8 Wim Sonneveld zou vandaag 100 jaar geworden zijn. Op naar Den Dungen, een slaperig plaatsje in Brabant waarop de iconische tekst van Het Dorp het meest van toepassing lijkt. Het tuinpad is er, de slagerij, en Mien met haar plastic rozen. WIM SONNEVELD100STE GEBOORTEDAG Misschien had ik mijn zaaktoch Slagerij J.van de Ven moeten noemen Thuis heb ik nog een ansichtkaart waarop een kerk een kar met paard een slagerij van der Ven. Een kroeg, een juffrouw op defiets het zegt u hoogstwaarschijnlijk niets, maar 't is waar ik geboren ben. „Misschien had ik mijn zaak toch slagerij J. van de Ven moeten noemen", overpeinst slager Jan-Wil lem van de Ven in zijn winkel in Den Dungen. Kijk, die r bij het tussenvoegsel 'de', die kan hij vergeten. Maar de J als voorletter, die kreeg hij zo maar van zijn ouders. Een cadeautje dat hij nooit heeft uitgepakt. „Ik heb één vaste klant in het dorp en die zegt vrijwel dagelijks tegen me dat ik die J had moeten gebruiken. Dan was het Wim Sonneveld-gevoel compleet geweest." Genoeg over die letters. Hier gaat het om: op de looste geboortedag van Wim Sonneveld, vandaag, houden we het belangrijkste deel van zijn artis tieke erfenis tegen het licht. Sonnevelds partner Friso Wiegersma mijmerde 51 jaar geleden de woorden bij elkaar van Het Dorp, dat nog hoog in de Top 2000 staat (vorig jaar op plek 55). Het mo derne dorpse leven in de jaren 60, vol weemoed vergeleken met het kalme bestaan van een paar de cennia eerder. Maar hoe is dat nu, in 2017? Is er nog iets terug te vinden van de woorden van Sonne veld? We hadden natuurlijk naar Deurne kunnen gaan, de plaats waar Sonneveld en Wiegersma op groeiden. Maar Deurne is met ruim 30.000 inwo ners allang geen dorp meer. En heeft bovendien geen slagerij Van de(r) Ven. Die staat dus hier, in Den Dungen, 50 kilometer noordelijker in Brabant - pal naast Maaskantje - én nog echt een dorp. Zonder stoplichten. Met witte onderbroeken wapperend aan de waslijn in de tuin. Met verenigingsleven en middenstand. Van de Ven glundert achter zijn toonbank: an derhalfjaar zit hij nu hier met zijn zaak en daar kan hij goed van leven. Een groot deel van de 5.000 inwoners haalt hier vlees en - tijden veranderen meneer - macaroni, bami en nasi. Woensdag is nog altijd gehaktdag, maar de weekaanbieding verkochten ze nog niet toen Het Dorp uitkwam: een beef-mango rol: malse run derschnitzel gevuld met perzik (geen mango) en omwikkeld met spek. Over omzet en winst hoor je Van de Ven niet klagen, al ondervindt hij steeds meer concurrentie van de Jumbo iets verderop. „Kwestie van niet te veel inkopen. Vroeger lag het vlees gestapeld in de vitrine, nu maar één rij hoog. Wat overblijft, moet grotendeels worden weggegooid en dat is zonde." Dit dorp, ik weet nog hoe het was, de boerenkind'ren in de klas, een kar die ratelt op de keien, het raadhuis met een pomp ervoor, een zandweg tussen koren door, het vee, de boerderijen. En langs het tuinpad van m'n vader zag ik de hoge bomen staan. Ik was een kind en wist niet beter, dan dat nooit voorbij zou gaan. Tegenover de slagerij: het raadhuis van Den Dun gen. Zonder pomp, maar met een beeld van een boerin met een korf in haar arm. Het staat er sinds 1980, maar in 37 jaar is er nog geen titel voor ver zonnen. De zandwegen zijn geasfalteerd, de keien ver vangen door keurig gelegde stenen, een kar rijdt hier zelden nog voorbij. Kinderen fiet sen van school naar de boerderij. De kleintjes naast hun moeder, de middel bare scholieren alleen (met muziek in q hun oren) of dollend met vrienden. 1, Bij de boerderij waar zijn dochter te- Den Dungen genwoordig woont, hooit Frens van den Biggelaar (71) op het land. Met de hand, on danks het warme weer. „Dat zie je bijna nergens meer, maar dat vind ik gewoon mooi om te doen. Dit is het echte boeren, zoals mijn vader dat vroe ger ook deed en zoals het in de jeugd van meneer Sonneveld gebeurde." Hij neemt zijn pet af om het zweet van zijn voor hoofd te vegen. Grinnikt: „Volgens mij droeg me neer Sonneveld altijd zo'n zelfde pet." Een foto be wijst zijn gelijk. Het Dorp, Van den Biggelaar krijgt kippenvel als hij de eerste klanken hoort. Hardop begint hij te zingen, terwijl hij onverstoorbaar doorhooit: Wat leefden ze eenvoudig toen in simp'le huizen tussen groen met boerenbloemen en een heg. Maar blijkbaar leefden ze verkeerd, het dorp is gemoderniseerd en nu zijn ze op de goeie weg. woensdag 28 juni 2017 GO En langs het tuinpad van Jeroen Schmale Den Dungen Den Bosch -Jan-Willem van de Ven

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 8