'Experimenteren met lichaam is bij kinderen heel normaal' 10 Ouders zijn boos en geschrokken. Kinderen op basisschool De Springplank zouden seksueel 'grensoverschrijdend gedrag' hebben vertoond. „Ik heb mijn kind van school gehaald." REL OP BASISSCHOOL PC SEKSUOLOGE Een team van deskundigen is bezig uit te zoeken wat er aan de hand is op basisschool De Springplank in Den Bosch. Volgens ouders betas ten leerlingen van groep 3 en 4 el kaar. „We werken aan een veilig schoolklimaat voor kinderen, ou ders en onderwijspersoneel", zegt de school. Bestuurder Ankie de Laat verzoekt de ouders rustig te blijven en vertrouwen in de school te hou den. Maar daarvoor is het voor som mige ouders al te laat. Terwijl binnen een lerares de tra nen uit haar gezicht veegt, voeren twee moeders voor De Springplank een discussie. Het nieuws is inge slagen als een bom. „Plassertjes lik ken, mondjes om piemeltjes, elkaar betasten. Het is echt heel erg wat er is gebeurd", zegt de een. Daar is de ander het mee eens, al heeft zij er veel moeite mee dat ouders naar de media zijn gestapt om het naar bui ten te brengen. Te laat De verhalen over seksuele hande lingen onder leerlingen op de basis school deden al langer de ronde. In januari en april waren er al signa len. Boze ouders vinden dat de schoolleiding te weinig actie heeft ondernomen en besloten daarop zelf de handschoen op te pakken. Voor het schoolplein zorgt dat voor gemengde reacties. Maar over een ding zijn de geschrokken ou ders het eens: de school had eerder duidelijkheid moeten scheppen. „Ze hadden alle ouders meteen moeten inlichten", zegt een boze moeder. „Als je weet dat zoiets speelt, kun je daar met je kind over praten en ben je attenter. Nu wisten we van niks." De school informeerde de ouders dinsdag pas via een summiere brief waarin wordt gesproken over 'grensoverschrijdend gedrag in de onderbouw'. Een team van deskun- Als je weet dat zoiets speelt, kun je daar met je kind over praten. Nu wisten we van niks digen, bestaande uit GGD, maat schappelijk werk, politie en een vertrouwenspersoon, is 'volop be zig' om uit te zoeken wat er aan de hand is 'en wat ze eraan kunnen doen'. De manier van communiceren zet kwaad bloed bij veel ouders die woensdagmiddag verhaal komen halen op school. „Het is blijkbaar niet de eerste keer dat zoiets ge beurt. Ik heb mijn kind meteen van school gehaald", zegt een stevige man. „Geen haar op mijn hoofd die eraan denkt dat ik haar hier nog naartoe laat gaan." Een paar meter verderop knikt een vrouw instem mend. „Ik laat mijn kind thuis tot dat ik weet wat er precies aan de hand is." De schoolleiding wil geen com mentaar geven. Twee beveiligers houden de hele dag de wacht voor de hoofdingang, nadat de school te lefonische bedreigingen binnen kreeg van ouders. Pas na de middag mag een select groepje ouders naar binnen: eerst de direct betrokken. Later lopen nog eens twintig uitge nodigde ouders naar binnen. Vragen Anderen moeten geduld hebben en worden door de beveiligers tegen gehouden. „Het is toch belachelijk dat slechts een aantal ouders naar binnen mag. Ik ben speciaal hier voor naar school gekomen. Ik zit met zoveel vragen", zegt een ge frustreerde vrouw die haar muts te gen de regen heeft opgezet. De Onderwijsinspectie meldt op de hoogte te zijn van de ontwikke lingen op de Springplank. „We we ten ervan, al heeft de school bij ons geen melding gedaan van deze sig nalen. Let wel: daartoe is de school ook niet verplicht" Het stemgeluid van de twee dis cussieerde vrouwen is inmiddels iets gedaald. „Ik zeg je eerlijk: ik ben in shock", zegt de een berustend. „Ik begrijp jou", zegt de ander. „Ik zou ook graag meer duidelijkheid willen hebben." donderdag 29 juni 2017 In shock over seksspelletjes A Voorbijgangers lopen langs De Springplank, fotomarcbolsius Guus Peters Sebastiaan Quekel Den Bosch —Een moeder Het is verleidelijk om bij het lezen van het nieuws over te handtastelijke kinderen met een in standje 'verontwaar digd' te schieten, zegt sek- suologe en pedagogeüudith van Duivenboven-Kreijne. Toch pleit ze voor nuance. Chris van Mersbergen Den Bosch van schrikt, en wil het ook abso luut niet bagatelliseren. Maar een kind kijkt hier heel anders naar dan wij volwassenen. Vol wassenen beschouwen dit met een heel seksuele blik, maar dat is voor kinderen niet zo. Die heb ben misschien per ongeluk iets langs zien komen op internet en zijn nieuwsgierig. Daarom moet je er niet meteen helemaal van in paniek raken. Nogmaals: ex perimenteergedrag bij kinderen is heel normaal, en ook heel ge zond voor de seksuele ontwik keling." Betekent dat ook dat je een kind dat zoiets opbiecht niet meteen bestraffend moet toe spreken? „Inderdaad. Het is enorm be langrijk dat je open met kinderen communiceert. Als ouder, maar ook als leraar of lerares. Op ba sisscholen is het sinds een jaar of vijf verplicht om ieder school jaar, dus van groep 1 tot groep 8, over seks te praten. En dat is niet voor niets." Beginnen kinderen tegenwoor dig eerder met seksueel expe rimenteren? „Nee, hoor. Experimenteerge drag was er vroeger ook al." Judith van Duivenboven- Kreijne „Met experimenteergedrag door kinderen is in de basis niet zo heel veel mis." Natuurlijk moet er heel goed uitgezocht worden wat er op de basisschool is ge beurd, zegt Van Duivenboden, bestuurslid bij de stichting Kind Seksualiteit en eigenaar van Edusex.nl, een bedrijfje dat onder meer voorlichtingsmateri aal levert. „Maar voor je de waarheid kent, is het lastig om te zeggen of wat hier gebeurd is door de beugel kan of niet. Ik zou zeggen: als er alleen sprake is van aanraken tussen leeftijds genootjes onderling, is er niet zoveel aan de hand. Als er sprake is van dwang, hevige groepsdruk of bijvoorbeeld een te groot leeftijdsverschil tussen de kinderen, dan heb je wel een probleem." Er wordt ook gesproken over het in de mond nemen van el- kaars geslachtsdelen. Je gevoel zegt: dat gaat te ver. „Of dat echt gebeurd is, moet nog blijken. Maar zelfs hierbij kun je niet met een zeg gen dat dit absoluut niet mag gebeuren. Ik snap dat je er als ouder heel erg

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 10