Wildwest na granaten uit gestolen helikopter Zeldzaam maar doodeng: beren in Alaska vallen aan Spion Raymond P. biedt bajesklanten tweede kans 15 De helikopter zweeft boven Caracas, foto twitter/ troyano ANCHORAGE De beer is los. In een maand tijd zijn er vier aanvallen door het roofdier ge weest in de Amerikaanse staat Alaska. Dat is een zeldzaam heid. Bij de aanvallen vielen twee doden en dat is helemaal zeldzaam. In de afgelopen 130 jaar zijn in Alaska zes mensen door een beer gedood. Een Amerikaanse tiener overleed toen hij tijdens een jaarlijkse bergloop bij de stad Anchorage werd aangevallen door een zwarte beer. Het lukte de 16-jarige Patrick Coo per nog om per sms het thuis front te alarmeren, maar alle hulp kwam te laat. Het andere dodelijke slacht offer was geologe Erin Johnson die met een assistent materiaal verzamelde in de wildernis. Zaterdag vloog een beer twee fietsers aan, even buiten Anchorage. Ze overleefden dankzij pepperspray. En drie wandelaars stonden vorige week in de buurt van hun camping plotseling oog in oog met een agressieve bruine beer. Bioloog Rick Sinnott noemt de aanvallen een donderslag bij heldere hemel. „Het ge beurt heel zelden, laat staan dat in een paar dagen tijd twee doden vallen." Van bruine beren met jon gen is bekend dat zij agressief kunnen zijn. Maar het verbaast de kenners dat ook zwarte be ren, de meest voorkomende soort in Noord-Amerika, men sen hebben aangevallen. De autoriteiten in Alaska stellen dat het gevaar mede wordt veroorzaakt doordat mensen steeds dieper de wil dernis intrekken, het leefge bied van de beren. Dat hij honderden gevoelige do cumenten doorspeelde aan Rus land, wil hij nog steeds niet toege ven. Maar in de gevangenis is de spionerende ambtenaar van Bui tenlandse Zaken Raymond Valen tino P. wel een nieuwe weg inge slagen. In een zelfgeschreven artikel in gedetineerdenkrant Bonjo gaat P. in op zijn arrestatie, zijn detentie en nieuwe werk. P. blijkt al een jaar actief als fondsenwerver voor stichting Nieuwe Kans, die jong volwassenen met problemen helpt. Nu zijn contract afloopt, wil hij verder als life coach om gevan genen op het rechte pad te helpen. i P. zit braaf zijn acht jaar cel uit en maakt er het beste van bij stichting Nieuwe Kans Zijn arrestatie in 2012 was groot nieuws: diplomaat Raymond P. bleek de spil in een spionagethril ler die zijn weerga niet kent. Via schimmige ontmoetingen in on der meer Sea World in Schevenin- gen speelde P., alias 'agent BR', ja renlang geheimen door aan de Russen. P. ontving meer dan 70.000 euro voor zijn documenten die onder meer NAVO-informatie bevatten. Hij bleek ze te leveren aan een Russisch spionnenpaar in Duitsland, dat via een zender contact hield met Moskou. Die spionnen, 'Pit en Tina', maakten deel uit van het spionagecircuit waarvan ook de rondborstige Anna Chapman - alias 'agent 90-60-90' - deel uitmaakte. Verrast Op 24 maart 2012 liep P. tegen de lamp. Wachtend op een vlucht naar Wenen sloegen marechaus sees hem op Schiphol in de boeien. In zijn brillenkoker von den ze vier usb-sticks met ge heime informatie. In Bonjo be weert P. volkomen verrast te zijn. „In recordtempo werd ik afge voerd naar een cel, waarop ik in al mijn onnozelheid nog zei dat ik een vlucht naar Azië moest ha len." De rechtbank kende geen cle mentie voor de spion. In hoger be roep kreeg hij acht jaar gevange nisstraf. „Cassatie bracht geen uit komst. Dus de acht jaar braaf uit zitten en er het beste van maken werd het motto", aldus P. In de gevangenis groeide P. uit tot voorzitter van de gedetineer dencommissie. Daar streed hij te gen 'misstanden' zoals een frau derende bajeswinkel. In zijn proeftijd, die vorig jaar begon, kwam P. terecht bij stichting Nieuwe Kans. De voormalige diplomaat laat aan deze krant weten geen be hoefte te hebben aan een gesprek. „Ik concentreer mij nu op een suc cesvolle re-integratie en hoop dat u mijn inspanningen kunt respec teren." Maduro spreekt van een terroristi sche aanslag en dreigt het leger af te sturen op iedereen die probeert hem en zijn regering omver te wer pen. In de hoofdstad Caracas wer den vanuit de helikopter kogels en granaten afgevuurd op het gebouw waar het hooggerechtshof is geves tigd. Ook de ministeries van Justitie en Binnenlandse Zaken zijn ge raakt. Kort na de aanval zette Oscar Pé- rez, een piloot van een speciale po- litie-eenheid, een filmpje op sociale media. Daarin roept hij op 'in op stand te komen tegen de tirannie van Maduro'. „Het is een plicht je te bevrijden van deze corrupte rege ring", zei Pérez die werd geflan keerd door vier gewapende man nen in camouflagekleding. Maduro foeterde dat er veel slachtoffers hadden kunnen vallen als alle afgeschoten granaten waren ontploft. Hij beschouwt de aanval als een ordinaire couppoging en be schuldigde ook de Amerikaanse in lichtingendienst CIA ervan achter de aanslag te zitten. Het aangevallen hooggerechtshof heeft enkele omstreden besluiten genomen waarmee Maduro aan de macht kan blijven. Wetsvoorstellen van de oppositie werden door het hof gedwarsboomd. Het is olie op het vuur. Al maanden zijn in Vene zuela vrijwel dagelijks demonstra ties tegen de regering, waarbij al ze ker 70 mensen zijn omgekomen. Aan de grond De bevolking heeft het zwaar, nu de economie door wanbeleid van de regering volledig aan de grond zit. Het land draait op de olie-ex port, maar de prijzen zijn zo laag dat Venezuela vrijwel geen inkom sten meer heeft. De inflatie is met 720 procent de hoogste ter wereld. Medicijnen, maar ook simpele pro ducten zoals wc-papier en melk zijn nauwelijks te krijgen en daar door peperduur. Voor een pak koekjes is een stapel bankbiljetten nodig die zo dik is dat hij niet eens in een portemonnee past. De oppositie grijpt de malaise aan om los te gaan op het re gime, zegt Michiel Baud, hoogleraar Latijns-Amerikaanse studies aan de Universiteit van Amsterdam. „De president graaft zich ondertus sen steeds dieper in." Volgens Baud blijft Maduro gewoon aan zolang er groepen in de samenleving zijn die daar belang bij hebben. „Zoals het leger, dat allerlei privileges geniet. De grote vraag is nu of binnen de fensie groepen ontstaan die zich te gen Maduro keren." Eind juli is een speciale volksvergadering die de grondwet kan herschrijven. Exclusieve Lezersreis VtiV 4*Hotel hartje centrum Antwerpen Boek nu deze reis op reiskatern.nl/pzc reiskatern.nl donderdag 29 juni 2017 PC A Een bruine beer. FOTOSHUTTERSTOCK Spion Raymond P., die jaren lang geheimen doorspeelde aan Rusland, lijkt zijn leven te willen beteren. Hij helpt tegen woordig ex-gevangenen aan een nieuwe toekomst. Koen Voskuil Amsterdam President Maduro van Vene zuela is ziedend nadat gister ochtend in alle vroegte vanuit een gestolen helikopter grana ten zijn afgevuurd op overheids gebouwen. Gerben van 't Hof Caracas Hotel de Keyser Antwerpen Aan de bekende Keyserle Vlakbij de winkelstraten Geen zin om te wachten bij de balie van de luchtvaartmaatschappij? Liever op zoek naar een stedentrip dichtbij? Zoek niet verder! Wij hebben tenslotte een prachtig aanbod voor u. In een stad die tot de verbeelding spreekt. Deze stad is het hart van de Europese diamantindustrie, heeft de mooiste 19e eeuwse dierentuin én beschikt over winkelcentra die uitnodigen om heerlijk te shoppen. We hebben het over Antwerpen! In Antwerpen overnacht u in viersterrenhotel De Keyser, gelegen aan de Keyserlei, op vijftig meter van het Centraal Station van Antwerpen. De grote markt, ZOO Antwerpen en winkelstraat de Meir liggen op korte loopafstand van het hotel. In de sfeervolle hotelbarkuntubijkomenvaneen dagjeshoppen en genieten van een heerlijke Belgische pint. Vanzelfsprekend zijn de comfortabele kamers van alle gemakken voorzien. Een aanrader is een bezoek aan ZOO Antwerpen, het dierenpark in het hart van de stad. Honderden exotische dieren verwelkomen de bezoeker, zoals olifanten, brilberen, leeuwen, okapi's en gorilla's. Hier, in het centrum van Antwerpen, vindt u ook een divers aanbod aan restaurants, bars, juweliers, boetiekjes en diverse overdekte winkelcentra. Heeft u alle highlights gezien? Duik dan nog verder de stad in en breng een bezoek aan de wijken 't Zuid en het Eilandje. Typerend is de diversiteit in trendy winkels, restaurants en bars. Het culturele hart van de stad is de wijk Quartier Latin met het Bourlatheater en de stadsschouwburg. De wijk Zurenborg heeft een gemoedelijke sfeer die doet denken aan de Franse steden met prachtige art nouveau en art deco. Antwerpen, dat is eindeloos slenteren door de mooie winkelstraten (zoals de bekende Meir), of langs sfeervolle markten. Dat is mooie musea bezoeken, wandelen door parken of langs de Schelde. Dat is genieten van een puntzak Vlaamse frieten en Belgische pintjes drinken op de Grote Markt waar u wordt omringd door prachtige oude Gildehuizen. Kortom: in Antwerpen hoeft u zich absoluut niet te vervelen. Hotel deKeyser 65,00 p.p. •2 overnachtingen 2 x uitgebreid ontbijtbuffet •sieraad EXOAL cadeau Actievoorwaarden kortingen Kinderkorting bij 2 volbetalende personen op de kamer: er kan 1 kind bij de ouders in het bed slapen. De kosten hiervoor bedragen €20 per nacht voor het ontbijt. Er kan geen extra bed worden bijgeplaatst. Toeslag 1-persoonskamer: 100%. Toeristenbelasting: 2,40 p.p.p.n. ter plaatse te voldoen. Boekingskosten: 15 per boeking. Meer informatie en boeken: Ga voor Hotel de Keyser naar onze website reiskatern.nl/pzc/NUW1731 Voor vragen zijn wij per e-mail bereikbaar via info@nuwegexclusief.nl NUWEG/®

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 15