9 Dit is het echte boerenwerk, zoals mijn vader het ook deed en het in de jeugd van meneer Sonneveld gebeurde Frens van den Biggelaar Want ziet, hoe rijk het leven is, ze zien de televisiequiz en wonen in betonnen dozen, met flink veel glas, dan kun je zien hoe of het bankstel staat bij Mien en d'r dressoir met plastic rozen. En langs het tuinpad van m'n vader zag ik de hoge bomen staan. Ik was een kind en wist niet beter, dan dat nooit voorbij zou gaan. Mien? Die woont verderop in de Bosschestraat, zegt een buurvrouw. Maar pas op, ze is een beetje lomp. Mien (86) is flink te grazen genomen door het leven. Twee jaar geleden overleed haar man. „Parkinson, ziet u wel." En 15 jaar geleden heeft ze haar zoon Theo 'af moeten staan'. Hij had een me- lanoom dat niet tijdig behandeld werd en stierf slechts 44 jaar jong. Het bankstel van Mien, dat krijgen we niet te zien. Dat hoeft van haar niet zo nodig. Plastic rozen heeft ze nooit gehad, de televisie staat de hele dag aan. Nu bijvoorbeeld op een herhaling van De Reünie, op zondagochtenden komt de kerkdienst via de buis binnen. In haar eentje kan ze niet naar de kerk in het dorp wandelen en haar kinderen en kleinkinderen hebben geen tijd voor haar. „Die hebben het erg druk met hun werk, altijd", fluis tert Mien. Ze slaat haar ogen neer. „Ik kijk de hele dag televisie, wat moet ik anders?" De dorpsjeugd klit wat bij elkaar in minirok en beatle-haar en joelt wat mee met beat-muziek. Ik weet wel, het is hun goeie recht, de nieuwe tijd, net wat u zegt, maar het maakt me wat melancholiek. Ik heb hun vaders nog gekend ze kochten zoethout voor een cent ik zag hun moeders touwtjespringen. Dat dorp van toen, het is voorbij, dit is al wat er bleef voor mij: een ansicht en herinneringen. Zoethout kost 149 centen bij drogisterij/parfume rie Groenendaal. Maar dan heb je wel 50 gram stokjes. De dorpskinderen kopen het nauwelijks meer. Ze klitten nog wel bij elkaar, met hun leg gings, lage broeken, opgeschoren haren en met rap of dancemuziek uit hun mobiele telefoons. Nie mand springt nog touwtje. Toen ik langs het tuinpad van m'n vader de hoge bomen nog zag staan. Ik was een kind, hoe kon ik weten dat dat voorgoed voorbij zou gaan. Frens van den Biggelaar neemt een pauze van het hooien. Op dit erf, stelt hij, is zo veel te vinden uit de tekst van Het Dorp. Kijk, die heg. En de boeren- bloemen, naast de oude kippenschuur. „Afrikaan- tjes, echte boerenbloemen. Die had de vader van meneer Sonneveld ook, dat weet ik zeker. Die kost ten niets en waren makkelijk zelf te zaaien." De Afrikaantjes staan naast het tuinpad, met daarvoor - jawel - twee hoge bomen. Van den Big gelaar heeft hier nooit met zijn ouders gewoond, maar: „Als ik het lied hoor, zie ik mezelf als een kleine man naar mijn eigen vader kijken, op het pad naar zijn moestuin. Een grote, sterke boer was hij. „En inderdaad: als kind denk je dat het voor al tijd zo blijft. Maar geloof me, het verandert alle maal zo snel. Alles, het hele leven. Zo snel, meneer, dat is gewoon niet bij te houden." woensdag 28 juni 2017 GO f m'n vader Doet Den Dungen inderdaad denken aan Het Dorp van Wim Sonneveld? Bekijk de video op onze website Frens van den Big gelaar. Hij krijgt kip penvel van het liedje. M Den Dungen anno 2017 herinnert aan Het Dorp van Wim Sonneveld. Slagerij Van de Ven is er, een standbeeld van een boerin, het 'raadhuis', maar zonder pomp. -4 Jan-Willem van de Ven. FOTO'S MARC BOLSIUS EN BEELD UIT FILM Sonneveld in 1973. FOTO ANP

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 9