Vijf verdachten blijven nog in cel voor 'vergismoord' EUWS 11 Hitte in de stad vergroot overlast door rottend vuilnis op straat Huisvuil, resten van eten, plastic, de straten van de Griekse hoofdstad liggen er vol mee. De vuilnismannen weigeren het op te halen. De Grieken leven mee. Twee vrouwen trekken een vies gezicht als ze met hun rolkoffers naar metrostation Metaxourgio lo pen, in het centrum van Athene. De toeristen moeten langs een grote berg vuilnis, die al dagenlang ligt te rotten bij een container naast de ingang. „Tsja, dit is na tuurlijk niet zo mooi, aan het be gin van het toeristenseizoen", zegt Evan Filippidis (39), die aan een statafel bij café Central een beker koude espresso staat te drinken. Anderhalve week al staken de gemeentelijke vuilophaaldiensten in Griekenland, en blokkeren ze vuilstortplaatsen. En dat bij tem peraturen van boven de 35 graden. De vuilnismannen eisen vaste banen. Nu werken nog veel van hen op tijdelijke contracten, waar van er een hoop binnenkort aflo pen -10.000 volgens hun vak bond. „Premier Tsipras heeft ge zegd dat hij voor de werknemers zou zorgen", riep hun voorman Nikos Trakas in herinnering. De linkse Alexis Tsipras zit da nig met het probleem in zijn maag. De contracten nog een keer verlengen is juridisch niet moge lijk, heeft een rechter geoordeeld. En de vuilnismannen voor onbe paalde tijd in dienst nemen is te gen de afspraken met de Europese Dit is natuurlijk niet zo mooi, aan het begin van het toeristenseizoen Unie en het Internationaal Mone tair Fonds, die Griekenland met miljardenleningen financieel overeind houden. De veel te grote Griekse overheid moet juist in krimpen, en niet uitbreiden. Een ontmoeting tussen de vuil nismannen en Tsipras leverde dinsdag niets op, waarna ze beslo ten hun staking te verlengen. Van daag demonstreren ze voor het parlementsgebouw in Athene. In tussen is de stank van het wegrot tende afval in delen van Athene en andere steden niet meer te harden. Toch reageren de Grieken rela tief mild. „Ik kan het ze niet kwa lijk nemen", zegt Filippidis. „Ve len van ons maken dit zelf of in hun omgeving mee, niet alleen vuilnismannen. Alle regeringen nemen hier altijd vlak voor de ver kiezingen duizenden mensen aan, om stemmen te winnen. En wie zijn de eerste slachtoffers als er geen plek meer voor ze is? De mensen aan de onderkant. Laat de regering het maar oplossen." De vuilnismannen kunnen ook op sympathie rekenen omdat ze nooddiensten draaien om de grootste problemen te voorkomen. Zo halen ze wel afval op van zie kenhuizen. Ook wordt vuilnis op geruimd waar het verkeer wordt gehinderd. En toeristische gebie den, zoals de populaire historische wijken aan de voet van de Acropo lis, worden schoongehouden. Filippidis beweegt zich nauwe lijks, maar alsnog staat het zweet hem op zijn voorhoofd. Zelfs voor Athene is meer dan 35 graden on gewoon warm voor deze tijd van het jaar. Op de tv boven zijn hoofd komt het weerbericht voorbij. De verwachting voor morgen: 43 gra den. Zaterdag en zondag 42. Ex perts wijzen op de gevaren voor de volksgezondheid, als het afval bij die temperaturen in de straten blijft liggen. Als de staking beëin digd wordt, duurt het naar ver wachting nog zeker drie dagen om alle troep van de straat te krijgen. De burgemeester van Thessalo niki, tweede stad van het land, be sloot niet langer te wachten: hij heeft private bedrijven ingehuurd om het vuilnis op te halen. Op sommige plekken, waaronder de vakantie-eilanden Santorini en Mykonos, speelt het probleem niet. Daar regelen private bedrij ven het ophalen van het vuilnis al. Een openbaar aanklager onder zoekt of de staking op grond van de gevaren voor de volksgezond heid kan worden verboden. De rechtbank in Amsterdam wees een aantal verzoeken tot opheffing van de voorlopige hechtenis af. Van één verdachte, Benito L., was de voorlopige hechtenis al geschorst. Gisteren was de eerste pro forma- zitting in de zaak, die draait om de moord op dj Djordy Latumahina (31) op 8 oktober vorig jaar. Hij werd in het bijzijn van zijn vriendin en dochtertje (2) onder vuur genomen in een parkeergarage in Amster dam-West. Hij stierf ter plekke. De vrouw raakte zwaargewond, het kind bleef ongedeerd. Latumahina zou slachtoffer zijn geworden van een persoonsverwis seling. Het vermoedelijke doelwit van de schietpartij woonde in het zelfde appartementencomplex en reed in eenzelfde soort auto. In maart werden zes verdachten tus sen 30 en 45 jaar oud aangehouden. Tijdens de zitting reconstrueerde de officier van justitie hoe de moord werd voorbereid en uitge voerd en de rol van de verdachten. Zij maakten gebruik van drie auto's en drie prepaid-telefoons. Volgens het Openbaar Ministerie is verdachte Djurgen W. een van de twee schutters. Naar de tweede schutter wordt nog gezocht. Ulrich B. zou de vluchtauto hebben be stuurd. De andere verdachten re gelden onder meer de auto's. De ad vocaten betoogden dat hun cliënten weinig tot niets met de zaak te ma ken hebben gehad. De vriendin en het dochtertje van Latumahina willen een schade claim indienen wegens shock- schade en gederfde inkomsten. 659 donderdag 29 juni 2017 PC Athene stinkt door staking van boze vuilnismannen Thijs Kettenis Athene De rotzooi stapelt zich op in Athene. Vuilnismannen eisen vaste contracten, fotoap —Evan Filippidis Vijf van de zes verdachten van de 'vergismoord' in Amsterdam blijven vastzitten in afwachting van hun proces. ANP Amsterdam VOO» Idyllisch Istrië verblijf in luxe 4* hotel klantbeoordeling reis 8,7 IO dagen oad.nl/BEHRO I Nationale Parken van Kroatië incl. boottocht NP Kornati met lunch bezoek aan 4 Nationale Parken va. 10 dagen oad.nl/BEHR05 Het beste van Slovenië en Kroatië o.a. Postoj na grotten, Ljubljana, Meer van Bied bezoek Nationaal Park Plitvice 10 dagen oad.nl/BEHR04 Hoogtepunten van Dalmatië o.a. Split, Sibenik, NP Krka, Trogir, Zagreb verblijf in luxe 4* hotel va 949 12 dagen oad.nl/BEHR02 mm Boek nu op oad.nl/pzc C, 0547 28 44 88 (ma-za) of ga naar uw reisbureau Prijzen zijn vanaf prijzen, p.p., exd. res. kosten en caiamiteitenfonds. O.v.v. typefouten. kijk op oad.nl/voorwaarden

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 11