Droompark of nachtmerrie? i 2 Zijn we goed voorbereid? F- - 'it Walcheren Gemeenteraad hakt vanavond knoop door over Brouwerseiland De aanval kan voor vele miljoenen euro's schade hebben aangericht. Ook blijkt er een bres te zitten in de beveiliging van Nederlands vitale infrastructuur. Twee dagen nadat het Petya-virus de computersystemen van tiental len bedrijven wereldwijd bescha digde of zelfs platlegde, zijn die pro blemen nog steeds niet opgelost. Gisteravond waren in Nederland nog twee containerterminals in de Rotterdamse haven buiten werking en kampte pakketbezorger TNT met aanhoudende, grote vertragin gen. Ook buitenlandse havens, Oe kraïense banken, een Australisch chocoladebedrijf en Ruslands grootste oliebedrijf kampten met problemen. Een goede inschatting van de economische schade is er nog niet, maar die zal in de vele mil joenen euro's lopen. De bron van de besmetting lijkt in de Oekraïne te hebben gelegen, zo stelt het Nationaal Cyber Secu rity Centrum (NCSC). Die experts wijzen naar 'misbruik van een up date van softwarepakket MEDoc', een boekhoudprogramma van het gelijknamige bedrijf. Het virus greep daarna razendsnel om zich heen in de Oekraïne en via ver vlochten computersystemen in de rest van de wereld. Het virus 'gij zelde' pc's en drong binnen in in terne computersystemen, waar door hele bedrijven op zwart gin gen. De Nederlandse politie scha kelde uit voorzorg bepaalde func ties van de website politie.nl uit, aangiftes van misdrijven kwamen daardoor met vertraging binnen. Beveiligingsexpert Ronald Prins van Fox IT: „Meerdere bedrijven trokken preventief de stekker eruit, dat lijkt op een overreactie." Door wie het virus is ontwikkeld en verspreid bleef gisteren ondui delijk. Wel lijkt het creëren van chaos en schade een groter doel te zijn geweest dan het vragen van losgeld voor gegijzelde documen ten. Petya kan een oefening zijn ge weest voor een nog grotere aanval. De cyberaanval van dinsdag was vooral gericht op bedrijven en niet op particulieren. Volgens het NCSC werden er geen infecties bij de Rijksoverheid gemeld. Wel was de cyberaanval een test voor de beveiliging van de vitale infrastructuur van Neder land, waar de NCSC over waakt. Ook de haven van Rotten Meerdere bedrijven trokken preventief de stekker eruit, dat lijkt op een overreactie hoort tot die categorie. Het virus raakte met het scheepvaartbedrijf Maersk en daarmee dochteronder neming APM Terminals in Rotter dam een belangrijke schakel in de haven. Duizenden containers kon den niet worden gelost of geladen. Dat raakte andere vervoerders tot in Duitsland en Zwitserland aan toe. De aanval sluit aan bij de zorgen die Nederlandse veiligheidsexperts in deze krant uitspreken over de verwevenheid van computersyste men in de Nederlandse transport sector: een virus bij één bedrijf kan grote invloed hebben op de hele sector. Feline Hommels (7) uit Vlissingen sat giste HTttlsmternMiol^MudDay: kinderen in heel Nederiand konden ervaren hoe leuken leerzaam het is om in de modder te spelen. 21°C Nieuwsmedia De wereld wordt gehackt De ongekend grote cyberaanval die de afgelopen twee dagen over de wereld raasde, heeft de kwetsbaarheid van tientallen, in ternationale bedrijven aange toond. Cyril Rosman Rotterdam —Ronald Prins, Fox IT P7 t/m 9 :v er donderdag 29 juni 2017 Wisselvallig weer pzc.nl Ook voor het laatste <n> regionale nieuws Jaargang 259 De PZC is onderdeel van: Prijs €2,10 Geen krant ontvangen? Bel 088-0561510 7 11688 5 5 5 530

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 1