mmm\m 14 ZE EN TOEN Jan Maas was zijn tijd ver vooruit, weet zijn dochter, terugdenkend aan gloriedagen van de Madese bioscoop. Als meisje van een jaar of tien mocht zij de bezoe kers bij schijnen met een lampje. „Dat was gewel dig", vertelt Yvonne Lemm, nu 8i jaar, in haar woning in Breda. Ze zag Heintje Davids in de kleedkamer haar jurk strijken. Wim Sonneveld en Mieke Telkamp, ook die kwamen naar Made. „Mijn vader was zijn tijd ver vooruit", omschrijft Lemm liefdevol de oprichter van de bioscoop: Jan Maas. Hij stierfin 1968, na een veelbewogen leven, 63 jaar jong. In '44 filmde Jan Maas de uittocht van de Duitsers in Breda. Met een kleine 8 mm-camera maakte hij op Dolle Dinsdag vanuit een urinoir stiekem opnamen van vluchtende Duitse soldaten en collaborateurs op de Teteringenstraat. „Hij was de eerste met een fotoca mera, de eerste ook met een auto, toen wij nog in de Ceresstraat woon den", herinnert zijn dochter Yvonne zich. Daar had Maas een textielate- lier. Jan Maas was een gezien man. „We hadden een bar in de woonka mer. Het zat er altijd vol." Haar vader wilde overal bij zijn. „Hij filmde al les. Ook mijn eerste communie. Fil men mocht niet in de kerk, maar hij deed het toch." Deze man, die zo graag de tijdgeest wilde vastleggen, opende op 31 ja nuari 1948 een bioscoop in Made. Voor de architectuur van het Victoria theater tekende Sjef Fens uit Breda. „Ik denk dat de gouden krullen aan de trapleuning ook van zijn hand zijn." Ze pakt een foto: „Mijn vader was heel modern. Er hingen glitter- ballen aan het plafond als het vrij dansen was." Glamour, daar hield Jan Maas van. Zijn dochter: „In Breda had je vier bioscopen: Grand op het Van Coothplein, Luxor in de Oude Boschstraat, Casino in de Reiger straat en Palace in de Lange Brug straat. Mijn vader bezocht ze alle maal." Dat hij dan in het dorpse Made een bioscoop begint? De lage grond prijs", vermoedt zijn dochter. „En mijn vader keek graag naar de bootjes in Drimmelen. Ik denk dat hij het leuk vond voor de toeristen." Jan Maas hield van boten en water. Zijn hobby's kwamen samen in de bioscoopboot Waterbios die hij ex ploiteerde aan de Academiesingel in Breda en waarmee hij later naar Frankfurt vertrok. De boot werd niet goedgekeurd door de brandweer. Dit was zijn laatste project na de schei ding van zijn vrouw Julia Loyens. Zij hertrouwde met Ab Alblas. Hij filmde alles, ook mijn eerste communie. Filmen mocht niet in de kerk, maar hij deed het toch Terug naar Made. Daar maakt Han neke Bastianen, dochter van bakker Huijben, op zaterdag de winkel schoon met haar moeder. Ze wonen aan de overkant van de bioscoop in de Nieuwstraat. Regelmatig loopt mevrouw Alblas binnen. Officieel is zij nu de 'theaterdirecteur' en woont met haar tweede man boven de bios coop. Dochter Yvonne is dan al het huis uit. Hanneke Bastianen, nu 68 jaar: „Er draaide een leuke kinderfilm. Of ik mee mocht?" Mevrouw Alblas loodst haar via de zijkant naar binnen. „Liep ik over het balkon langs die ratelende projector... Geweldig! Alles vond ik even mooi: de wandschilderingen van dansers met fruit, prachtig!" Bastianen dook in de historie. Ze maakt een boek voor haar zoon, Sam van den Dungen, die in de bioscoop een lifestyle-center begint. Filmtitels schieten haar niet te binnen. Wel dat er 'liefdesfilms' werden gedraaid. „Met Doris Day en Conny Froboess." Yvonne Lemm herinnert zich on der meer de films met Shirly Temple. „Toen we nog in de Ceresstraat woonden mocht ik altijd mee. Vrij dag draaiden er jeugdfilms. Op zater dagavond was er een film en op zon dag twee. De middag was voor de jeugd: een cowboyfilm of iets met kastelen en ridders." Vrij onschuldig zou je denken. Maar volgens amateur-geschied schrijver Bart Mureau preekte de pas toor hel en verdoemenis over de bioscoop. „Een van de eerste films was het Lied van Bernadette, om de pastoor zoet te houden." woensdag 28 juni 2017 Glamour, daar hield Jan Maas van Marja Klein Obbink Made In het pand van Vic toria waren later een apotheek, een super markt, een tandarts praktijk en een foto studio gevestigd. Nu komt er een lifestyle- center in en keert de oude naam terug op de gevel. - Yvonne Lemm Hanneke Bastianen. Het optreden van The Outsiders, met Wally Tax, georganiseerd door broer Bert van Hanneke Bastianen. „Hij hield er een brommer aan over." Het vroegere decor van schoolvoorstellingen, musicals en voorstellin gen van grote artiesten als Wim Kan. Jan Maas.

Provinciale Zeeuwse Courant | 2017 | | pagina 71