froome te kunnen zijn. Nu lijkt het misschien nog een ver- van-uw-bedshow, maar vanaf zater dag zal de wielerkoorts, ook in Neder land, weer toenemen. Want dit is de Tour. Groter bestaat niet. JCS/*lfeo tallen. „Vijf, acht, negen, twaalf, zes tien, zeventien, achttien." Al is de 36-jarige Ten Dam de eerste om te erkennen dat hij geen veelwin- naar is. Twee zeges prijken op zijn pal mares. „Voor het Nederlandse publiek ben ik al tien jaar een held, daar heb ik nooit voor hoeven winnen." Maar re ken maar: als dat wel gebeurt, zal het in Nederland reden genoeg zijn voor een klein volksfeestje. En dromen mag. Juist in de Tour. Vraag het maar aan Dumoulin, die vo rig jaar twee etappes won, of Lars Boom, die in 2014 over de kasseien naar Arenberg ge schiedenis schreef. De Tour is bedacht om het publiek te vermaken en jongensdromen met klassementsambities start. Du moulin is op vakantie naar Italië, Steven Kruijswijk zal zijn fiets ook even in de schuur laten en Bauke Mol- lema rijdt puur in dienst van Alberto Contador, die de komende weken wil laten zien dat hij nog altijd de Tour kan winnen. Voor het Nederlandse publiek ben ik al tien jaar een held, daar heb ik nooit voor hoeven winnen Toch dromen de vijftien Nederlanders die zaterdag aan de 14 kilometer lange openingstijdrit beginnen alle maal op hun eigen manier van een succes. Sinds zijn tijdrit winst op de laatste dag van de Giro staat Jos van Emden voor zaterdag prominent tussen de favorieten voor de eerste gele trui. En als het Primoz Roglic, ploeggenoot van Van Emden bij Lotto-Jumbo, lukt om de thuisfavoriet en wereldkampioen tijdrijden Tony Martin te kloppen, zal ook de eerste Sloveense gele trui als een Nederlands succes worden gevierd. En er is meer om naar uit te kijken. Robert Gesink wil als kopman van Lotto-Jumbo zijn transformatie van ronderenner tot rittenkaper gestalte geven met een etappezege op het grootste wielerpodium. Zoals ook Ten Dam eigen succes najaagt. „In de berg ritten wil ik aanvallen en meezitten." De etappes waar hij kans denkt te ma ken, kan hij opdreunen als Lotto-ge- donderdag 29 juni 2017 GO Vergeet roze Giro, de Tour gaat nu beginnen Daan Hakkenberg Düsseldorf ▲T Drie Nederlanders die dromen van een ritzege deze Tour: Laurens ten Dam (boven), Dylan Groe newegen (onder links) en Jos van Emden (onder rechts). FOTO'S PHOTO NEWS, COR VOS Laurens ten Dam (36)

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 24